TCM'de Nasıl Yenir ve 4 Mevsime Hazırlanır
Akupunktur

de Nasıl Yenir ve 4 Mevsime Hazırlanır

TCM’de Nasıl Yenir ve 4 Mevsime Hazırlanır

 Geleneksel Çin Tıbbı (TCM), yerel olarak ve mevsimsel etkiye göre yemek yemeyi yeni veya modaya uygun bir şey olarak değil, daha çok sağlık için gerekli bir şey olarak görür. Esasen, şüpheye düştüğünüzde bol olanı ve yerel olarak yetişenleri yemeye çalışın çünkü bu, doğanın o sırada vücudunuz için tasarladığı şeydir.

Ayrıca, genel olarak, önce sıcak bir şey (hatta bir bardak sıcak su) içmeden soğuk veya çiğ yiyecekler yememeye çalışın, çünkü bu, vücudunuzdaki sindirimden sorumlu organlar olan Dalağınız ve Mideniz için iyidir (büyük harfle yazılan terimlerin büyük harfle yazıldığını unutmayın). bilimsel tanımlarından ayırt etmek için yapılmıştır).

Aşağıdakiler, TCM teorisine göre dört mevsim boyunca nelerden kaçınmanız gerektiği kadar nasıl davranacağınız ve ne yiyeceğiniz hakkında daha spesifik fikirler verecektir.

Bahar (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) yeniden doğuş ve yeniden büyüme mevsimidir ve artık Yin enerjinizi korumaya başlarken Yang enerjiniz de beslenmelidir. Ve TCM’ye göre bahar, çoğunlukla ekşi tatlardan etkilenen Karaciğerinizle ilişkilendirilir.

Bu nedenle, yediğiniz ekşi yiyecek miktarını azaltmanız ve tatlı ve keskin tatları artırmanız tavsiye edilir, çünkü bu, Karaciğerinizin vücudunuzdaki Qi akışını düzenleme ve yumuşatma işini yapmasına yardımcı olacaktır.

Bu nedenle meyveler ve diğer doğal şekerler tavsiye edilir, ancak aşırıya kaçmadan, çünkü çiğ meyve doğası gereği soğuktur ve ilkbaharda vücudunuz çok uzun sürmeyen kıştan sonra hala serindir. Sarımsak, pul biber gibi yakıcı yiyecekler de kullanılmaya başlanmalıdır.

Kışın soğuğundan sonra, Yin’iniz uygun şekilde beslenmediyse artık ısı belirtileri geliştirmiş olabilirsiniz (aşağıdaki ‘Kış’a bakın). Bu tür ısı belirtileri arasında boğaz kuruluğu, ağız kokusu veya kabızlık olabilir. Muz (olgunlaşmış), armut, kereviz ve salatalık gibi yiyecekler yardımcı olabilir.

Genel olarak tüketmeye çalışmanız gereken bahar besinleri arasında kuşkonmaz, brokoli, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, mantar (özellikle kuzugöbeği), kemankafası ve rampa yer alır.

Yazın hızla büyüyen bitkiler gibi insanlar da daha enerjik hareket ederler ve vücudumuzun Qi’si ve Kanı diğer mevsimlere göre nispeten daha dinç hale gelir. Bu nedenle Yang enerjisi beslenmeli ve yaz Kalbinizle ilişkilendirildiği için daha keskin, ekşi ve tuzlu yiyecekler ararken tükettiğiniz acı tatların miktarını azaltmalısınız.

Bu nedenle yaz aylarında kahve, çay, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve greyfurt gibi yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Bunun yerine karpuz, dut, domates, salatalık, kayısı, şeftali, erik, kiraz, nektarin, yaz kabağı, fasulye, bamya, kabak, fermente gıdalar, sarımsak, pul biber gibi gıdaları tüketmeye çalışmalısınız.

Doğada sonbahar, işlerin yavaşlamaya ve kışa hazırlanmaya başladığı zamandır. Öyleyse, daha az aktiviteye katılmaya başlamalı ve Yin’inizi beslerken Yang enerjinizi korumaya başlamalısınız. Sonbahar ayrıca, kuruluktan en kolay şekilde etkilenen GÇB’deki Akciğer sisteminizle de ilişkilidir.

Bu nedenle, vücut sıvıları ve Kan üretimini teşvik ederek Yin enerjinizi beslemeye başlamak istiyorsunuz. Kuru hava vücudunuzda boğaz ağrısı, susuzluk, çatlamış dudaklar, kuru cilt ve diğer Kuruluk belirti ve semptomlarına neden olabilir.

Köklü sebzeler, kabak, elma, armut, turpgiller (örneğin brüksel lahanası veya brokoli), nar, hurma, kivi, greyfurt ve mandalina gibi mevsimlik yiyecekleri yiyerek kışa hazırlanırken olası sorunları hafifletebilirsiniz.

Sonbaharda Yin’inizi daha da beslemek için ekşi, buruk tatlara yönelmeye çalışın ve limon, ananas ve sirkede saklanmış yiyecekler gibi yiyecekleri daha çok yiyin. Sarımsak, zencefil, acı biber ve diğer aromatik ve/veya baharatlı yiyecekler gibi gözeneklerinizi açacak ve/veya terlemeyi teşvik edecek yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Yılın bu zamanında aktivitenizi ve hatta aldığınız sıcak duş sayısını azaltmak da Yang enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Kış mevsiminde, sonbaharda başladığınız yiyecek ve uygulamalara iyice alışmış olmanız ve şimdi yukarıda belirtilen yiyeceklere dini olarak bağlı kalmanız ve fiziksel aktivite açısından neredeyse kış uykusuna yatmış olmanız ve neredeyse hiç terlemeye neden olmamanız gerekir.

Bu, Yin’inizin bu zorlu mevsim için beslenmeye devam etmesini ve Yang’ınızın nihai bahar mevsimi için korunmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

TCM, kışın diyetimizin Yin’i zenginleştirmeye ve Yang’ı bastırmaya odaklanacak şekilde uyarlanması gerektiğine inandığından, diyetimize daha yüksek kalorili, özellikle de protein açısından zengin yiyecekler eklemeliyiz. Kış boyunca (varsa) fazla kilo vermeniz tavsiye edilmez, ancak dikkatli olursanız kilo almanıza gerek yoktur.

Sadece biraz daha kırmızı et, ördek ve yumurta veya vejeteryansanız fındık, tohum, avokado ve hindistancevizi gibi yiyecekler ekleyin.

Kış, tuzlu yiyecekleri sevmeyen ve acı yiyecekleri tercih eden GÇT’de Böbrek enerji sisteminin mevsimidir. Acı tatlara sahip yiyecekler şunları içerir: kayısı, kuşkonmaz, kereviz, kahve, çay, greyfurt, şerbetçiotu, alabaş, marul, turp yaprağı, lahana, sirke ve şarap.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *