Stres: Araştırmalar Akupunkturun Nasıl Yardımcı Olduğunu Gösteriyor
Akupunktur

Araştırmalar Akupunkturun Nasıl Yardımcı

Stres: Araştırmalar Akupunkturun Nasıl Yardımcı Olduğunu Gösteriyor

 Bazı insanlar stresi hayatın doğal bir yönü olduğu için büyük bir sorun olarak görmezler. Bununla birlikte, birçok sağlık sorunu stresin yarattığı tahribattan kaynaklanmaktadır. Dünyanın en büyük sağlık sorunlarının çoğu, sürekli stresin vücut üzerindeki sert etkilerinden kaynaklanmaktadır. Kalp hastalığı, obezite, baş ağrıları, uyku bozuklukları, kaygı bozuklukları, depresyon ve sindirim sorunlarının tümü doğrudan stresle bağlantılıdır.

Stresle Başa Çıkmak

Herkes mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmek ister. Ne yazık ki birçokları için stres, yaşamlarında ideal durumdan daha azıyla sonuçlanan sayısız sağlık sorunu yaratıyor. İnsanlar stresle çeşitli şekillerde başa çıkarlar.

Bu yollardan bazıları, stresin kendisi kadar veya ondan daha zararlı olabilir. Stresi azaltmak için uyuşturucu, alkol, sigara veya yiyecekleri kötüye kullanıyorsanız, o zaman kesinlikle yanlış yoldasınız.

Stres veya kaygı ile etkisiz veya zararlı bir şekilde uğraşıyorsanız, akupunktur ve ilgili tedavileri düşünmelisiniz. Akupunktur daha sakin, dingin günler ve dinlendirici, uyku dolu geceler geçirmenize yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, yakın zamana kadar bunun nasıl gerçekleştiğini kanıtlayan biyolojik kanıtlar yetersizdi. Stres ve akupunktur üzerine yeni bir çalışma, biyolojik süreçlere dair yeni bilgiler veriyor.

Akupunkturun Stres Giderici Faydaları Üzerine Bir Araştırma

Georgetown Üniversitesi Hemşirelik ve Sağlık Çalışmaları Okulu’nda hemşirelik doçenti olan araştırmacı araştırmacı Dr. Ladan Eshkevari’ye göre, bu yeni çalışma akupunkturun stres giderici özelliklerinde yer alan biyolojik mekanizmaları araştırıyor. ve “akupunkturun yararını açıklamaya yardımcı olan moleküler düzeyde neler olup bittiğini anlamamıza” yardımcı olur.

Araştırmacılar, elektronik akupunktur uygulanan farelerde stres hormonlarının daha düşük olduğunu keşfettiler. Sonuçları Journal of Endocrinology’de yayınlandı. Akupunkturun iyileştirme uygulamasının, onu alanlarda stres ve kaygıyı azalttığını gösterebildiler.

İnsan vücudu, olumlu ya da olumsuz strese tepki olarak kan dolaşımına bir hormon kokteyli salgılar. Araştırmacılar daha sonra aynı hormonları farelerde ölçebildiler. Hipotalamus, hipofiz bezi ve adrenal bez tarafından salgılanan hormon seviyelerini kontrol ettiler ve ayrıca “savaş ya da kaç” tepkilerinde yer alan bir peptidi ölçtüler.

Eshkevari’ye göre araştırmacılar, sıçanlara uygulanan akupunkturun “HPA ekseni hormonlarının kronik, stres kaynaklı yükselmelerini ve sempatik NPY yolunu” bloke ettiğini keşfettiler.

Açıktır ki, insanların yüzlerce yıldır deneyimledikleri olumlu sonuçların biyolojik bir temeli vardır. Akupunktur ve ilgili tedaviler, kronik stres veya anksiyete veya stres veya anksiyete ile ilişkili sağlık sorunları ile uğraşan herkes için bir nimettir. Akupunkturun faydalarını ilk elden deneyimlemek için birkaç tedavi almayı düşünün.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *