91 Yaşındaki Bir Gazi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Hala Nasıl Sağlıklı?
Akupunktur

91 Yaşındaki Bir Gazi Zihinsel

91 Yaşındaki Bir Gazi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Hala Nasıl Sağlıklı?

 Bay Woolfgang, Boston bölgesinde doğdu. Dünya Savaşı’ndan sonra 17 yaşında askere gitti. Görevi, Amerika Birleşik Devletleri Japonya’yı işgal ettikten hemen sonra Japon bilim adamlarını ziyaret etmekti. O kadar cesurdu ki silah bile taşımıyordu.

Dünya Savaşı’ndan hemen sonra bir yıl görev yaptı, ardından mühendislik derecesini ücretsiz olarak tamamlamak için Boston Koleji’ne geri döndü. Boston Koleji’nden mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne katıldı ve 15 yılı aşkın bir süre jetler ve ticari uçaklar uçurdu.

Asla depresyon, anksiyete veya panik atak geçirmedi. Gün içinde iki fincan kahve içti ve Rhode Island’da bir kez uçak motorunda sorun çıktıktan sonra uçaktan atlamak zorunda kaldığında bile sakin kalmayı başardı.

Uçaktan ilk indiğinde paraşütü açılmamıştı. Çok sakin kaldı, paraşütün nasıl kullanılacağına ilişkin prosedürü uyguladı ve Atlantik Okyanusu’na başarıyla inmeyi başardı.

Daha sonra akupunktur uzmanına o sabah hiç kahve içmediğini ve bunun onu daha da sakinleştirdiğini söyledi. Gençken çok sağlıklı bir yiyici değildi, ancak askeri eğitimi nedeniyle hiçbir şeye aşırı düşkünlük göstermedi.

Erken yatıp erken kalkıyor. Yüksek tuz ve şeker diyetini ve sabahları iki fincan kahvesini seviyor. 80 yaşına gelene kadar oldukça sağlıklıydı.

80 yaşında Newton Wellesley Hastanesinde kendisine atriyal fibrilasyon (AF) ve osteoartrit teşhisi kondu. Kardiyolog, AF için rutin bir tedavi olarak bir beta bloker, kan sulandırıcı ve yüksek tansiyon ilacı reçete etti.

İlaçları birkaç ay aldı; kalp atış hızı yavaşladı ama yine de düzensizdi. Yavaş yavaş sağ diz ağrısının kötüleştiğini ve her iki elinin de daha fazla şiştiğini fark etti.

ilaçları almaya başlamadan önce elleri daha az şişmişti. Öğleden sonra el eklemlerindeki şişlik nedeniyle parmakları düzelemedi. Bir keresinde Needham kliniğinde artrit uzmanını beklerken, bekleme odasındaki hastalardan biri ona Needham’daki bir akupunkturcuya gitmesini tavsiye etti.

Açık fikirli bir pilottu ve her zaman yeni bir şeyler denemeye istekliydi. Needham’dan uzakta, Boston şehir merkezinde yaşamasına rağmen, karısına bakabilmek ve kilisesine hizmet edebilmek için diz ağrısını azaltmaya ve sağlığını korumaya kararlıydı.

Sağ diz ağrısını azaltmak için 80 yaşında akupunktur tedavisine başladı. Haftada bir 10 kez Needham’daki kliniğimize geldi ve diz ağrısı çok daha iyi oldu. Sadece merdiven inip çıkarken sertliği vardı.

Ardından Needham’daki akupunktur uzmanı, Needham’a ayda bir kez yaptığı akupunktur ziyaretiyle AF konusunda ona yardım etmeye karar verdi. Kahvesini bir fincana veya kafeinsiz kahveye indirmesi söylendi.

Başlangıçta kardiyoloğunun AF’nin kahve ile ilgili olduğunu düşünmediğini söyledi. Akupunktur uzmanı ona iki seçenek verdi: kahve içmeye devam et, sonra sonsuza kadar kan sulandırıcı bir kalp pili tak ya da alışkanlığını değiştir ve kalp pilinden kaçın.

Bay Woolfgan değişmeye karar verdi ve 87 yaşına geldiğinde kafeinsiz kahve içmeye başladı. Needham’da birkaç ay akupunktur tedavisi gördükten sonra nabzı çok düzenli hale geldi ve 50’ye düştü.

Newton Wellesley Hastanesi’ndeki kardiyoloğuna tekrar gittiğinde kan sulandırıcısını bırakabileceği ve beta blokerini kesebileceği söylendi. Kalp atış hızı 60 ile 70 arasında kalabilsin diye dozu yarıya indirdi. Kardiyologu,

Bay Woofgan’a 30 yılı aşkın pratiği boyunca kan sulandırıcıyı durdurabilen tek hasta olduğunu söyledi. Bay Woolfgan, beta blokerini kestikten sonra elindeki şişkinliğin çok daha az olduğunu fark etti. Golf sopasını çok daha iyi kavrayabildi ve bileğindeki ağrı seviyesi önemli ölçüde azaldı.

86 yaşındaki Bay Woolfgan, dizinde ağrı olmamasına, sadece merdiven inip çıkarken sertleşmesine rağmen diz protezi ameliyatı olmaya karar verdi. Boston Tıp Merkezi’ndeki ortopedi cerrahı ona yapay dizinin daha iyi yürümesini sağlayacağını söyledi.

Needham’daki akupunktur uzmanı ona, eğer dizinizde ağrı yoksa ve ağrısız dolaşabiliyorsanız, lütfen diz ameliyatı olmayın dedi. Boston’daki ünlü ortopedi cerrahına çok inandı ve 87 yaşında diz ameliyatı oldu.

Geçirdiği diz ameliyatından sonra sağ dizi balon gibi şişti ve zar zor bükebileceği bir açı oluşturdu. Ortopedi cerrahı anestezi enjekte etmek zorunda kaldı, ardından iki hemşire sağ dizini düzeltmek için bacağını tutmak zorunda kaldı. İşlem sırasında ağrı dayanılmazdı ve neredeyse bayılıyordu.

Bu acı verici işlemden sonra sağ dizinin açısı küçüldü ve bu acımasız işlemden sonra beyni her türlü ağrıya karşı aşırı duyarlı hale geldi. Ancak sert bir adam olduğu için Needham’da akupunktur tedavisine devam etti ve bacak kaslarını çalıştırmak için her gün spor salonuna gitti.

Diz ağrısı sonunda geçti, ancak sağ diz hala tam olarak düzelemiyor. Akupunktur uzmanı ona sol dizinde bir diz protezi daha yaptırmak isteyip istemediğini sorduğunda, cevap hayır.

COVID-19 salgını sırasında, Bay Woolfgan ve eşi, Boston şehir merkezindeki müstakil yaşam yerlerine kapatıldılar, bu nedenle Needham’daki akupunktur tedavisini üç ay süreyle durdurdu. Karantina kararı çıkar çıkmaz ayda bir akupunktur tedavisine geri döndü.

Artık neredeyse 92 yaşında olmasına rağmen hala keskin bir hafızası var ve bastonsuz yürüyebiliyor. O 1,80 boyunda ve bir santim bile küçülmedi. Son zamanlarda, çok hızlı kalktığında veya kilisede durup şarkı söylediğinde baş dönmesi yaşadı.

Akupunktur uzmanı, Boston’daki kardiyoloğundan ilacını ayarlamasını istemesini söyledi. Beta blokerini daha da azalttı ve baş dönmesi geçti. 90 yaşına geldiğinde yaptığı küçük değişiklikler arasında bazen normal kahvesine geri dönmek de vardı.

Kalp atış hızı 60 civarında kaldı, ancak normal kahve içtiğinde düzensiz kalp atışları geri geldi. Akupunktur uzmanı, kafeinsiz mi yoksa normal kahve mi içtiğini her zaman anlayabilir. Ayrıca mesanesindeki kötü huylu bir tümörü çıkarmak için iki ameliyat geçirdiği için çay ve daha fazla su içmeye başladı. Akupunktur uzmanı ona mesanesi için üçüncü bir ameliyat olmak istemiyorsa mesanesini temizlemek için daha fazla su içmesi gerektiğini söyledi.

Bu durumda Bay Woolfgan, kalp pili ihtiyacına yol açabilecek olan 80 yıllık düzenli kahve içme alışkanlığını değiştirmeyi başardı. Ameliyat her zaman risklidir, çünkü 90 yaşındaki bir kişinin derisini ve kaslarını kesip açtığınızda, bağışıklık fonksiyonu tehlikeye girer ve çeşitli başka hastalıklar geliştirebilir.

91 yaşındaki gazimiz çok disiplinli ve düzenli spor yapıp uyuyabiliyor. Bu nedenle zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklıdır. Dahası, Bay Woolfgan, bu yaşta makula dejenerasyonu veya glokom olmadan hala oldukça iyi bir görüşe sahip çünkü hiçbir zaman çok fazla fındık ve baharatlı yiyecek yemenin hayranı olmadı ve akupunkturcunun tavsiyesi üzerine tuz ve şeker alımını azalttı. 

Dr Li Zheng, PhD, lisanslı bir akupunktur uzmanı ve şifalı bitki uzmanıdır ve tıp biliminde doktorası vardır. Çin’de doktor olarak çalışan Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi mezunu, 26 yıllık tecrübesi var. Ayrıca, Health Grid Inc.’in danışmanı olan New England Akupunktur Okulu’nun profesörü ve klinik süpervizörüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *