Aromaterapi ve Birçok Kullanım Alanı
Aromaterapi

Aromaterapi ve Birçok Kullanım Alanı

Aromaterapi ve Birçok Kullanım Alanı

 Aromaterapi, psikolojik bozukluklar ve zihinsel stres için en iyi tedavi olarak kabul edilir. Doğal yağlar, uykusuzluk gibi uyku bozukluklarını iyileştirmenin yanı sıra rahatlamak için kullanılır. Aromaterapinin en yaygın kullanılan tekniği, kokuların veya doğal ürünlerin kokularının kullanılmasıdır. Bitkilerin yağları çıkarılır ve daha sonra gerginlikten kurtulmak için farklı şekillerde kullanılır.

Otların tatlı kokusu üç şekilde kullanılabilir. Birincisi hava difüzyonudur. Uçucu yağlar bir karışım halinde eklenir ve hoş kokulu buharlar yayan bir difüzöre alınır. Bulunduğunuz ortamı keyifli hale getirir. Sonra doğrudan inhalasyon var. Uykusuzluk çeken insanlar, doğal bir uyku sağlamak için banyolarında ve masajlarında uçucu yağları kullanır, kokularını teneffüs ederler. Diğer bir yol da doğal yağ içeren ilaçlar ve ürünlerdir.

Daha ciddi hastalıkları veya alışkanlıkları iyileştirmek için kullanılabilecek başka yollar da vardır.

Sigara içmek

Sigara, bırakılması zor bir alışkanlıktır. Bunun nedeni, insan vücudundaki nikotin tarafından aktive edilen reseptörlerdir. Bu reseptörler aşırı aktif hale geldiklerinde zaman geçtikçe daha fazla nikotine ihtiyaç duyarlar. Bu içsel dürtü nedeniyle, daha çok sigara içmek istersiniz. Bu, kırılması zor ve sigarayı bırakmanın neredeyse imkansız olduğu kötü bir döngüdür.

Ancak bu zararlı alışkanlıktan gerçekten kurtulmak istiyorsanız aromaterapi kullanabilirsiniz. Nasıl? Doğal bitkilerden elde edilen farklı esansiyel yağların aroması, beyninizi rahatlatarak ve sinirlerinizi yatıştırarak rehabilitasyon sürecine yardımcı olur. Sigara içmediğiniz durumlarda kendinizi daha az endişeli ve huzursuz hissedeceksiniz.

Yeme Bozuklukları

Rahatlarken, gerginliğin üstesinden gelmek için biraz enerjiye ihtiyacınız var. Vücudumuzda susuzluk ve açlık hissini düzenleyen özel bir limbik sistem vardır. Beynimizdeki duyu organları, uçucu yağların kokusu ile harekete geçerek kendinizi acıkmış hissetmenizi sağlar. Düzgün beslenmiyorsanız ve iştahsızlık nedeniyle çok zayıfsanız, aromaterapi kullanarak kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Küçük Hastalıklar

Soğuk algınlığı, grip veya alerjiniz varsa, aromaterapi sizin için en iyi tedavidir. Doğal bitkilerin kokusu, bakteriyel ve viral hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur. Bir buharlayıcıya 1-2 damla uçucu yağ ekleyebilir ve buharı içinize çekebilirsiniz. Buharlar vücudunuzu rahatlatacak ve kısa sürede soğuk algınlığı, grip, alerji ve diğer hastalıklarınızdan kurtulacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *