Anksiyete ve Depresyon İçin Akupunktur
Akupunktur

Anksiyete ve Depresyon İçin Akupunktur

Anksiyete ve Depresyon İçin Akupunktur – Nasıl Yardımcı Olur?

 Anksiyete ve depresyon, dünyanın her yerinden insanları etkileyen en yaygın zihinsel rahatsızlık biçimleri olarak bilinmektedir. Öncelikle yaşam tarzı seçimlerinize bağlanabilir. Teknolojik yenilikler ve ilerlemelerle, tipik çalışma rutini başarılı bir şekilde geleneksel çalışma saatlerinin ötesine geçerek strese, kaygıya, depresyona ve diğer zihinsel sorunlara yol açmaktadır.

İronik olarak, çoğu insan bu sorunları ele almaktansa görmezden gelmeyi daha kolay buluyor. Bir noktada, bazı antidepresan ilaçları kullanma seçeneğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak, altta yatan sorun çözülmeden kaldığı sürece, hayatınızda herhangi bir olumlu değişiklik beklemek saflık olur.

Akupunktur, kaygı ve depresyon sorunlarının ele alınmasında yardımcı olabilir. İşte akupunkturun arkasındaki bilimin nasıl çalıştığı.

Akupunktur Nasıl Çalışır?

Akupunktur, meridyenler aracılığıyla Qi’nin (veya enerjinin) uyarılmasını içeren bir Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) şeklidir. TCM, vücudun doğa unsurlarıyla fiziksel etkileşiminin, bir kişinin psikolojik sağlığı gibi, iç işlevler üzerinde köklü bir etkiye sahip olduğuna inanır. Sonuç olarak, sinirlerin ve dokuların uygun şekilde uyarılması yoluyla geleneksel Çin tıbbı, kaygı ve depresyona yol açan iç dengesizlikleri düzeltmeyi amaçlar.

Akupunktur için tipik olarak kullanılan ince iğneler, stratejik olarak birincil basınç noktalarına ve/veya istenen sonuçların elde edilmesine yardımcı olan belirli alanlara yerleştirilir. İğnelerin konumuna bağlı olarak tedaviden farklı terapötik etkiler gözlemlenebilir. Akupunktur, bağışıklık sistemini uyarmaya, vücutta ağrı kesici kimyasallar üretmeye, çeşitli hastalıkları tedavi etmeye ve zihinsel sağlığı uyarmaya yardımcı olabilir.

Akupunkturun Faydaları

Anksiyete ve depresyonu çözme aracı olarak akupunkturun çeşitli faydaları vardır. İşte akupunkturun neden diğer birçok ilaç türünden daha iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bunlardan birkaçı.

  • Yan etki yok: Bazı durumlarda akupunktur morarma ve baş dönmesine neden olabilse de insidansı oldukça nadirdir. Bu tedavi şekli her zaman işe yaramaz ama akupunktur başarısızlık yüzdesi (tedavi için doğru uzmanlara başvurmanız şartıyla) azdır.
  • Bağımlılık yok: Çoğu anti-depresan ve anti-stres ilacının bağımlılık yarattığı bilinmektedir. Kullanıcı belirli yoksunluk belirtileri yaşamadan bu ilaçları kullanmayı bırakamaz. Uzun vadede, uyuşturucu kullanımıyla ilişkili daha büyük sorunlara yol açabilecek başka birçok yan etki olabilir.
  • Güvenli ve kanıtlanmış: Akupunktur denenmiş ve test edilmiş bir tedavi şeklidir. Birkaç kişinin bütünsel sağlık ve zindelik hedeflerine ulaşmasına yardımcı oldu. Tedavinin etkisini artırmak için geleneksel tıpla birlikte bile kullanabilirsiniz.

Akupunktur, anksiyete ve depresyon için kolayca tercih edilen bir tedavi yöntemi haline geliyor. Stresi hafifletmeye yardımcı olur, bu da zihni olumsuz düşüncelerden arındırmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda daha iyi uyumanıza yardımcı olur ve bu da birçok sağlık sorununun altında yatan nedeni yeterince ele alır. Stres yokluğunda, tıbbi sağlığınızı otomatik olarak iyileştirebileceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *