Akupunktur Temelleri
Akupunktur

Akupunktur Temelleri

Akupunktur Temelleri

 Ben bir Akupunktur uzmanı ve Doğal Tıp Uygulayıcısıyım ve burada Akupunkturda yeni olan ve onu ilk kez denemekle ilgilenen hastaların bana sordukları bazı yaygın sorular var.

Akupunktur nedir?

Akupunktur, vücuttaki belirli noktalara ultra ince, tek kullanımlık, steril iğnelerin yerleştirilmesidir.

Nasıl çalışır?

İnsan vücudunu oluşturan tüm hücrelere nüfuz eden bir yaşam gücü vardır. Bu yaşam gücü veya enerji alanı, geleneksel Asya tıbbında Qi olarak adlandırılır ve refahımızın ve sağlığımızın temelidir.

Vücut Qi’si verimli bir şekilde akmıyorsa veya Qi eksikse, uyumsuzluğa, ağrıya ve hastalığa yol açacaktır. İğnelerin cilt yüzeyinin altına sokulması bu enerjinin dolaşımını harekete geçirir ve böylece vücudun doğal sağlıklı haline dönmesini kolaylaştırır.

Tipik bir seans nasıldır?

Akupunktur seansı genellikle hasta masaj masasında rahat bir şekilde uzanırken yapılır. Rahatlatıcı bir atmosfer sağlamak için ışıkların kısıldığı ve yumuşak müziğin çalındığı tipik bir kaplıca tedavisine benzer.

Çoğu durumda, iğnelerin yerleştirilmesi sırasında hafif bir karıncalanma veya uyuşma hissi hissedilebilir, ancak insanların hiçbir şey hissetmemesi alışılmadık bir durum değildir. İğneler yerleştirildikten sonra uygulayıcı, daha güçlü bir his uyandırmak ve tedavinin etkinliğini arttırmak için iğneleri hafifçe manipüle edebilir.

Bundan sonra hasta, vücudunun ve zihninin iyileştirme faydalarının optimize edildiği meditatif duruma girmesine izin vermesi için teşvik edilir.

Faydaları nelerdir?

Akupunktur, her türlü ağrıyı hafifletmekle ünlüdür. Ancak hem Bağışıklık sistemini güçlendirdiği hem de Sempatik Sinir sistemini aşağı doğru düzenlediği kanıtlanmıştır. Bu, stresin neden olduğu veya şiddetlendirdiği herhangi bir durum için etkili bir tedavi olabileceği anlamına gelir. Liste uzun ve en yaygın tıbbi durumların çoğunu içeriyor.

Yeni başlayanların akupunktur hakkında bilmesi gereken içeriden ipuçları var mı?

Seans bittikten sonra zindelikteki iyileşmeler saatlerce hatta günlerce devam edecek ve bu etki sonraki seanslarla birleştirilebilir. Bu nedenle Akupunkturun size uygun olup olmadığına karar vermeden önce 5 seans veya daha fazla takip yapmanız önerilir.

Mark W. Meade, Doğal Tıp Doktoru, Kurul Onaylı Akupunktur Uzmanı, Şifalı Bitki Uzmanı ve Çigong şifacısıdır. Geleneksel Doğu Tıbbı alanında 4 yıllık Yüksek Lisans Derecesi ile Emperor’s College mezunu ve Sağlık Bilimleri ve Akupunktur alanında İleri Diploma ile Avustralya Doğal Tıp Koleji mezunudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *