Bergamot Uçucu Yağlarının Yatıştırıcı Faydaları
Aromaterapi

Bergamot Uçucu Yağlarının Yatıştırıcı Faydaları

Bergamot Uçucu Yağlarının Yatıştırıcı Faydaları

 Bergamot, narenciye üreten bir bitkidir. Ağaç liutaceae familyasına düşer ve meyvenin kabuğundan yağ çıkarılır. En iyi yağı üretmek için kışın toplanan yeni olgunlaşmış meyve. 100 kilo meyve 1-2 kilo yağ üretebilir. Yağ, buhar damıtma işleminden üretilen diğer uçucu yağlardan farklı olarak soğuk sıkıştırmadan elde edilir.

Bergamot yağı, uçucu yağın en güçlü gruplarından biri olduğu ve 24 saat dayanabileceği anlamına gelen “üst nota” aroması olarak kabul edilir. Yağ, müşterinin cildine sürüldüğünde, müşteri ya bir soğukluk ya da bir sıcaklık hissi yaşar. Yağ çok güçlü olduğu için aromaterapide daha az damla kullanmanız gerekir. Bergamot esansiyel yağları asla doğrudan cilt üzerinde kullanılmaz. Esansiyel yağı uygulamadan önce güneş koruyucu kullanmanız önerilir. Yağ tüm cilt ve saç tipleri için kullanılabilir.

Bergamot Uçucu Yağlarının Sağlığa Faydaları:

Bergamot, ekşi portakal ve limon karışımı olarak tanımlanır. Sonuç olarak, meyvenin tatlı bir kokusu vardır. Uçucu yağ da aynı tatlı kokuyu taşır ve iyileştirici faydaları nedeniyle aromaterapide ve birçok tıp endüstrisinde kullanılır. Uçucu yağın başlıca faydalarından bazıları aşağıda verilmiştir:

Kan Dolaşımını İyileştirir: Kan dolaşımını iyileştirir. Yağın alfa-pinen ve limonen gibi özellikleri antidepresandır ve bu nedenle neşe ve tazelik hissi yaratır. Avucunuza 2-3 damla yağ alın, yağı ovun ve ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve yavaşça nefes alın.

Sindirime Yardımcı Olur: Eski Çin Tıbbında uçucu yağ, sindirim sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için hayati enerjinin akışına yardımcı olmak için kullanılır. Yağ ayrıca hazımsızlık ve gazı yatıştırmak için de kullanılır. Sindirim suyu üretimini uyararak, sindirime yardımcı olur. Yağ ayrıca sindirim sistemindeki gıdaların kolayca parçalanmasını sağlar ve ayrıca vücudunuz besinleri emerken atık maddeleri bağırsaklarınızdan geçirerek bağırsaklardaki kas kasılmalarını uyarır. İştahınızı düzenlemek veya sindirime yardımcı olmak için beş damla yağ kullanın ve yağı midenize masaj yapın.

Hormonal salgılara yardımcı olur: Hormonal salgıları, sindirim sularını, insülini, safrayı uyarır ve uygun metabolik hızların korunmasına yardımcı olur. Bu, besinlerin uygun şekilde emilmesini sağlamaya yardımcı olur. Karnınıza 2-3 damla yağ kullanın.

Enfeksiyonu iyileştirir: Bakterileri öldürür, yaraları iyileştirir, izleri ve sivilceleri azaltır. Yağ, tahriş olmuş ciltler için faydalıdır. Antibakteriyel, mantar önleyici ve antiseptik özellikleri nedeniyle yağ, sabun endüstrisinde sabun yapımında kullanılır. Ayrıca böbrekler, kolonlar ve idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir.

Kullanım: Earl Grey Çayını için veya yağı boğazınıza, karnınıza, ayaklarınıza veya etkilenen bölgelere sürün. Daha fazla fayda sağlamak için yağ buharlaştırıcıyı da kullanabilirsiniz.

Gerginliği ve stresi azaltır: Yağın difüzör veya yağ yakıcı aracılığıyla kullanılması veya yağ ile aromaterapi alınması stres ve gerginliğin azalmasına yardımcı olur. Zihinsel sakinlik getirir. Yağın güçlü iyileştirici özellikleri, gevşeme ve sedasyon hissinden kaynaklanan dopamin ve serotonin gibi hormonları uyarabilir.

Ağrıyı giderir: Bazı hormonların salgılanmasını uyarır ve ağrıya neden olan sinirlerin hassasiyetini azaltır. Sonuç olarak, baş ağrılarını, burkulmaları ve kas ağrılarını azaltmak için çok faydalıdır. Vücudunuzun etkilenen bölgelerinde beş damla yağ kullanmayı deneyin.

Deodorant: Bergamot yağının en büyük faydalarından biri kokusudur. Yağın tatlı kokusu ve yatıştırıcı özelliği vücut kokusuna neden olan mikropların büyümesini engeller. Bu nedenle yağı parfüm endüstrisinde kullanılmaktadır. Yağı doğrudan koltuk altlarınıza uygulayabilir veya normal deodorantınıza 2-3 damla karıştırabilirsiniz.

Ateşi Düşürür: Bergamot yağı, ateşe neden olan bakteri, protozoa ve virüslere karşı savaştığı için ateşi düşürür. Ayrıca metabolik sistemi ve bez salgılarını simüle ederek vücut ısısını düşüren ekrin bezleri (ter bezleri) ve yağ (sebum) bezlerinden gelen ek salgıyı azaltır.

Diş Bakımı: Yağ, mikropları öldürmek için enfekte dişlere gargara olarak uygulanır. Ayrıca dişlerinizi çürüklerden korur. Yağ ayrıca kansızlığa neden olabilen bağırsak solucanlarını da öldürür.

Kan Şekeri Kontrolü: Araştırmalar, az miktarda Bergamot esansiyel yağı almanın kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Cilt bakımı: Bergamot esansiyel yağı, ciltteki yara izlerini ve diğer lekeleri azaltabilen doğal bir cicatrisant veya hücre yenileyici ajandır. Ayrıca antimikrobiyal ajanı nedeniyle sivilceleri gidermek için de kullanılır. Esansiyel yağ, cilt pigmentasyonu üzerinde etkilidir. Karanlık noktaları aydınlatır. Sonuç olarak, yağ şampuan ve sabun şirketleri tarafından kullanılır.

Son araştırmalar, uçucu yağın, bakterileri öldürdüğü için gıda zehirlenmesine karşı savaşmak için de faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Yağ, konjestiftir ve tıkanıklığı ve solunum problemlerini gidermek için kullanılır. Yağın sağlık açısından pek çok faydası olmasına rağmen, yağı kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *