Aromaterapide Uçucu Yağları Kullanırken Uyulması Gereken Güvenlik Yönergeleri
Aromaterapi

Aromaterapide Uçucu Yağları Kullanırken

Aromaterapide Uçucu Yağları Kullanırken Uyulması Gereken Güvenlik Yönergeleri

 Uçucu yağlar, alternatif tedaviler alanındaki popüler terimlerdir. Bunlar hiçbir şey değil, yalnızca uygun bilgiyle kullanılması gereken yüksek konsantrasyonlu sıvılardır.

Pek çok kişi sırf kokusunu sevdiği için bu yağları alıyor ve kullanmaya başlıyor. Yağ cilde zararlı olabileceğinden oldukça tehlikeli bir uygulamadır.

Çekici şişelerde bulunan esansiyel yağlar, doğru kullanıldığında uykusuzluk, tansiyon, cilt sorunları, ağrılar ve iltihaplar, solunum sorunları, sinir rahatsızlıkları ve benzeri birçok hastalığı iyileştirebilir.

Aromaterapi yağlarının doğru kullanımı için izlenmesi gereken bazı güvenlik yönergeleri aşağıda verilmiştir.

Cilt üzerinde asla seyreltilmemiş esansiyel yağlar kullanmayın. Neyin seyreltilmemiş biçimde ve hangi miktarda kullanılabileceğini yalnızca uzman uygulayıcılar bilir.

Birçok yetkili Lavanta yağı ve çay ağacının seyreltilmeden kullanılabileceğini söylüyor, o zaman bile seyreltilmemiş halde kullanıldıklarında birçok vakada cilt alerjisi olduğu bildirildi.

Bu yağlardan herhangi birini doğrudan uygulamadan önce daima bir yama testi yaptığınızdan emin olun.

Zaman zaman reaksiyonlara neden olabilirler. Bu nedenle, uçucu yağlardan herhangi birine ilk geçiş yaptığınızda, onu küçük bir cilt bölgesine uygulayın ve 24 saat boyunca sonuçları görmek için bekleyin.

Bazı esansiyel yağlar fototoksiktir. Hassas ciltlerde UVA ışınlarına maruz kaldığında kabarma, tahriş, kızarıklık, iltihaplanma veya yanma hissine neden olabilir. Piyasadan yağ almadan önce etiketleri çok iyi okuyunuz.

Hamilelik sırasında, aromaterapiden hoşlanıyorsanız, bir güvenlik önlemleri listesine uymanız gerekir. Özellikle epilepsi, astım veya diğer karmaşık sağlık sorunlarınız varsa. Kafur, Biberiye, Adaçayı ve Savin yağını hamilelikte kesinlikle kullanmayınız.

Bu yağlardan yapılan bazı saç maskelerini tercih edebilirsiniz ancak doğru olanı seçtiğinizden emin olun. Bir uzman gözetiminde düşünülmesi daha doğru bir seçim olacaktır.

Denemek istiyorsanız, yalnızca ilk üç aylık dönemden sonra kullandığınızdan emin olun. Herhangi bir yan etki olasılığını en aza indirmek için hindistancevizi veya zeytinyağı konsantrasyonunun yarısı ile seyreltin.

Çoğu zaman seyreltilmiş bir esansiyel yağın masaj amacıyla harici kullanımı, gerekirse solumak için farklıdır. Bu nedenle, konsantrasyonlar amaca göre değişir.

Saç güçlendirmek amacıyla kullanıyor olsanız bile çok fazla esansiyel yağ dökmeyin. Sadece birkaç damla ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Her türlü esansiyel yağın aromaterapide kullanılmadığını unutmayın. Pelin, soğan, kafur, pennyroyal, yaban turpu, keklik üzümü, acı badem, sedef otu ve sassafras esansiyel yağlarını kullanmanın doğru yolunu bildikleri için yalnızca nitelikli aromaterapi uygulayıcılarına güvenin.

Bu yağları ilaç gibi kullanmak ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklamak daha iyidir. Ayrıca yanıcı ürünler oldukları için ateşten uzak tutunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *