Aromaterapinin Faydalarını Keşfetmek
Aromaterapi

Aromaterapinin Faydalarını Keşfetmek

Aromaterapinin Faydalarını Keşfetmek

 Aromaterapinin tanımı bitkilerden elde edilen esansiyel yağların şifa amacıyla kullanılmasıdır. ‘Aroma’ kelimesi, yağlar solunuyormuş gibi göründüğü için yanıltıcıdır. Cilde masajla uygulanabildikleri ve nadir durumlarda ve yalnızca kalifiye bir uzmanın veya eğitimli kişilerin özel talimatları ile ağızdan alınabildikleri için bu yalnızca kısmen doğrudur.

İster solunsun ister doğrudan cilde uygulansın, stres, enfeksiyonlar ve diğer sağlık sorunlarının yerine geçen bir tedavi olarak uçucu yağlara yeni bir ilgi gösteriliyor.

Eski Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar, Çinliler ve bazı Hint kabileleri, yaklaşık 6.000 yıl öncesine dayanan tedavi amaçlı uçucu yağlar kullandılar. Parfüm, kozmetik ve bazı ilaçlarda kullanıldılar. Daha yaygın olarak terapötik, manevi, hijyenik ve ritüel amaçlar için kullanılıyorlardı.

Amerika Birleşik Devletleri, aromaterapinin faydalarını benimsemeden önce 1980’lere kadar bekledi. Bugün piyasada aromaterapi olarak satılan birçok ürün var. Bu ürünler uçucu yağlarla aynı özelliklere sahip olmayan sentetik kokulardan oluşmaktadır.

Bitkilerin köklerinden, tohumlarından, yapraklarından veya çiçeklerinden alınan konsantre özler, uçucu yağların yapılma şeklidir. Aktif bileşenlerin karışımı, yağın ne için kullanılacağını belirler.

Bazı esansiyel yağlar, şişlik veya mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek gibi fiziksel iyileşmeyi desteklemek için kullanılır. Ayrıca, gevşemeyi artırdıkları ve bir odayı hoş bir koku haline getirdikleri için duygusal yararları için kullanılan başkaları da vardır.

Aromaterapinin tam olarak nasıl çalıştığını bilmek, araştırmacılar için hala net değil. Burnumuzdaki reseptörler beynimizdeki amigdala ve hipokampus ile iletişim kurduğu için koku alma duyumuz hayati bir rol oynar.

Beynin bu bölgeleri duygularımızı ve hatıralarımızı depolar ve esansiyel yağ moleküllerini soluduğumuzda bunlar uyarılır ve fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığı etkiler. Esansiyel yağlar doğrudan cilde uygulandığında emilir ve aynı zamanda solunur.

Kendi aromaterapi rejiminize girmeden önce hangi esansiyel yağların kullanılabileceğini ve faydalarının iyi bir şekilde anlaşılması gerekir. Örneğin lavanta, gül, portakal, limon, bergamot ve sandal ağacı içerenlerin stresi, kaygıyı ve depresyonu azalttığı gösterilmiştir.

Diğer kanıtlar, nane yağının, narenciye yağlarının bağışıklık sistemini güçlendirme eğiliminde olduğu sindirim sorunlarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Dikkatli ilerlemesi gereken

  • kişiler: astımı veya alerji öyküsü olan kişiler, yalnızca eğitimli bir profesyonel hamile kadınların rehberliğinde kullanmalı,
  • özellikle nöbet öyküsü olanlar, çördük yağından kaçınmalıdır
  • , yüksek tansiyonu olan kişiler, biberiye ve başak lavantadan kaçınmalıdır
  • , östrojenli kadınlar Bağımlı tümörler, rezene, anason, adaçayı ve adaçayı gibi östrojen benzeri bileşikler içeren yağları kullanmamalıdır.
  • Kemoterapi alan kişiler

Solunan uçucu yağların çoğu genellikle güvenli kabul edilir. Ancak bazı nadir durumlarda aromaterapi kızarıklık, baş ağrısı, astım, karaciğer ve sinir hasarı gibi yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir semptom geliştirirseniz derhal bir doktora danışın.

Bir parfüm uzmanı olan Patti Zimmerman, parfüm ve aromaterapi tutkusuna dayanan makaleler yazıyor. Parfüm Aromas’ta güzel bir aromaterapi ürünü seçkisi bulacaksınız. Web sitemizi bugün ziyaret edin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *