Akupresür ile Yüksek Tansiyon Tedavisi
Akupunktur

Akupresür ile Yüksek Tansiyon Tedavisi

Akupresür ile Yüksek Tansiyon Tedavisi

 İnsan vücudunun en önemli iyileşme noktalarına parmaklar, avuç içi, dirsek ve hatta ayaklar yardımıyla baskı uygulayarak vücudun doğal kendini iyileştirme yeteneklerini harekete geçirmek Acupressure olarak bilinir. Eski bir Çin şifa sanatıdır ve 5000 yıl önce Asya’da geliştirildiği söylenmektedir.

Akupresür Tedavisinin Etkinliği Akupresürün

stresle ilgili çeşitli hastalıkları iyileştirmede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Akupresür ayrıca gerginliği azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir, kan dolaşımını artırabilir ve kişinin genel sağlığını geliştirebilir.

Akupresürün strese bağlı rahatsızlıkları tedavi etmenin yanı sıra üreme organlarını yenilediği, vücudu detoksifiye ettiği ve cilt tonunu iyileştirdiği de bilinmektedir.

Akupresür tedavisi, direnç gücünü güçlendirmeye yardımcı olabilir ve vücudun istenmeyen hastalıklara yakalanmasını önleyebilir. Bu terapi, kas ağrısı, zihinsel stres, öğrenme bozuklukları, duygusal travma ve çok daha fazlası gibi belirli tıbbi durumları kendi kendinize tedavi edebilmeniz için çeşitli teknikler ve baskı noktaları öğrenilerek kendi kendine uygulanabilir.

Bu nasıl çalışır?

Aküpresür seansları sırasında sizden bir masaj masasına uzanmanız istenecektir (kıyafetlerinizi çıkarmanıza gerek yoktur). Terapist daha sonra iyileşme noktalarınıza nazikçe baskı uygulamaya ve onlara masaj yapmaya başlar. Her seans bir saat kadar sürebilir. En iyi sonuçları elde etmek için birden fazla seansa katılmak gerekir.

Aküpresürün veya bu konudaki herhangi bir vücut çalışmasının asıl amacı, vücutta akan pozitif ve negatif enerjileri düzenleyerek kişinin genel sağlığını iyileştirmektir. Bazı insanlar Acupressure’ın sadece enerji alanlarını değil aynı zamanda zihni, duyguları ve ruhu da tedavi edebileceğine inanır.

Ortak Akupunktur Noktaları

İnsan vücudunda listelenemeyecek kadar çok sayıda akupunktur noktası vardır. Ancak terapistler tarafından yaygın olarak kullanılan en önemli akupunktur ve akupresür noktaları aşağıda sıralanmıştır:

Kalın bağırsak 4 (LI 4)

Kalın bağırsakla ilgili rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan akupunktur ve akupunktur noktası, işaret parmağı ile başparmak arasındaki kalın ette bulunur.

Karaciğer 3 (LR-3) Karaciğer

ile ilgili hastalıkların tedavisi için akupunktur ve akupunktur noktası ayak başparmağı ile ikinci ayak parmağı arasındadır.

Dalak 6 (SP-6)

Karaciğer ile ilgili rahatsızlıkların tedavisi için akupunktur ve akupunktur noktası ayak bileğinin hemen üzerinde 3 parmak genişliğindedir. Alt baldır kasının bu bölgesi çok hassastır.

Akupresürden Kimler Yararlanabilir?

Pek çok kişi akupunkturun pek çok hastalığı tedavi edebileceğini iddia etse de, terapinin ve çeşitli sağlık koşullarını iyileştirmedeki etkinliğinin hala tam olarak kanıtlanmadığını kabul etmek gerekir. Bu yöntem yeni bir tedavi yöntemidir ve “Akupunktur bu haftalarda falan hastalığı etkili bir şekilde tedavi edebilir” gibi ifadeler kullanmadan önce uygun araştırma yapılmalıdır.

Bununla birlikte, akupresür belirli tıbbi durumların tekrar tekrar iyileştirilmesine yardımcı olmuştur. Aşağıdaki tıbbi durumları tedavi edebileceğine dair çok az ama kesin kanıt vardır:

Mide bulantısı ve kusma:

Birçok çalışma, bilek akupressürün aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan mide bulantısı ve kusmayı etkili bir şekilde tedavi edebileceğini desteklemiştir:

  • Ameliyat sonrası travma ve mide bulantısı
  • Spinal anestezi enjeksiyonu sırasında veya sonrasında
  • Kemoterapiden sonra
  • Hareket hastalığı
  • Hamilelik öncesi ve sonrası mide bulantısı

Yukarıdaki vakaların çoğunda bilek akupunkturunun başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Bulantı ve kusmayı tedavi etmek için akupunktur ve akupresür noktası, PC 6, avuç tabanından başlayan iki sinir arasında bulunur. Bu tıbbi durumu kontrol edebilen özel olarak tasarlanmış bileklikler de medikal bankoda mevcuttur.

Kanser:

Kemoterapi sonrası mide bulantısını azaltmanın yanı sıra, birçok bireysel rapora göre akupunkturun kanser hastalarında gerilimi azalttığı, stresi azalttığı, enerji düzeylerini yükselttiği ve ağrıyı azalttığı söylenmektedir.

Çeşitli Ağrılar:

Aküpresürün bel ağrısını, ameliyat sonrası ağrı ve travmayı ve baş ağrısını etkili bir şekilde azaltabileceğine dair bazı ön kanıtlar vardır. Diğer tıbbi durumlardan kaynaklanan hastalıklar da akupresür yardımıyla iyileşebilir. Baş ağrısı söz konusu olduğunda, iyileşme noktasına basınç uygulanır

Artrit:

Araştırmalar, artritten mustarip hastalarda akupunktur kullanarak eklemlerdeki iltihaplanma hissinin önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir. Bunun bilimsel gerekçesi ise akupresür uygulamasının eklemlerde antiinflamatuar etki oluşturabilen endorfin salgılayarak artrit hastalarının ağrılarını azaltmasıdır.

Depresyon ve Anksiyete:

Çeşitli insanlar üzerinde yapılan çok sayıda araştırma, akupunkturun yorgunluğu, depresyonu ve kaygıyı başarılı bir şekilde azaltabileceğini ve kişinin ruh halini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Önlemler

Genel olarak, akupresür güvenli bir tedavidir. Bununla birlikte, kanser, artrit, kalp hastalığı veya başka herhangi bir kronik rahatsızlık gibi sağlık durumlarından muzdarip hastaların bu terapiye girmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Aküpresür sadece bir önlemdir.

Sonuç

Aküpresür tedavisi henüz başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, tedavi gören çoğu insan mutlu görünüyor. Pek çok insan için bu, şüphesiz kişiyi sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirebilecek en iyi terapilerden biridir, ancak buradaki tek sorun, bunun yalnızca nitelikli bir akupunktur uzmanının rehberliğinde yapılması gerektiğidir. Mutlu bir akupresür geçirin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *