Acupuncture: An Effective Remedy for Allergies
Akupunktur

An Effective Remedy for Allergies

Acupuncture: An Effective Remedy for Allergies

 Akupunktur ve Alerjiler

Birçok insan sıklıkla mevsimsel alerjilerden mustariptir ve burun tıkanıklığı, burnunu çekme ve hapşırma şikayetlerinden muzdariptir. Mevsimsel alerjiler, vücudun bağışıklık sistemi hassaslaştığında ve dış alerjenlere aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar.

Mevsimsel alerjilerin en yaygın tetikleyicileri, alerjik reaksiyonlara neden olan yabani otlar, ağaçlar ve çimenler gibi rüzgarla tozlanan bitkilerden gelen polenlerdir. Alerjilerin belirtilerine hızlıca bir göz atalım:

Mevsimsel Alerjilerin Belirtileri

  • Hapşırma
  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı
  • Sulu ve kaşıntılı gözler
  • Tahriş olmuş sinüsler, boğaz veya kulak kanalları
  • Kulak tıkanıklığı ve çınlaması
  • Geniz akıntısı
  • Asit reflü
  • Cilt Döküntüler

Bu tür belirtiler kendinizi zayıf ve endişeli hissetmenize neden olabilir çünkü burun tıkanıklığı nedeniyle yeterince oksijen alamadığınızda sinir sisteminiz aşırı duyarlı olacaktır. Bu noktada, mevsimsel alerjenlerin saman nezlesi semptomlarını tetiklemesini önlemek için akupunktur tedavisi almalısınız.

Akupunktur Nasıl Çalışır

Akupunktur, vücudunuzun meridyenleri boyunca hayati enerji akışını sürdürmeye yardımcı olur. Bu meridyenler vücudun tüm organlarına, kaslarına, sinirlerine ve yüzeylerine hizmet eden kanallardır. Enerji bu meridyenlerden vücuda akar ve bağışıklık ve sinir sisteminizi dengeler.

Bununla birlikte, alerjiler meridyenleri bloke eder ve enerji akışını engelleyerek iltihaplanma ve enfeksiyona neden olur. Akupunktur, meridyen noktalarına ince iğneler yerleştirerek enerjinin düzgün akışını geri kazanmaya yardımcı olur.

Bu iğneler, bağışıklık ve sinir sisteminizi dengeleyerek mast hücrelerinden histamin salınımını azaltabilir. Akupunktur ayrıca histamin salınımını azaltmak için sindiriminizi iyileştirebilir çünkü sindirilmemiş yiyecekler bağışıklık reaksiyonlarını tetikleme eğilimindedir.

Bu Çin prosedürü, eğitimli bir akupunktur uzmanı tarafından, vücudunuzun farklı bölgelerine derinin altına tüy kadar ince iğneler yerleştirerek gerçekleştirilir. Tedavi süresi, tedavi edilen koşullara bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Ayrıca, vücudunuzun tedaviye nasıl tepki verdiğine de bağlıdır. Bir kişinin daha güçlü bir sindirim sistemi ve daha az stresi varsa, alerjilerinden kurtulmak için 6 ila 10 tedaviye ihtiyacı olacaktır. Aksi takdirde daha fazla seans gerekecektir.

Akupunkturun etkileri ne kadar sürer?

Akupunkturun etkisi 12 aya kadar sürebilir. Bununla birlikte, gerçek etkinliği, hastanın semptomlarının doğası veya şiddeti ve bunların süresi gibi faktörlere bağlıdır.

Akupunkturun etkileri ve iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar için mevsimsel alerjileri tedavi etmek için geçen süre daha uzun olabilirken, diğerleri için daha az olabilir. Bir kişinin semptomları ne kadar uzun süre devam ederse, sorunu iyileştirmek için gereken süre o kadar uzun olur.

Çoğu zaman, vücudun yeni bir tedaviye yanıt vermesi biraz zaman alır ve bir hastalığı iyileştirmek için birden fazla akupunktur seansı gerektirebilir. Semptomlar düzeldikçe, daha az sıklıkta akupunktur tedavisi gerekir.

Bu nedenle, mevsimsel alerjileriniz varsa, enerji akışını yeniden sağlamak ve alerjinize neden olan maddeleri ortadan kaldırmak için akupunktur tedavisine başvurmanız önerilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *