Akupunktur ve Makula Dejenerasyonu
Akupunktur

Akupunktur ve Makula Dejenerasyonu

Akupunktur ve Makula Dejenerasyonu

 Mary, Boca Raton’da doğdu ve FAU’ya Boca Raton’da katıldı ve burada birçok sosyal aktiviteye katıldı ve kadın profesyonellerin işyeri haklarını kazanmasına yardımcı oldu. Mezun olduktan sonra uzun yıllar farklı hastanelerde sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı.

Her zaman çok sağlıklı bir diyet uygulamıştır ve hastaları sağlıklarını iyileştirmek için yiyecekleri kullanmaları konusunda eğitmeye çalışır.

Elli yaşına ulaştıktan sonra, öncelikle vejetaryen bir diyete geçti: haftada bir veya iki kez tavuk yerken çoğunlukla balık, tofu ve fasulye tüketiyordu. Ancak baharatlı yiyecekler ve fındık yemeyi severdi.

Menopoza girene kadar çok sağlıklıydı; o zaman gözlerinde, bağırsak zarlarında ve ayaklarında iltihap oluşmaya başladı. Dolaşım bozukluğu nedeniyle her iki ayağında da nöropati olduğu söylendi.

Elli yaşında Boca Raton Bölge Hastanesinde sağ gözünde makula dejenerasyonu teşhisi kondu ve Fort Lauderdale’deki Akupunktur Okulunda akupunktur tedavilerine başladı. Sol göz retinası da üç kez ayrıldı ve West Palm hastanesinde ameliyat olması gerekti.

Bu çok sayıda ameliyat sonucunda biriken yara dokusu, nihayetinde sol gözünde tüm görüşün kaybolmasına neden oldu. Sağ gözündeki yaş ve kuru maküla dejenerasyonu ileri derecede iken, göz küresine ilaç enjekte edilmesini kabul etmemiş ve sol gözündeki kötü deneyimler nedeniyle sağ gözünden bir kez daha ameliyat olmuştur.

Ayrıca karın bölgesinde onarım ameliyatı gerektiren çok sayıda fıtık ve ameliyatı ve yüksek baharatlı yiyecek alımı sonucunda ayak nöropatisi geliştirdi. Bağırsaklarında ve ayaklarında iltihaplanma, baş dönmesi ve sırt ağrısı da dahil olmak üzere tıbbi sorunları için 50 yaşına geldiğinde akupunktur tedavisine başladı.

Karın kasları yaşla ve iltihapla zayıfladı, birçok kez kase tıkanıklığı geliştirdi ve fıtığını onarmak için ameliyatlar geçirdi. Son barsak ameliyatından sonra akupunktur uzmanına geldiğinde çok halsizleşmiş, iştahını kaybetmiş, başı çok dönmüş, sırt ve ayak ağrıları iki dakikadan fazla yürümesini engellemiş.

Zihni hala keskin ve iyi bir hafızası var. Sağ gözü hala biraz görüyor, onu güçlendirmek ve bağırsağındaki ve retinasındaki iltihabı azaltmak için akupunktur kullanmaya karar verdi.

Doksan yaşında, sağ gözü için Boca Raton Akupunktur Kliniği’nde akupunktur tedavisine başladı çünkü çok sayıda ameliyattan sonra sol taraftaki görüşünü kaybetti ve görüşünü sağ tarafta tutmak için yeni bir şey denemek istedi.

Sadece dört tedaviden sonra, daha enerjik hissetmeye başladı ve bağımsız yaşam topluluğunda arkadaşlarıyla iskambil oynayarak sosyal olarak daha aktif hale geldi. Akupunktur uzmanı ayrıca bağırsaklarındaki ve retinasındaki iltihabı azaltmak için baharatlı yiyecek tüketimini azaltmasını tavsiye etti.

Dört yıllık iki haftada bir akupunktur tedavisi ve radikal diyet değişikliklerinden sonra, sindirimini büyük ölçüde iyileştirmeyi ve maküler dejenerasyonunu yavaşlatmayı başardı. Mary yakında 95. yaş gününü kutlayacak ve hala araba kullanıyor, bastonsuz yürüyor ve sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmeye devam ediyor!

Bu durumda Mary, baharatlı yiyeceklerin bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olduğuna ve iltihabını azalttığına inanıyor. İyi bir hafızası var ve menopoza girene kadar nispeten güçlü bir bağışıklık işlevi vardı.

Menopoza girmesi nedeniyle böbreği Yin zayıflamıştı; vücudu, baharatlı yiyeceklerin sağladığı çok fazla uyarılmaya ve iç ısıya tahammül edemedi. Ömür boyu süren bu baharatlı yemek alışkanlığını, bağırsağı ve retinası o kadar çok iltihaplanana kadar değiştirmedi ki, maküler dejenerasyonu ve bağırsak iltihabına bağlı tıkanıklığını düzeltmek için birden fazla ameliyat olması gerekti.

Ama Mary çok açık fikirli, tüm iltihabın neden aklına geldiğini anlamaya istekliydi ve hatta vegan beslenmeye çalışıyordu. Mary ayrıca fındıkların çok sağlıklı olduğuna inanıyor ve bu yüzden çok fazla fındık yedi.

Fındık, histamin salınımına neden olarak retinasında ve bağırsağında iltihaplanmayı şiddetlendirebilir. Enflamasyonunun diyetinde yapılacak küçük ayarlamalarla değiştirilebileceğini anlayınca beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye başladı.  

Jessica Ward, şu anda Massachusetts Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin (MCPHS) bir parçası olan New England Akupunktur Okulu’nda (NESA) Akupunktur ve Doğu Tıbbı okuyan ikinci sınıf öğrencisidir.

Akupunktur ve Doğu Tıbbı yüksek lisans okuluna başlamadan önce Jessica, Massachusetts Boston Üniversitesi’nde Egzersiz ve Sağlık Bilimleri eğitimi aldı ve 2015 yılında Fen Bilimleri Lisans derecesi ile mezun oldu.

Daha sonra Boston’da 3 yıl tam zamanlı kişisel antrenör olarak çalışarak insan vücudu ve biyomekanik hakkındaki bilgilerini daha da geliştirdi. Jessica, Çin Tıbbı çalışmalarına başladığından beri, Boston Çin Akupunkturunda Dr. Li Zheng ile bir dönem dahil olmak üzere birçok staj yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *