Aromaterapi Temelleri
Aromaterapi

Aromaterapi Temelleri

Aromaterapi Temelleri

 Aromaterapi, bitkilerden elde edilen aromatik esansiyel yağların fiziksel ve psikolojik refahı artırmak için terapötik kullanımıdır.

Aromaterapi, uçucu yağ veya yağ kombinasyonuna ve kullanılan uygulama yöntemine bağlı olarak çeşitli fiziksel ve psikolojik faydalar sunar. Aromaterapide kullanılan uçucu yağların bazı yaygın tıbbi özellikleri şunları içerir: analjezik, antimikrobiyal, antiseptik, antiinflamatuar, büzücü, sedatif, antispazmodik, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve sedatif.

Uçucu yağlar, gastrointestinal rahatsızlık, cilt rahatsızlıkları, adet ağrısı ve düzensizlikleri, stresle ilgili durumlar, ruh hali bozuklukları, dolaşım problemleri, solunum yolu enfeksiyonları ve küçük yaralar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çok çeşitli semptom ve durumları tedavi etmek için kullanılır.

Hoş bir doğal aroma vücut üzerinde olumlu bir psikolojik etkiye sahip olabilir. Bir bitkinin “saf” özü olan EO’ların, doğru ve güvenli bir şekilde kullanıldığında hem psikolojik hem de fiziksel fayda sağladığı tespit edilmiştir. 70’den fazla esansiyel yağ vardır.

Koku yağları veya “kokular” olarak bilinen parfüm yağları, uçucu yağlarla aynı değildir. Doğal olmayan kimyasallar içerirler ve uçucu yağların terapötik faydalarını sağlamazlar. “Koku” kelimesi, FDA tarafından belirli bir koku oluşturmak için kullanılabilecek 850’den fazla bileşenin tümünü içerecek şekilde belirlenmiştir, böylece bu kategorideki herhangi bir ürünün bileşen destesi tüketici için bunaltıcı olmayacaktır.

Koku alma duyusuyla vücuda çekilen EO’ların psikolojik ve fiziksel faydalar sağladığına inanılıyor. Aroma, beyni olumlu bir etkiyi tetikleyecek şekilde uyarmakla kalmaz, aynı zamanda akciğerlere çekilen doğal bileşenler de fiziksel fayda sağlayabilir.

Doğrudan cilde uygulanan yağların kan dolaşımına emildiğine inanılmaktadır. Bu emilim, çeşitli sağlık, güzellik ve hijyen koşullarına yardımcı olur. Esansiyel yağlar çok konsantre ve güçlü oldukları için asla seyreltilmemiş halde cilde uygulanmamalıdır.

Uçucu yağları doğrudan cilt yüzeyine uygulamak için saf bitkisel yağlar olan “taşıyıcı yağlar”, uçucu yağları seyreltmek ve cilde taşımak için kullanılır. Yaygın taşıyıcı yağlar şunları içerir: tatlı badem yağı, fraksiyone hindistancevizi yağı, kayısı çekirdeği yağı, kanola, avokado, jojoba, buğday tohumu ve üzüm çekirdeği yağı.

EO’lar ayrıca başka faydalar da sağlar. Örneğin bazı yağlar, doğal bir itici ve böcek ilacı görevi görür. Citronella mumları, bu mumların ana özelliği olan Citronella esansiyel yağı ile rahatlama sağlar.

EO’lar, özellikle hoş bir koku sağlamak için birlikte harmanlanır. Doğru yağların uygun oranlarda sinerjistik bir esansiyel yağ karışımının, bağımsız olarak çalışan her bir yağdan toplam fayda açısından daha büyük olduğu kabul edilir. Taşıyıcı yağa eklemeden önce karışımların bir hafta veya daha uzun süre olgunlaşmasını bekleyin. İyi şaraplar gibi karışımlar da yıllandıkça dönüşüme uğrarlar.

Üzerinde “aromaterapi” yazan tüm hazır aromaterapi ürünleri saf ve doğal değildir. Yapay bileşenler içeren ürünler gerçek aromaterapi faydaları sağlamaz. Hiçbir fayda sağlamayabilirler. Satın alınacak ürünlerin koku yağları veya saf olmayan kimyasallar içerip içermediğini görmek için içerik grubunu kontrol edin. Bu ürünlere karşı dikkatli olun.

EO’ların üretilmesi çok pahalıdır; emek yoğun süreç ve yağı üretmek için gereken tesis miktarı nedeniyle bazıları diğerlerinden daha fazla. Yaklaşık 800 libre Kekik, 2 libre esansiyel yağ, 2 libre yağ yapmak için 4400 libre gül yaprağı üretecektir. 2 lb Neroli üretmek için 6 ton portakal çiçeği ve 2 lb mutlak yasemin üretmek için 4 milyon yasemin çiçeği. Uçucu yağlar, kurutulmuş bitkilerden 75 ila 100 kat daha güçlü olabilir.

AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ

Aromaterapi iki kelimeden türemiştir. Aroma – koku veya koku anlamına gelir ve Terapi – tedavi anlamına gelir. İlk olarak eski uygarlıklar tarafından kullanılan aromaterapinin 6000 yıldan daha eski olduğu biliniyor.

Aromaterapinin ilk olarak Mısır’da kullanıldığına inanılmaktadır. M.Ö. 1555 yıllarına tarihlenen bir tıbbi papirüs, her tür hastalık için çareler içermektedir ve uygulama yöntemleri günümüzde Aromaterapi ve Bitkisel tıpta kullanılanlara benzerdir.

Mısırlılar, aromatik bitkilerden yağları çıkarmak için İnfüzyon olarak bilinen bir yöntem kullandılar ve tütsü muhtemelen aromatikleri kullanmanın en eski yollarından biriydi. Buhur güneş doğarken tanrıya bir adak olarak yakıldı, Ra ve Mür aya sunuldu.

Mısırlılar, eti korumaya yardımcı olmak için aromatikler kullanarak mumyalama konusunda uzmandı. Hala bu tarihe kadar etraftalar. Mısırlılar masaj yapmaya ve banyodan sonra güzel kokulu yağların kullanımına alışıktı.

Yunanlılar aromatik yağların kullanımına devam ettiler ve bunları tıbbi ve kozmetik olarak kullandılar. Bir Yunan doktor Dioscorides, bitkisel ilaçlar hakkında bir kitap yazdı ve en az 1200 yıl boyunca Batı dünyasının standart tıbbi referansı olarak kullanıldı. Bahsettiği ilaçların çoğu bugün hala Aromaterapi alanında kullanılmaktadır.

Romalılar tıbbi bilgilerinin çoğunu Yunanlılardan aldılar ve aromatiklerin yeteneklerini kullanmaya ve geliştirmeye devam ettiler, Roma dünyanın banyo başkenti oldu. Banyodan sonra masaj yapılır ve yağlanırdı. Romalılar dünya ticaret yollarını açtılar ve Doğu Hindistan ve Arabistan’dan yeni aromatik ürünler ithal etmeye başladılar.

Haçlı Seferleri sırasında aromatik yağların ve parfümlerin bilgisi Uzakdoğu ve Arabistan’a yayılmış ve bilinen yöntemi ilk kullananın MS 980’den MS 1037’ye kadar yaşamış olan Avicenna adlı bir hekim olduğu anlaşılmaktadır. gül özünü damıtmak için damıtma olarak.

Mükemmelleştirilmesi muhtemelen daha uzun yıllar aldı. Araplar aynı zamanda alkolün nasıl damıtılacağını da keşfettiler ve ağır yağlı bir baz olmadan parfüm üretmeyi mümkün kıldılar.

Eski Çin uygarlıklarının Mısırlılarla aynı zamanda bir çeşit aromatik kullandığına dair güçlü bir olasılık var. Shen Nung’un Bitkisel kitabı, MÖ 27’ye tarihlenen ve 300’den fazla bitki hakkında bilgi içeren, Çin’de hayatta kalan en eski tıp kitabıdır. Çinliler, Tanrı’ya saygı göstermek için aromatik otlar kullandılar ve aromatik odunlar ve tütsüler yaktılar.

Ayurveda olarak bilinen geleneksel Hint tıbbı 3000 yılı aşkın bir süredir uygulanmaktadır ve ana yönlerinden biri olarak aromatik masajı içermektedir. Güney Amerika’nın Conquistadors tarafından işgali, Aztekler bitki ilaçları ile iyi bilindiğinden, daha fazla şifalı bitki ve aromatik yağın keşfini getirdi. İspanyollar, Montezuma’nın botanik bahçelerinde bulunan şifalı bitkilerin zenginliğine hayran kaldılar.

Kuzey Amerika Kızılderilileri de aromatik yağlar kullandılar ve kendi bitkisel ilaçlarını ürettiler.

Avrupa ve Büyük Britanya’daki bilim adamlarının uçucu yağların insanlardaki bakteriler üzerindeki etkilerini araştırmaya başlaması 19. yüzyıla kadar değildi. Fransız kimyacı Rene Gattefosse, laboratuvarında elini yaktıktan sonra esansiyel yağların iyileştirici güçleri üzerine araştırmalarına başladı. Çabucak Lavanta yağına daldırdı ve yanığın ne kadar hızlı iyileştiğinden etkilendi. 1937’de yağların antimikrobiyal etkileri hakkında bir kitap yayınladı ve “Aromaterapi” kelimesini icat etti.

Bir Fransız doktor olan Jean Valnet, Gattefosse’nin araştırmasını keşfetti ve uçucu yağlarla deneyler yapmaya başladı. Yaklaşık aynı zamanlarda, Fransız biyokimyacı Margaret Maury, bu yağları masajla cilde uygulamak için benzersiz bir yöntem geliştirdi.

Şu anda Londra’da yaşayan Michele Arcier, Margaret Maury ve Valnet ile çalıştı ve çalıştı ve onların birleşik teknikleri, artık tüm dünyada kullanılan bir Aromaterapi biçimi yarattı.

ESANSİYEL YAĞLAR NELERDİR?

Uçucu yağlar, tohum, kabuk, yaprak, gövde, kök, çiçek, meyve vb. bitkilerden damıtılan uçucu sıvılardır. Bir yağın saflığını ve terapötik değerini belirleyen faktörlerden biri de kimyasal bileşenleridir.

Bu bileşenler, yağın üretildiği bitkinin bölümleri, toprak durumu, gübre, organik veya kimyasal, coğrafi bölge, iklim, rakım, hasat mevsimi ve yöntemleri ve damıtma işlemi gibi çok sayıda değişkenden etkilenebilir.

En saf yağları üretmek çok maliyetli olabilir çünkü bir pound saf esansiyel yağı çıkarmak için birkaç yüz pound, hatta birkaç bin pound bitki materyali gerekebilir. Örneğin, bir pound saf melisa yağı 9.000-15.000 dolar arasında satılıyor.

Melisa yağı güçlü bir antidepresandır. Kulağa oldukça pahalı gelse de, bu tek pound yağı üretmek için üç ton bitki materyali gerekiyor. Bugün dünyada üretilen tüm yağların büyük çoğunluğu parfüm endüstrisinde kullanıldığı için yağlar sadece aromatik nitelikleri için satın alınmaktadır.

Damıtma işlemi sırasında genellikle yüksek basınç, yüksek sıcaklıklar, hızlı işleme ve kimyasal çözücülerin kullanımı kullanılır, böylece daha fazla miktarda yağın daha hızlı bir şekilde üretilebilmesi sağlanır.

Bu yağlar aynı derecede güzel kokabilir ve çok daha ucuza mal olabilir, ancak beklenen terapötik sonuçları elde etmek için gerekli kimyasal bileşenlerin tamamı olmasa da çoğundan yoksun olacaktır.

Sentetik koku yağları ile saf uçucu yağlar arasında da önemli farklılıklar vardır. Sentetik koku yağları, öncelikle kömür katranından elde edilen aromatik kimyasalların harmanlanmasıyla üretilir.

Bu yağlar, saf botanik kokuyu taklit edebilir, ancak doğada yaratılan her bir uçucu yağın karmaşık kimyasal bileşenleri, gerçek aromatik faydalarını belirler. Sentetik koku yağları aromaterapi için uygun olmasa da, maliyetinin çok altında el işi, potpuri, sabun ve parfümlere doğal kokuya yakın bir görünüm katarlar.

 • Esansiyel yağlar, bitkilerin yenileyici, oksijen verici ve bağışıklık savunma özellikleridir.
 • Bazı EO bileşenlerinin moleküler boyutu o kadar küçüktür ki cilt dokularına hızla nüfuz edebilirler.
 • EO’lar yağda çözünür ve oksijen eksikliği nedeniyle sertleşmiş olsalar bile hücre duvarlarına nüfuz edebilirler. Aslında, uçucu yağlar 20 dakika içinde vücudun her hücresine etki edebilir ve daha sonra diğer besinler gibi metabolize edilir.
 • EO’lar, besin maddelerinin açlık çeken insan hücrelerine taşınmasına yardımcı olan oksijen molekülleri içerir. Beslenme eksikliği oksijen eksikliği olduğu için, hücreler uygun besin asimilasyonu için oksijenden yoksun kaldığında hastalık başlar. Esansiyel yağlar, gerekli oksijeni sağlayarak bağışıklık sistemini uyarmak için de çalışır.
 • EO’lar çok güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, serbest radikaller için düşmanca bir ortam yaratır. Tüm mutasyonları önlerler, serbest radikal temizleyiciler olarak çalışırlar, mantarları önlerler ve hücrelerde oksidasyonu önlerler.
 • EO’lar anti-bakteriyel, anti-kanser, anti-fungal, anti-enfeksiyöz, anti-mikrobik, anti-tümör, anti-paraziter, anti-viral ve antiseptiktir. Esansiyel yağların, test edilen tüm bakteri ve virüsleri yok ederken, aynı anda vücuda dengeyi geri kazandırdığı gösterilmiştir.
 • EO’nun vücuttaki hücreleri ve kanı detoksifiye etme görevi
 • EO’lar aromatiktir. Difüze olduklarında, havanın şu şekilde temizlenmesini sağlarlar:

Metalik partikülleri ve toksinleri havadan uzaklaştırır.

 • Artan atmosferik oksijen
 • Bölgede artan ozon ve negatif iyonlar, bakteri üremesini engeller
 • Küf, sigara ve hayvanlardan kaynaklanan kokuları yok

Havayı taze aromatik bir koku ile doldurur

 • EO’lar duygusal, fiziksel ve ruhsal iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olur.

Esansiyel yağları terapötik faydalarını korurken en etkili şekilde çıkarmak için ya Damıtılır ya da Ekspres yapılır. Bu iki yöntem aşağıda ele alınmıştır.

Damıtma

EO’ları en yaygın olarak bitkilerden buhar damıtma işlemi yoluyla çıkarılır. Bu işlemde, bitki materyalini içeren bir damıtma odasına buhar verilir. Buhar, bitki dokusunu parçalayarak uçucu yağını buharlaşmış bir biçimde salmasına neden olur.

Buharlaşan esanslar, buhar ve diğer maddelerle birlikte soğutma tanklarından bir boruya geçer. Buharlar sıvı forma geri döner ve sudan ayrılır ve uçucu bitki yağı olarak yakalanır.

Expression

Soğuk sıkım olarak da bilinen Expression, sadece narenciye yağları ile yapılır. Bu yöntemde meyvenin yağ içeren dış tabakası preslenir ve süzülerek uçucu yağ elde edilir.

Bir kilo esansiyel yağ yapmak için 50 kilo okaliptüs, 150 kilo lavanta, 500 kilo biberiye, 1.000 kilo yasemin ve 2.000 kilodan fazla gül gerekir! Her bir uçucu yağın fiyatı, damıtma için gerekli olan bitki materyalinin miktarı ile doğrudan ilişkilidir.

Aromaterapide her yağın değeri vardır. Örneğin lavanta rahatlatıcıdır, portakal canlandırıcıdır, biberiye konsantrasyona yardımcı olur ve nane enerji vericidir. Belirli bir ruh halini desteklemek istiyorsanız, belirli bir esansiyel yağı dağıtabilirsiniz.

Uçucu yağların uygulanması için üç tipik yöntem.

Difüzyon

Bu, uçucu yağlardan en iyi şekilde yararlanmanın ve aynı zamanda evimi güzel kokmanın en sevdiğim yollarından biridir.

Difüzörlerin kullanımı çok kolay! Sadece kendi difüzörünüzdeki talimatları izleyin. Çoğu, makinenin kuyusuna az miktarda su ekleyerek çalışır, birkaç damla uçucu yağ ekleyin ve ardından makineyi açarsınız. Difüzör, odanızı hoş bir kokuyla dolduracak soğuk bir buhar salar.

Yutma

Uçucu yağların yutulması çok kişisel bir karardır. Üreticiden güvenli olduğunu iddia etmeyen uçucu yağların alınmasını kesinlikle desteklemiyorum. Her zaman etiketleri okuyun!

EO’ları

doğrudan cilde topikal olarak yerleştirmek, faydalarını elde etmenin çok yaygın bir yoludur. Bazı EO’lar doğrudan kullanılabilir, yani seyreltilmemiştir. Bu şekilde kullanılabilen çok yaygın bir uçucu yağ lavantadır. Cilde karşı çok hassastır ve pek çok farklı nedenden dolayı kullanılabilir! Uçucu yağların İsviçre çakısı olarak adlandırılmasının bir nedeni var!

EO’lar, genellikle bir taşıyıcı yağ ile minimum 1:1 seyreltme oranında olması gereken seyreltme gerektirir, ancak tercihinize bağlı olarak daha fazla seyreltilebilir. Çoğu uygulama için genellikle 1 TBSP taşıyıcı yağda 1-2 damla esansiyel yağın yeterli olduğunu düşünüyorum. Tüm yağlar seyreltilebilir ve doğrudan kullanılabilenler bile değerini korur.

Taşıyıcı Yağlar Nelerdir?

Taşıyıcı yağlar, çoğu kendi tedavi edici özelliklerine sahip olan bitkisel, kabuklu yemiş veya tohum yağlarından oluşturulur. Uçucu yağların terapötik faydalarını azaltmazlar; onları daha fazla yayarlar ve uçucu yağların cilt üzerinde daha kolay kalmasını sağlarlar. Taşıyıcı yağ, uçucu yağı seyreltmeye yardımcı olmak için kullanılan bir baz yağdır.

Yaygın taşıyıcı yağlar.

 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Jojoba yağı
 • Badem yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Avokado yağı
 • Kuşburnu yağı (güzellik ürünleri için harikadır)

Karite yağı veya Kakao yağı da kullanabilirsiniz; Gerçek yağ olmak zorunda değil!

“Terapötik dereceli” yağ, %100 saf, %100 terapötik veya bu terimlerin herhangi bir kombinasyonu ile aynı anlama gelir. Bu sadece yağların kirletici maddeler, böcek ilaçları, sentetikler ve diğer saflık bozucu maddeler içermediği ve terapötik olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Herhangi bir saf uçucu yağ terapötik derecedir. Çoğu yutulabilir ve hepsi tedavi edicidir.

Bununla birlikte, “gıda sınıfı” yağ, gıdada kullanılabilecek herhangi bir yağı ifade eder. Bu aynı zamanda Zeytin, Kanola, Bitkisel yağlar, yumuşatılmış yağlar, keten tohumu yağı ve ayrıca bazı mineral ve motor yağları için de geçerlidir.

Uçucu yağların çoğu gıdada kullanılabilir, ancak gıda sınıfı yağın tanımı çok gevşek ve açık olduğu için, onu uçucu yağlar için kullanmaktan gerçekten çekinirim, çünkü bunun anlamı, diğer tüm gıda sınıfı yağların en az onlar kadar iyi olduğudur. doğru olmayan uçucu yağlar.

Uçucu yağların terapötik değerini denemeye ve uygulamaya başlamak için iyi bir yer neresidir?

İşte Benim Olması Gereken Tek Yağ Uçucu Yağlardan Oluşan Temel Başlangıç ​​Kitim.

 • Bir numara – Çay Ağacı – Günlük İlk Yardım için güvenilir rahatlama kaynağı.
 • İki numara – Lavanta – Yatıştırıcı ve güven verici, sakinleştirici.
 • Üç numara – Limon – Taze, temizleyici ve hafif
 • Dört numara – Nane – Canlandırıcı ve canlandırıcı.
 • Beş numara – Okaliptüs – Uyarıcı ve netleştirici.
 • Altı numara Biberiye – Canlı ve canlandırıcı.
 • Yedi numara – Gül – Ferahlatıcı ve besleyici.

Ayrıca, esansiyel yağları karıştırma tahminini ortadan kaldıran, size ruh halinizi iyileştirmek ve aromaterapi faydaları için ideal özellikler ve kokular dengesi sağlayan özel esansiyel yağ karışımlarıyla denemenizi ve bunlarla çalışmanızı öneririm.

Favorilerim:

 • Zırh – Güçlendirici ve canlandırıcı bir Koruyucu karışım.
 • Keskinleştir – Merkezleme ve aydınlatıcı Odak karışımı.
 • Vitalize – Canlandırıcı ve enerji verici Canlandırıcı karışım.

İyi şirketler, etiketlerde topikal uygulama, aromatik veya yutma yoluyla kullanılabiliyorsa seyreltme minimumları ve kullanım talimatları sağlayacaktır. Etiketlerde uyarılar varsa– lütfen bunun basit bir uyarı olduğunu düşünmeyin.

Bir şirketin kalitesi hakkında şüpheniz varsa, her zaman araştırılmalıdır! Soru sormak için doğrudan şirketle iletişime geçmenizi öneririm.

 • Yağlarının nereden geldiğini tam olarak biliyor musunuz?
 • Firma ürünün nereden geldiğini paylaşıyor mu?
 • Nasıl yetiştirilir? Pestisitler kullanılıyor mu?
 • Yağ nasıl damıtıldı?
 • Şirket çiftliğine gidip süreci kendileri görebilirler mi?
 • Şirket, en yüksek miktarda terapötik kaliteyi elde etmek için birçok örnek damıtmayla toplayıp damıtıyor mu?
 • Satın aldıkları yağların yutulmasının güvenli olduğunu kesin olarak biliyorlar mı? Seyreltilmemiş koymak için?
 • Uçucu yağlarıyla birlikte gelen HERHANGİ toksik uyarılar var mı?
 • Son kullanma tarihi var mı?

BAŞLAYANLAR İÇİN AROMATERAPİ TAVSİYELERİ

 • Parfüm yağlarını uçucu yağlarla aynı şey sanarak almayın.
 • Uçucu yağları kauçuk cam damlalıklı satın almayın. Uçucu yağlar, kauçuğu sakız haline getirerek yağı bozar.
 • Aromaterapi hakkında okuyabildiğiniz kadar okuyun.
 • Uçucu yağlarınızı nereden alacağınız konusunda seçici olun.
 • Uçucu yağlar için alışveriş yaparken elmaları elmalarla karşılaştırmayı öğrenin. Anason, Lavanta, Sedir ağacı ve Okaliptüs, uçucu yağları oluşturmak için kullanılan bitkilerin ortak adlarına örnektir. Ancak bu bitkilerin her birinin farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitler arasındaki farkı anlamak için Latince adı olarak anılan botanik adı onları birbirinden ayırmak için kullanılır. Botanik adını bilmek çok önemlidir.
 • Petrolün menşe ülkesini not edin.
 • Sokak panayırlarında, zanaat gösterilerinde veya diğer sınırlı süreli etkinliklerde satıcılardan yağ satın almayın.
 • Saygın çevrimiçi şirketlerden yağ satın alın. Daha yüksek kaliteyi daha ucuza satın almayla sonuçlanabilir.
 • Yağlarınızı koyu renkli camda ve serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.
 • Kullanılan yağlarla ilgili tüm güvenlik bilgilerine özellikle dikkat edin.

Özetle, esansiyel yağlar ve aromaterapi kullanımı binlerce yıldır kullanılmış ve kabul ve performans açısından büyümüştür. Aromaterapi, uçucu yağ veya yağ kombinasyonuna ve kullanılan uygulama yöntemine bağlı olarak çeşitli fiziksel ve psikolojik faydalar sunar.

Zaman boyunca aromaterapi ve esansiyel yağları kullanan dünyanın dört bir yanındaki birçok farklı kültürden, bu alternatif tıp biçiminde bir değer olduğu açık olmalıdır.

Hoş bir doğal aroma vücut üzerinde olumlu bir psikolojik etkiye sahip olabilir. Bir bitkinin “saf” özü olan uçucu yağların, doğru ve güvenli bir şekilde kullanıldığında hem psikolojik hem de fiziksel faydalar sağladığı tespit edilmiştir.

Hayal gücünüzü cezbeden birkaç yağ ile başlayın ve bunları öğrendikçe, uçucu yağ kitinize hem tek yağlarda hem de karışımlarda mevcut olan ve uçucu yağları karıştırma endişesini ortadan kaldıran birçok seçeneği eklemeye devam edin. ruh halini iyileştirme ve aromaterapi faydaları için özelliklerin ve kokuların ideal dengesi.

Bu can alıcı konuyla ilgili ek bilgilerle size yardımcı olabilirsem, lütfen benimle iletişime geçin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *