Asit Reflü ve Nedenlerine Giriş
Akupunktur

Asit Reflü ve Nedenlerine Giriş

Asit Reflü ve Nedenlerine Giriş

Asit reflü veya daha yaygın adıyla mide ekşimesi, yemek yendikten sonra göğüste yakıcı, batma şeklinde bir ağrıya neden olduğundan oldukça rahatsız edici olabilir. Bu, LES’in veya alt yemek borusu sfinkterinin yanlış çalışması nedeniyle olur.

Yiyeceklerin sindirimi için üretilen mide asidinin bir kısmı yemek borusuna geri kaçarak bu duyuma neden olur. Daha aşırı durumlarda boğazınızın arkasında asit kusması da olabilir. Hamilelik sırasında veya yatmadan hemen önce ağır bir yemek yerseniz olabilir.

Obez kişilerde de sık görülür. Soda, baharatlı yiyecekler, yağlı yiyecekler ve kahve kişide tetikleyebilir. Antasitler ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra asit reflü için alternatif tedavilerden biri de akupunkturdur.

Sorunu Önlemek İçin İpuçları

Göğüste yanma, mide bulantısı veya yutma güçlüğü gibi asit reflü semptomları olan bir kişinin semptomlarının nedenini belirlemek için bir doktora görünmesi önerilir. Kullanılan olağan teşhis yöntemleri arasında bir baryum yutma, bir üst GI endoskopi veya EGD veya özofagus manometrisi yer alır.

Ağırlaştırıcı gıdalardan kaçınmak gibi önleyici yöntemler, asit geri akışını önlemek için atabileceğimiz ilk adımlardan biridir. Kilo vermek, daha küçük öğünler yemek, sigarayı bırakmak ve ilaçları değiştirmek iyi test edilmiş diğer önleyici yöntemlerdir. Akupunktur, asit reflü tedavisinde alternatif bir yöntem olabilir.

Akupunktur: Alternatif Bir Tedavi Şekli

Akupunktur, kökleri Geleneksel Çin Tıbbına dayanan alternatif bir tıptır. Buradaki inanç, bir kişinin sağlığının, enerji akışının veya Qi’nin vücuttaki yumuşak hareketine bağlı olmasıdır. Sindirim sistemindeki bu akışta bir aksama olduğunda asit reflü, IBS ve kolit gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Akupunktur, cilde yakın bulunan belirli akupunktur noktalarına iğneler sokarak Qi’nin düzgün akışını yeniden sağlamaya çalışır. İğneler daha sonra manuel olarak veya elektriksel manipülasyonla manipüle edilir.

Uygulayıcılar tarafından kullanılan iğneler, FDA tarafından standartlaştırılmıştır ve bu, güvenli üretim teknikleri ve sterilite konularına sıkı sıkıya bağlı kalındığından, onu çok güvenli bir prosedür haline getirir.

Akupunktur Yaptırmayı Seçerken Alınacak Önlemler

Akupunktur, sertifikalı ve deneyimli bir uygulayıcıya giderseniz hiçbir yan etkisi olmayan güvenli bir prosedürdür. Akupunkturun siyatik, tendinit artriti, karpal tünel sendromu ve bel ağrısı olan hastalarda hissedilen ağrıların tedavisinde çok yararlı olduğu bulunmuştur.

Astım, idrar kaçırma, asit reflü, glokom ve iktidarsızlık tedavisinde de etkili bulunmuştur. Akupunkturun asit reflü gibi hastalıklar için yardımcı bir tedavi yöntemi olarak önemi Batı Dünyasında yavaş yavaş tanınmaktadır.

Asit önleyici ilaçların uzun süreli kullanımı kalp, böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir. Anti-asitlerin sinir, kardiyovasküler ve endokrin sistemimiz için nasıl zararlı olabileceğini görmek için lütfen John Cook’un kitabını okuyun.

Dr. Li Zheng, PhD, lisanslı bir akupunktur uzmanı ve şifalı bitki uzmanıdır ve tıp biliminde doktorası vardır. Çin’de doktor olarak çalışan Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi mezunu, 26 yıllık tecrübesi var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *