Akupunktur İçin Doğurganlık Gebe Kalmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?
Akupunktur

Akupunktur İçin Doğurganlık Gebe Kalmanıza

Akupunktur İçin Doğurganlık Gebe Kalmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

 Bu size şaşırtıcı gelebilir, ancak insanlar o kadar doğurgan değildir ve kanıtlar, insanlarda doğurganlığın kirlilik, yaşam tarzı ve diğer birçok faktör nedeniyle azaldığını göstermektedir.

Onlu yaşlarının sonlarında veya yirmili yaşlarındaki ortalama bir kadın hamile kalmak için yaklaşık dört ay denemek zorunda kalacaktır. Bu, sağlıklı bir yumurtanın salınmasına ve en verimli zamanda çiftleşmeye rağmen, herhangi bir ayda hamile kalma şansının yaklaşık %25 olduğu anlamına gelir. Bu rakam, kırklı yaşların başında gebe kalma şansı yalnızca %3 civarına düşene kadar belirgin bir şekilde düşer.

PCOS (polikistik over sendromu), endometriozis, fibroidler, tıkanmış fallop tüpleri ve diğer yaygın problemler gibi çeşitli üreme problemlerini denkleme eklediğinizde, çocuk sahibi olmak için can atan birçok kadın için hamile kalmanın neden gerçekleşmediğini görmek kolaydır.

Akupunkturun gebe kalma şansını arttırdığı gösterilmiştir. Eylemde olan birkaç mekanizma vardır. Akupunktur hormonal döngüleri düzenlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda rahme kan akışını arttırır, böylece embriyonun yerleşmesi ve büyümesi için daha iyi bir ortam sağlar. Gebe kalmaya çalışmanın ana faktörü strestir ve akupunktur stresi azaltır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, vücutlarımız aşırı stres zamanlarında gebe kalmayı önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Evrimsel bir bakış açısından bu çok mantıklı. Bugün batı dünyasında çoğu insan aşırı stres altında olmasa da, birçok insan için günlük yaşamlarında sürekli olarak düşük ila orta düzeyde stres mevcuttur.

Kortizol gibi orta derecede yüksek stres hormonu seviyeleri bile doğurganlık seviyeleri üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Bir kez daha, çeşitli sağlık sorunları ve yaşla birleştiğinde bu, yalnızca gebe kalmada değil, aynı zamanda tam zamanlı bir bebek taşımada da sorunlara yol açabilir.

Doğurganlık için hem erkek hem de kadın partnerleri akupunkturla tedavi etmeye genellikle değer.

Strese katkıda bulunan ve düşük doğurganlığa neden olan zihinsel ve duygusal sorunlar, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de hafifletilebilir. Akupunkturun sperm sayısını, sperm hareketliliğini ve sperm kalitesini arttırdığı denemelerde gösterilmiştir.

Akupunkturun, her ikisi de sağlıklı sperm üretimini sürdürmek için gerekli olan vasküler sistem ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair kanıtlar da vardır.

Genel olarak akupunktur ile doğurganlık tedavisinin amacı, başarılı bir hamilelik geçirme şansını arttırmaktır. Bu, gebe kalmanın gerçekleşmesi için ideal koşulların yaratılması ve tam süreli sağlıklı bir hamilelik için gerekli ideal koşulların sürdürülmesiyle elde edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *