Akupunktur Eğitimi
Akupunktur

Akupunktur Eğitimi

Akupunktur Eğitimi

 Bir akupunktur uzmanı seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Daha önce ziyaret etmiş bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden bir tavsiye almadıysanız, internette arama yapmakta veya internet konusunda bilgili değilseniz Sarı Sayfaları kullanmakta takılıp kalırsınız.

Umarız bu makale, aramaya başlarken neleri arayacağınızı ve hangi soruları sormak isteyebileceğinizi bilmenize yardımcı olur.

Şahsen ben California’da akupunktur uyguluyorum ve buradaki tüm uygulayıcılar California Akupunktur Kurulu’ndan eyalet kurullarını geçmek zorunda. Geçtikten sonra, uygulayıcıya Lisanslı Akupunktur Uzmanı, kısaltılmış L.Ac. unvanı verilir. John Smith, L.Ac. Sınava girebilmek için uygulayıcının akredite bir akupunktur okulundan mezun olması gerekir.

Şu anda bu bir yüksek lisans programıdır (ülkedeki en uzun yüksek lisans programı), ancak birçok okul doktora programlarına yönelmektedir. Yüksek lisans derecesi, unvana göre okuldan okula farklılık gösterebilir.

Dereceler akupunkturda bilim ustası, geleneksel Doğu tıbbında bilim ustası, Çin tıbbında bilim ustası ve diğerleri olabilir. Ustanın unvanı önemli olmasa da uygulayıcının eyalette lisanslı olması önemlidir. Bu nedenle, aramanızı yaparken L.Ac başlığını aradığınızdan emin olun.

Bahsettiğim gibi birçok okul doktora programına yöneliyor. Kiropraktörler ve eczacılar gibi yakında tek seçenek bu olacağından, okullar halihazırda yüksek lisans derecesi ile pratik yapmakta olan uygulayıcılar için ek doktora programları sunuyor.

Bir kez daha, bu başlıklar okuldan okula değişir. Seçenekler, Akupunktur ve Çin Tıbbı Doktoru (DACM), Akupunktur ve Doğu Tıbbı Doktoru (DAOM), Doğu Tıbbı Doktoru (DOM) veya Akupunktur Doktoru’dur (DAc).

1980’lerde bazı okulların, sadece yaklaşık 1200 saat eğitim almış ve lisans derecesi olmayan mezunlara Akupunktur ve Doğu Tıbbı Doktoru (DAOM) unvanı veren bir derece verdiğinin bilindiğini belirtmek isterim. Zaman geçtikçe, okullaşma miktarı arttı ve lisans ön koşulları gerekliydi. Bunu bilerek, uygulayıcıya okulda kaç saat eğitim aldıklarını sormaktan çekinmeyin.

Akupunktur uzmanları tarafından alınan eğitim çok eksiksizdir ve Çin tıbbından çok daha fazlasını sunar. Bugünün mezunları gerçek bir bilim yüksek lisans derecesi alıyorlar. Her öğrenci tam bir yıl anatomi dersi alır. Öğrenciler ayrıca fizyoloji, kimya, fizik, biyoloji, 2 patoloji dersi, 2 klinik farklılaşma ve tanı dersi alırlar.

Okul sırasında öğrenciler her dönem Çin tıbbı teorisi, tek bitki eğitimi, bitkisel formüller, akupunktur noktaları ve akupunktur tekniği dersleri alıyorlar. Öğrenciler ayrıca her dönem klinikte hastalarla çalışarak zaman geçirirler.

İlk birkaç dönem gözlem, sonraki birkaç dönem yardım ve son olarak öğrenci stajyer olarak çalışır. Bunların hepsi lisanslı bir akupunktur uzmanının doğrudan gözetimi altında yapılır.

Umarız bu, bir uygulayıcının kimlik bilgilerini oluşturmanıza ve size uygun bir uygulayıcı bulmanıza biraz yardımcı olur.

Bret Ellington, migren tedavisinde uzmanlaşmış bir akupunktur uzmanıdır. California, Orange County’nin güneyinde bulunan İç Denge Akupunkturunun sahibidir. Geleneksel Oryantal Tıbbında Yüksek Lisans ve Akupunktur ve Çin Tıbbı Doktoru ile mezun olan Bret, Kaliforniya eyaletinde ve ulusal olarak lisanslıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *