Bitkilerden Uçucu Yağları Çıkarma Yolları
Aromaterapi

Bitkilerden Uçucu Yağları Çıkarma Yolları

Bitkilerden Uçucu Yağları Çıkarma Yolları

 Anneannem aromaterapiye çok düşkündü ve bu konuda epey bilgisi vardı.kullandığını görmek inanılmazdı Aromaterapi ve uçucu yağları farklı amaçlar içinEn iyi yanı, her zaman ev yapımı esansiyel yağlardan faydalanmasıydı. Söylemeye gerek yok, yağda safsızlıklara yer yoktu çünkü onu evde çıkardı ve en iyi şekilde kullandı.

Esansiyel yağların harika koktuğunu hâlâ hatırlıyorum ama üzülüyorum çünkü büyükannemden yağ çıkarma işlemini hiç öğrenmeye çalışmadım. Çocukluk anılarımdan hatırlayabildiğim tek şey, bu yağların bitkinin farklı yerlerinden çıkarıldığı. Bunları yapmak için her zaman çok zaman harcadı ve farklı yağları farklı şişelerde saklardı.

Bu bitkilerin özelliklerine ve aromalarına hayran kalmam için anneannemin etkisi yeterliydi. Bunca yıldan sonra geriye dönüp baktığımda Aromaterapi’ye olan düşkünlüğünün, uygulamanın getirdiği faydalardan kaynaklandığını anlıyorum.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, iyileşme sürecini hızlandırmak için bitkilerden elde edilen uçucu maddeleri kullanan eşsiz bir tedavi yöntemidir. Tedavi, uçucu yağlardan üretilen aromayı solumak kadar basit olabilir. Güvenli ve doğal bir tedavi alternatifidir ancak uçucu yağlardan faydalanmak için kullanıcının doğru yöntemi anlaması önemlidir.

Aromaterapinin Faydaları:

  • Kendinizi stresli mi hissediyorsunuz? Kaygı ve stresi ortadan kaldırarak kişiyi gençleştirdiği bilinen esansiyel yağlarla aromatik masaj yaptırın. Limon yağı, Lavanta yağı, Nane yağı ve ylang-ylang esansiyel yağları, masaj seansına hazırlanmak için en iyi seçimlerden birkaçıdır.
  • Ayrıca depresyon tedavisi için mükemmel bir alternatif olarak bilinir. Aromaterapinin herhangi bir karmaşık yan etkisi olmadığını düşünürsek, depresyon tedavisi için farmasötik antidepresanlardan daha iyi bir seçim haline gelmesinin nedeni budur.
  • Çalışmalar, uçucu yağlar tedavisinin insan hafızası üzerinde mükemmel bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Sadece bir kişinin hafıza kapasitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bundan muzdarip hastalarda bunama ve Alzheimer hastalığı gibi durumların ilerlemesini yavaşlatmada da yararlı bir etkiye sahiptir.
  • Baş ağrısı, yetişkinlerin çoğunun belirli bir zamanda yaşadığı korkunç durumlardan biridir. Nane, okaliptüs, biberiye veya sandal ağacı esansiyel yağları ile rahatlatıcı bir baş masajı yapmak baş ağrısından kurtulmanın harika bir yoludur.
  • Aromaterapi vücuttaki kan akışını ve oksijeni artırdığı için insan vücudunun iyileştirme kapasitesinin artmasına katkı sağlar.
  • Uyku ve sindirim bozukluklarının tedavisi için kanıtlanmış bir ilaçtır.

Durumunuz ne olursa olsun, tedavi tekniğini benimsemeden önce doktorunuza danışmanız her zaman tavsiye edilir. Çeşitli faydaları olmasına rağmen, yanlış kombinasyon ek bir soruna yol açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *