Aromaterapi Gerçek Benliğinizi Nasıl Ortaya Çıkarır?
Aromaterapi

Aromaterapi Gerçek Benliğinizi Nasıl Ortaya Çıkarır?

Aromaterapi Gerçek Benliğinizi Nasıl Ortaya Çıkarır?

 Son yazımda 10 yılı aşkın kaygısı olan müvekkilimin iyileştiğinden bahsetmiştim – ne zaman daha alçak bir yere yürüse çarpıntısı oluyordu. Çarpıntı sorunu onu araba kullanamaz hale getirdi, arabanın motorunu çalıştırmaya bile cesareti yoktu.

Sorun aromaterapi inhaleri kullanılarak çözüldü. İnhaleri denedikten sonra güvenini yeniden kazandı. İyileşme süreci iki ay sürdü. Bu süre zarfında, muhtemelen daha önce meme kanseri geçirmesinden dolayı komplikasyonlar yaşandı.

Aromaterapi kullanırken karın ağrısına neden olan yanlış besinleri yedi. Yaralarından sıvı geliyordu. Bu semptom herhangi bir iyileşme belirtisi göstermeden bir ay boyunca devam etti. Ondan tıbbi yardım almasını istedim ama reddetti.

Endişesini gidermek için ona başka bir inhaler yaptım. Üç gün (günde 3 kez) teneffüs ettikten sonra mucizeler oldu. Ağrısı tamamen durmuştu ve yaralarından sıvı geldiğine dair hiçbir belirti yoktu.

Aynı zamanda kaygısı da geçmiş gibiydi. Çarpıntıları kayboldu. Birkaç yıl sonra ilk kez araba sürmeye çalıştı. Ona sürücü kursu almasını tavsiye ettim ama almamaya karar verdi.

Onun için yaptığım inhaler şunları içeriyor [formülasyon Butje’den (2014) (1) uyarlanmıştır]:

  • 5 damla Gül (Rose damascene)
  • 5 damla Portakal (Citrus sinensis)
  • 5 damla Paçuli (Pogostemom cablin)

Battaglia’ya göre (2003) (2), kombinasyonun tedavi edici özellikleri şöyledir:

Gül, kalp ile ilişkilendirilir. Duygusal olarak iyileştiricidir ve çarpıntısı olan kişilere iyi gelir. Ayrıca ajitasyon, tahriş ve kaygı yaşayanlar için çok yatıştırıcıdır. Turuncu duygusal olarak canlandırıcıdır; sıkışmış enerjiyi hareket ettirebilir.

Sakinleştirici doğası, kaygılı insanları yatıştırmak için kullanılabilir. Paçuli topraklayıcı, yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Kişinin gerginliğini ve endişelerini giderebilir.

Bana inhalatörün Çin Tıbbı “Yunnan Bai Yao”ya benzediğini çünkü yarayı iyileştirmesine yardımcı olduğunu söyledi. Aslında yarasını tamamen iyileşmeden yeniden yaraladı ve acı vericiydi.

İnhaleri birkaç kez kullandı ve bu ağrıyı durdurdu. Solunum cihazının “Yunnan Bai Yao”nun bir versiyonu olduğunu söylemek kesin olmadığından, onu doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bu inhaleri diğer fonksiyonlarını incelemeden anksiyete rahatsızlığını gidermek için yaptım. İyileşme sürecinde öğrendiğim şey, uçucu yağları solumanın ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğiydi (Aromahead 2013) (3). Yağlar, topikal olarak uygulanmadan yarayı iyileştirebildi.

Geleceği şimdi daha parlak görünüyor. Yaşam tarzını değiştirme arzusu olmadığını gördüm. Kocam çabalarımı finansal ve lojistik olarak desteklediği için yaşam tarzımı kıskanıyor.

Kocamın onu desteklediği gibi kocasından da onu desteklemesini bekliyor. Hayatı için en iyi seçeneği bulması için bir psikoloğa başvurmasını önerdim.

İyileştikten sonra yüzlerinin ten rengi parladı. Eskiden siyah noktaları vardı ama şimdi çoğu gitti. Cildi daha nemli, daha adil ve daha sağlıklı hale geldi – sağlığının eskisinden daha iyi olduğunun bir göstergesi.

“Sınırsız” arzularını sakinleştirmesine yardımcı olmak için ona şu şekilde bir inhaler yaptım [formülasyon Chan (2015) (4)’ten uyarlanmıştır]:

  1. 2 damla Adaçayı (Salvia scleria)
  2. 5 damla Kakule (Elettaria kakulesi)
  3. 5 damla buhur (Boswellia carteri)

Battaglia (2003) kitabında yukarıdaki kombinasyonun terapötik özelliklerinden bahseder:

Kakule sinir sistemi için bir toniktir. Bu yağı seçtim çünkü müşterinin çok fazla enerji tüketen kronik kaygısı var. Aynı zamanda müvekkilimin zihnini açık tutabilen bir sefaliktir. Adaçayı vücuda genel bir toniktir, sinir sistemine sükunet getirir.

Umarım zihni açılır, yeni bir hayata başlamak için motivasyonu olur ve duygusal yarası iyileşir.

Yukarıdaki yağları üç gün kullandıktan sonra sesi çok netleşti. Kendini net ve canlı bir şekilde ifade edebiliyordu. Pahalı ürünlere karşı önyargılı olduğunu ve Rose esansiyel yağı istediğini ve başka bir şey istemediğini keşfettim.

Ancak, daha iyi uyumasını sağlayabileceği için bu inhaleri denemesi için onu cesaretlendirdim. Vücudumuz dinlenirken hastalıklarımızı iyileştirecektir.

Hasta olduğumuzda veya duygusal bir sorun yaşadığımızda, algımızda bir bozulma olduğu için doğru olanı hissedemeyebiliriz. Psikiyatrist olmadığım için tamamen iyileşip iyileşmediğini teşhis edemiyorum. Söyleyebileceğim tek şey, hayatının normale döndüğü.

Bunu, burun tıkanıklıklarını veya solunum sorunlarını gidermek için Epilepsi veya TSSB’si olan kişilerde kullandım. Geribildirim çok olumlu oldu. Duygularını iyileştirdi ve tıkanıklıklarını ve sıkışmış enerjilerini temizlemelerine yardımcı oldu.

Aromaterapi kişinin iyileşmesine yardım etmede ne kadar ileri gidebilir? Gerçek şu ki, bütünleştirici sürecin sadece bir parçası. İyileşme protokollerinde ekip çalışması ve birleşik kaynaklar dikkate alınmalıdır.

Daha fazlasını beklemek her zaman çekicidir, ancak bazen daha azı daha iyidir. Bazı durumlarda hastayı başka bir sağlık hizmeti sağlayıcısına yönlendirmemiz daha iyi sonuç verir. İyileşme hikayesi devam edecek ama kaderine bırakırsa kendi hayatından kim sorumlu olacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *