DEHB ve ADD için 12 Uçucu Yağ
Aromaterapi

DEHB ve ADD için 12 Uçucu Yağ

DEHB ve ADD için 12 Uçucu Yağ

Güve otu yağı koku bakımından zengindir ve bu nedenle vücut parfümlerinde, parfümlü sabunlarda, yağlarda ve oda spreylerinde bir katkı maddesidir. Ancak yapılan araştırmalarla Vetiver, DEB tedavisinde etkilidir. Zihin üzerindeki aromatik etkisinden dolayı zihni sakinleştirir, topraklar ve dengeler. Sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici, ısıtıcı, sedatif ve yatıştırıcı özellikleriyle Vetiver, öfkeyi, histeriyi ve sinirliliği defeder. Ayrıca, nevrotik davranışı azaltır ve ADD/DEHB olan kişilerin bir özelliği olan kaygı hissini azaltır. Vetiver esansiyel yağını kullanmak için, bir çay kaşığı jojoba gibi taşıyıcı yağın içine beş damla damlatın ve ardından bunu boynun dibine uygulayın.

Fesleğen yağı

Çoğu kullanıcı buna “yenilenme yağı” diyor. Fesleğen yağı kaygı, korku ve sinirliliği etkili bir şekilde azaltır. Zihni ve kalbi sakinleştirir, böylece stres ve yorgunluğun üstesinden gelebilir. Fesleğen esansiyel yağı, sinir bozukluklarından muzdarip insanlar için yararlıdır. Bir oda difüzörüne fesleğen ekleyin.

Lavanta yağı Lavanta

uzun süredir sinir gerginliğini gidermede, solunum problemlerini tedavi etmede ve uygun kan dolaşımını artırmada faydalı olmuştur. Lavanta sakinleştirici kokusuyla sinirleri yatıştırır ve kaygıyı giderir. Sinir gerginliği, duygusal stres ve huzursuzluk vakalarını azaltmak için, gece uyumadan önce bir yastığa birkaç damla Lavanta esansiyel yağı damlatın. Araştırmalara göre Lavanta yağı otonom sinir sistemini etkiliyor ve bu yüzden uykusuzluk tedavisi için mükemmel bir çare.

Limon yağı

Limon yağı uyarıcıdır, sakinleştiricidir ve uyku getirir. Limon sakinleştirici özelliğinden dolayı zihinsel yorgunluk, bitkinlik, sinirlilik, sinirsel gerginlik ve kaygıyı gidermede etkilidir. DEHB’si olan insanlar için temel bir ihtiyaç olan zihni tazeler, konsantrasyonu ve uyanıklığı artırır. Bir oda hava spreyi içine limon esansiyel yağı ekleyin.

Biberiye yağı

Bu güçlü yağ DEHB tedavisinde etkilidir. Zihni rahatlatır ve odaklanmayı geliştirir. Ayrıca, biberiye uyanıklığı artırır ve genel bellek kalitesi için performansı artırır. Biberiye esansiyel yağı, Lavanta ve Limon ile iyi uyum sağlar. Bu durumlarda müthiş bir hafıza güçlendirici oluşturuyor. Etkili sonuçlar için yağı doğrudan teneffüs edebilirsiniz.

Günlük yağı

Ruhani insanlar arasında yaygın olarak kullanılan buhur yağı, kaygı ve depresyonu hafifletir. Üstelik sezgileri artırır. Kaygıyı azaltarak mükemmel bir uyku yardımcısı görevi görür. Yağ, herhangi bir olumsuz yan etki olmaksızın kalp atış hızını ve yüksek tansiyonu düşürür. Masaj yapmak veya buhur esansiyel yağı ile ılık bir duş, onu kullanmanın etkili bir yoludur. Yine de, oda difüzörü yağı mükemmel çalışıyor!

Mür yağı

Parfüm ve kokularda kullanımının çoğu ile sarımsı-turuncu yağ, viskoz bir kıvama sahiptir ve vücudu sakinleştirmek ve dengelemek için hayati önem taşır. Mür vücuttaki en kritik hormonları dengeler. Dengeleyici hormonlar ise sakinlik ve konsantrasyon hissi verir. Lavanta ile harmanlanması oda difüzörlerinde mükemmel sonuç verirken Mür’ü jojoba ile karıştırarak etkili bir masaj yağı yapar.

Ylang ylang yağı

Ylang ylang esansiyel yağı, Ylang ylang ağacının taze çiçeklerinin özüdür. Yağın aromaterapide, hipertansiyon tedavisinde, hafızada ve parfümlerde geniş kullanımları vardır. Endişeyi ortadan kaldırarak rahatlatıcı ve neşeli bir duygu uyandırır. Ayrıca yağ sinir sistemini güçlendirir ve sinirin zarar görmüş kısımlarını onarır. Bir yatıştırıcı olarak, uykuyu indükler ve konsantrasyonu artırır. Uçucu yapısı nedeniyle oda difüzöründe iyi çalışır.

Nane yağı

Günlük kullanımı nefes tazeleyicidir. Bununla birlikte, nane esansiyel yağı sağlık uygulamaları, mutfak sanatları ve kozmetik uygulamaları alanında geniş bir uygulamaya sahiptir. Nane, enerji seviyelerini yükseltir, konsantrasyonu artırır, zihinsel yorgunlukları ve huzursuzluğu hafifletir. Bu yönler, onu ADD ve DEHB ile başa çıkmada verimli kılar. Nane konsantrasyonu doğal olarak yüksektir, bu nedenle badem gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılması onu oldukça etkili kılar. Kullanım için yağı topikal olarak cilde uygulayın veya doğrudan bir şişeden içinize çekin.

Selvi yağı

Carenen, limonen ve alfa-pinen, selvi esansiyel yağının aktif bileşikleridir. Yağ mükemmel bir antibakteriyel, uyarıcı, antispazmodik ve antiseptiktir. DEHB ile başa çıkmada, Selvi esansiyel yağı, yatıştırıcı etkisi nedeniyle bir sakinlik hissi uyandırır. Ayrıca kaygı, kaygı, uykusuzluk, duygusal stres ve konsantrasyon güçlüğünü ortadan kaldırır. Yağı kullanmanın çeşitli yolları arasında en etkili olanı ya cilde masaj yapmak ya da doğrudan bir şişeden teneffüs etmektir.

Roma Papatyası Yağı

Harika yatıştırıcı özelliklere sahip olan Roma papatyası esansiyel yağı, zihni ve tüm vücudu sakinleştirir ve buna bağlı olarak DEHB’si olan kişiler için bir ihtiyaç olan konsantrasyonu artırır. Ayrıca, Roma papatyası uykusuzluğu etkili bir şekilde tedavi eder. Bu esansiyel yağı kullanma yöntemleri arasında bir bardak su veya sıcak içeceğe 4-5 damla eklemek veya doğrudan cilde uygulamak yer alır.

Adaçayı yağı

Güçlü antidepresan, antispazmodik, afrodizyak, öforik, sedatif, sinir ve hipotansif özelliklere sahip olan adaçayı esansiyel yağı, özellikle DEHB’si olan kişiler üzerinde durularak tıp alanında çok önemlidir. Sakinleştirici özelliğinden dolayı sinir kasılmalarını, sinirliliği, kaygıyı ve histeriyi azaltır; böylece zihni uyanık hale getirir! Uyanık bir zihin, konsantre bir zihindir, tam da DEHB’si olan kişilerin ihtiyacı olan şeydir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *