Alkol Karaciğer Enzimleri Ne Anlama Geliyor?
Enzim Çeşitleri

Alkol Karaciğer Enzimleri | Alkol karaciğer enzimlerinde AST

Alkol Karaciğer Enzimleri Ne Anlama Geliyor?

 Alkol karaciğer enzimlerinizin seviyesini belirlemek için çeşitli testler mevcuttur. ALT, GGT, AST ve LDH en yaygın olanlardan bazılarıdır. Ne anlama geldiklerini ve seviyeniz yükselirse ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Seviyeniz yüksekse, en iyi hareket tarzını belirlemek için bir doktora veya alkol rehabilitasyon programına danışmalısınız. Alkol ayrıca karaciğer enzimlerinizi etkileyebilir ve daha yüksek düzeyde iltihaplanmaya katkıda bulunabilir.

Daha yüksek düzeyde serum enzimleri

Daha yüksek düzeyde serum enzimleri genellikle alkolle ilişkili organ hasarı ile ilişkilendirilir. Bununla birlikte, önemli doku hasarına neden olmadan aşırı alkol tüketimi ile de ilişkilendirilebilir. Serum enzimlerinin duyarlılığı ve özgüllüğü değişebilir ve yaş, beslenme faktörleri, metabolik bozukluklar ve alkol tüketiminden etkilenebilir. Bu enzimlerin sınırlı duyarlılığı ve özgüllüğü nedeniyle güvenilir bir tanı koymak her zaman mümkün değildir.

Bu çalışmadaki bulgular istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, araştırmacılar ALT seviyeleri yüksek olan hastalarda tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde artış gözlemlediler. Bu, hastaların yüksek AST veya ALT seviyelerine sahip olup olmamalarından bağımsızdı. Ek olarak, yüksek ALT, perfüzyon kusurları geliştirme riskini etkilemedi. Bununla birlikte, yüksek ALT seviyeleri, kardiyovasküler nedenler (kalp yetmezliği dahil) ve septik şoktan kaynaklanan ölüm riskinin artmasıyla ilişkilendirildi.

İsveç’teki araştırmacılar, alkol tüketimi ile serum karaciğer enzim seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelediler. Toplam alkol alımını ve diyet faktörlerini ölçmek için 24 saatlik hatırlama yöntemini kullandılar. ALT, AST ve GGT’nin serum seviyeleri, alkol tüketen deneklerde içmeyenlere kıyasla önemli ölçüde değişmiştir. Sigara ve obezite de alkol tüketen deneklerde ALT miktarını artırma eğilimindeydi. Ayrıca, alkol tüketimi bilirubin düzeylerini önemli ölçüde etkilememiştir.

GGT alkol karaciğer enzimlerinin

serum seviyeleri GGT alkol karaciğer enzimlerinin yüksek serum seviyeleri, hipertansiyon riskinin arttığını gösterebilse de, kesin mekanizma bilinmemektedir. Hipertansiyon, obezite ve diyabet dahil olmak üzere birçok hepatobilier hastalık, yüksek GGT seviyelerine sahiptir. Ayrıca, bu karaciğer enzimine atfedilen birçok yanlış negatif sonuç vardır ve normal GGT seviyelerine sahip birçok kişinin potansiyel olarak hipertansiyona karşı savunmasız olduğu tespit edilmiştir.

Karaciğer vücutta protein yapımından, zehirlerin atılmasından ve yağların metabolize edilmesinden sorumludur. Karaciğeriniz önemli ölçüde hasar görmüşse, hastalığı tespit etmek için en iyi yöntem bir GGT testidir. Aşırı alkol tüketimi ve diğer toksik maddeler karaciğere zarar verebilir. Bununla birlikte, birkaç tedavi yardımcı olabilir. Bir tedavi planı, alkolden kaçınmayı veya yeme ve içme şeklinizi değiştirmeyi içerecektir. Bu teste ek olarak, doktorunuz alkalin fosfataz ve safra kanalları da dahil olmak üzere başka karaciğer fonksiyon testleri yapmak isteyebilir.

Mevcut çalışmanın bulguları, GGT düzeyleri ile alkol alımı arasında genetik bir ilişkinin de var olabileceğini göstermektedir. Genetik pleiotropi, GGT seviyelerindeki bazı varyanslardan sorumludur. Ayrıca, gelecekteki uzunlamasına ikiz çalışmaları bu ilişkinin kesin mekanizmasını belirlemelidir. Ağır içicilerde bu ilişkinin nedensel rolünü doğrulamak için ek araştırmalar gereklidir. Ve aşırı alkol tüketenler arasında birkaç genetik farklılık olması durumunda, bu tür bulgular yüksek alkol tüketimi olan popülasyonlarla sınırlı olabilir.

Alkol karaciğer enzimlerinde AST Alkol karaciğer enzimlerinde

yüksek AST’nin varlığı, bir kişinin alkolik steatoz geliştirme riskinin arttığını gösterir. Bir kişi, yüksek AST’ye ve ayrıca artan g-GT seviyelerine sahip olabilir. Bu enzimlerin her ikisi de alkol alımıyla artar, ancak artış genellikle geçicidir ve karaciğer hasarının boyutuyla zayıf bir şekilde ilişkilidir. Nadir bir gün boyunca içki içmekten kaçınmak bu seviyeleri geri yükleyebilir.

Kandaki AST ve ALT oranı, karaciğerin durumunu değerlendirmek için yararlı bir yoldur. Kısa süreli bir enfeksiyon ALT’de ara sıra artışlara neden olabilirken, sürekli artışlar altta yatan bir hastalığa işaret eder. Bu oran alkolizmi göstermenin yanı sıra ilaca bağlı karaciğer hasarını da gösterebilir. Bununla birlikte, AST ve ALT’nin litre başına uluslararası birimlerle ölçüldüğünü belirtmek gerekir. AST ve ALT için normalin bir üst sınırı vardır.

Serumda yüksek AST ve ALT seviyeleri tespit edildiğinde, alkolik hepatiti teşhis etmek için daha fazla test endikedir. Serum albumin ve protrombin zamanı (PT) da karaciğer hasarının yararlı belirteçleridir. Serum bilirubin seviyeleri, kolestazı veya alkolik hepatiti gösterebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda bilirubin seviyeleri de yükselebilir. Kolestazlı hastalarda ALT seviyeleri, alkol hepatitli hastalardan daha yüksektir.

İlişkili

birçok semptom Düşük alkollü karaciğer enzimi (LDH) seviyeleri ile ilişkili birçok semptom vardır. Bunlar kas ağrısı ve kramplardan deri döküntülerine kadar değişebilir. Daha yüksek bir LDH seviyesi, kalp hastalığı gibi daha ciddi bir durumun işareti olarak kabul edilir. Doktorunuz LDH aktivitesinin çok düşük olduğundan şüphelenirse kas biyopsisi yapabilir. Ancak bu testin spesifik bir tedavisi yoktur. Doktor, düşük LDH aktivitesinin diğer potansiyel nedenlerini ekarte etmek için önce bir fizik muayene yapmalıdır.

LDH, dört alt birimden oluşan bir gruptur. En yaygın olarak bulunan ikisi, LDHA ve LDHB genleri tarafından kodlanan LDH-M ve LDH-H peptidleridir. LDH-2/3H1M ve LDH-4 karışık tetramerlerdir. Bunların her ikisi de laktatın piruvata dönüştürülmesinde rol oynar. Bununla birlikte, bu enzimlerin yüksek veya düşük seviyelerinin herhangi bir soruna neden olup olmadığı veya daha ileri değerlendirme için izlenmesi gerekip gerekmediği açık değildir.

Azalmış tüylenme düzeyi

Enerji eksikliğiniz varsa veya tüylenme düzeyinizde azalma varsa, alkol karaciğer enzimleri buna katkıda bulunan bir faktör olabilir. Saç büyümesi için yiyeceklerin uygun şekilde sindirilmesi çok önemlidir. Saçın düzgün döngüsü için vitamin ve minerallerin uygun şekilde alınması gereklidir. Doğru sindirim, östrojenin detoksifiye edilmesi ve kan şekeri regülasyonu için de çok önemlidir.

Alkol vücudumuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasının yanı sıra saç dökülmesine de neden olabilir. Aşırı içme, aşırı alkol tüketiminin en iyi bilinen etkilerinden biri olan karaciğerde hasara neden olabilir. Alkol tüketimi, dehidrasyon da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde saç dökülmesine neden olabilir. İşte saç dökülmesine neden olabilecek yaygın yollardan bazıları. Saç dökülmesine yatkınsanız, daha az alkol almayı düşünün.

Akşamdan kalma olma riski Akşamdan

kalma olma riskini azaltmanın bir yolu, alkol tüketiminizi sınırlamaktır. Çok fazla alkol, yeterli su ve yiyecek içmemek gibi baş ağrısına neden olabilir. Baş ağrısına yatkınsanız, tekrarlayan alkol kaynaklı baş ağrılarının nedenini belirlemek için bir doktora görünmelisiniz. Alternatif olarak, alkolün etkilerine karşı hassas olabilirsiniz. Nedeni ne olursa olsun, alkol alımınızı azaltmak için bir doktorla konuşmalı ve destek almalısınız.

Baş ağrılarının nedenleri bilinmemekle birlikte, araştırmacılar beyindeki atardamarların genişleyip daralmasının migren gelişimine katkıda bulunduğunu biliyorlar. Bu genişleme, arterin boyutunu arttırır ve baş ağrısı ağrısını uzatan proinflamatuar kimyasalların salınmasına neden olur. Karaciğerin, baş ağrıları için önemli bir risk faktörü olan alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığının gelişmesinde de rol oynadığı düşünülmektedir.

Toksinler ve hayati enerji üretimi

Karaciğer vücuttaki en büyük organdır ve toksinlerin parçalanmasından ve hayati enerjinin üretilmesinden sorumludur. Karaciğer ayrıca vücudu hastalıklardan korur ve zararlı toksinleri yıkar. Birincil işlevi alkolün metabolize edilmesidir. Bir seferde üç bardak alkol içmek karaciğer için toksiktir ve bu, reçetesiz satılan ilaçlarla birleştiğinde daha da kötüleşir. Bu makale, alkolle ilgili çeşitli karaciğer enzimlerine ve bunların etkilerine bakacaktır.

Yüksek karaciğer enzimleri, yağlı veya iltihaplı karaciğer hastalığının en yaygın belirtisidir. Bir doktor, karaciğer enzimlerinizin yükselip yükselmediğini belirlemek için bir kan testi yapabilir. Bilinen karaciğer enzim yükselticilerinin belirti ve semptomlarına sahip olup olmadığınızı da test edebilirler. Yüksek karaciğer enzimlerinin nedenini belirledikten sonra, doktorunuz uygun tedaviyi önerecektir. Yüksek enzimlerin en yaygın nedeni, kilo kaybı ve alkol alımının kesilmesi ile tedavi edilebilen yağlı karaciğer hastalığıdır. Diğer karaciğer iltihabı nedenleri o kadar tedavi edilebilir olmayabilir, ancak tedavi ile yönetilebilirler.

Alkole bağlı

türü Alkole bağlı birkaç karaciğer hastalığı türü vardır. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, bu bozukluğun belirtileri değişir. Bununla birlikte, yakın zamanda alkol tüketenlerin daha şiddetli semptomlar yaşaması yaygındır. Sarılık ve sarı cilde sahip olmanın yanı sıra karın ağrısı, aşırı kanama ve koyu renkli dışkı da yaşayabilirsiniz. Alkolik karaciğer hastalığının belirtileri ve semptomları kişiden kişiye değişir ve yakın zamanda aşırı içki içme öykünüz varsa, tıbbi yardım almalısınız.

Karaciğer kanseri gelişme riski, özellikle karaciğerde demir birikimi olan alkolik hepatit ile artar. Ağır içiciler genellikle 30’lu ve 40’lı yaşlarında semptomlar yaşamaya başlarlar ve genellikle ilk semptomlardan on yıl sonra daha şiddetli semptomlar gösterirler. Alkole bağlı karaciğer hastalığı ilerledikçe, ateş, sarılık ve hassas, büyümüş karaciğer dahil olmak üzere semptomlar hafif ila hayatı tehdit edici arasında değişebilir. Bu belirtilere ek olarak kendinizi yorgun ve halsiz de hissedebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *