Akupunktur ile Glokom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Akupunktur

Akupunktur ile Glokom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur ile Glokom Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Glokom, erken tedavi edilmezse körlüğe yol açabilen bir göz hastalığıdır. Ağrı veya başka semptomlar olmadığı için genellikle görme bozulana kadar fark edilmeden kalır. GİB veya göz içi basıncındaki artış nedeniyle optik sinir hasar gördüğünde periferik görme kaybolur.

Göz basıncını kontrol etmek için göz damlası ve lazer cerrahisi kullanılabilir. Lazer cerrahisi, hastaların belirli bir yüzdesi için göz basıncını düşürmeye yardımcı olabilir, ancak glokomun temel nedeni ele alınmazsa, hastaların birkaç yıl sonra daha fazla cerrahiye ihtiyacı vardır.

Bir hasta ikiden fazla ameliyat geçirmişse, genellikle skar dokusu oluşur ve basınç ameliyatla kolayca düşürülemez. Pek çok insan, özellikle göz tansiyonu çok yüksek değilse, ilk başta non-invaziv bir prosedürü denemeyi tercih eder. Bu yöntemlerden biri de Çin tıbbının geleneksel ve eski bir şekli olan glokom için akupunkturdur.

Akupunktur Göz Tansiyonunu Nasıl Düşürür

Hastaya erken evrelerinde glokom teşhisi konulursa, o zaman akupunktur ve akupresür çok etkili olabilir. Glokomun sonraki aşamalarında, göz damlalarını akupunktur ve akupresür ile birleştirmek daha iyidir. İnce iğnelerin yerleştirilmesi, deneyimli bir akupunktur uzmanı tarafından yapılırsa, kuru gözlere veya enfeksiyona neden olmadan göz çevresindeki sıvıların dolaşımını artırır.

Özellikle hastalar zaten birkaç lazer ameliyatı geçirmişse ve göz tansiyonu hala çok yüksekse, haftada iki ila üç kez akupunktur en iyi seçenek olabilir.

Akupunktur Gözün Genel Sağlığıyla

İlgilenir Akupunktur aynı zamanda görüşü iyileştirmeye ve optik sinirin dejenerasyonunu yavaşlatmaya yardımcı olur. Glokom için akupunktur, optik sinirin işlevini ve bütünlüğünü destekler. Göze giden kan akışı azaldığı için optik sinir genellikle zarar görür.

Akupunktur, sadece göz içi basıncını düşürmeye değil, aynı zamanda gözlerin içindeki ve dışındaki sıvı dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan retrobulbar dolaşımını artırır.

Araştırmacılar, her hafta en az birkaç seans akupunktur yapıldığında, glokomdan mustarip kişilerde görme keskinliğinin bile iyileştirilebileceğini bulmuşlardır.

İlaçlarla Akupunktur ve Akupresür Daha Hızlı ve Daha İyi Sonuçlar

Sunar Uzmanların çoğu, glokomdan muzdarip hastaların her ay birkaç seans akupunktur yaptırmayı düşünmelerini önerir çünkü göz damlaları ciddi kuruluğa neden olabilir ve göz çevresindeki sıvı dolaşımını azaltabilir.

Klinik olarak, hastalar haftada en az bir kez bir akupunktur uzmanına gittiklerinde ve her gün bir veya iki kez akupresür yaptıklarında, göz kuruluğu ve enfeksiyonu önlemek için göz damlası dozunu azaltabilirler. Ayrıca, hastalar glokom akupunkturu ve göz damlalarını birleştirerek görme keskinliğinin arttığını bildirdiler.

Girilen iğneler göz, boyun, el ve ayak çevresinde yaklaşık 30 dakika bekletilir ve giriş derinliği yaklaşık 3-10 mm’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *