Fermente Gıdalar ve Divertikülit
Maya Fermentasyonu

Divertikülit fermente gıdalar

Fermente Gıdalar ve Divertikülit

Fermente gıdalar, bağırsağın basınç altında çöken ve kalın bağırsağın bölümlerinin dışarı çıkmasına izin veren iltihaplı keseler ve zayıf noktalar geliştirdiği divertikülit ile ilişkilendirilmiştir. Divertikülit gelişiminde genetik ve yaş önemli faktörler olmakla birlikte, diyet de şiddetini etkileyebilir. Divertikülitten muzdaripseniz, bunu önlemek için diyetinizdeki FODMAP miktarını sınırlamalısınız.

Fermente gıdalar divertikülite neden olabilir Divertiküliti

olan birçok kişi, bu durumu tetikleyebilecek gıdaları tüketme riski altındadır. FODMAP olarak da bilinen bu gıdalar, sindirilmesi gereken bir grup karmaşık karbonhidrattır. Bu besinler genellikle meyvelerde, sebzelerde, fasulyelerde ve Brüksel lahanasında bulunur. Neyse ki, en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarmaya devam ederken bunlara maruz kalmanızı sınırlamanın bir yolu var. FODMAP’lerden kaçınmanın yanı sıra günlük diyetinize daha fazla lif ekleyebilirsiniz.

Bağırsaklarınızın bakteri popülasyonunu iyileştirmenin birkaç yolu vardır. Yoğurt ve kombu çayı gibi fermente gıdalar bağırsak bakterilerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Alternatif olarak, divertikülitinizi tedavi etmek için probiyotik takviyeleri alabilirsiniz. Bunu destekleyecek hiçbir kanıt olmamasına rağmen, probiyotiklerin divertikülit semptomlarına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, denemelerin sistematik bir incelemesi, probiyotiklerin divertikülite neden olabileceği sonucuna varmamıştır.

Divertikülit yaygın bir sindirim bozukluğudur. Bu durum, bağırsak astarındaki zayıf noktalar kalın bağırsaktan çıkıntı yaptığında ortaya çıkar. Tedavi edilmezse bu keseler şişerek iltihaba neden olabilir. Sonunda, divertikülit apse, enfeksiyon ve hatta yırtılmaya neden olabilir. Ayrıca divertikülit semptomları hastaneye yatmayı gerektirecek kadar şiddetli hale gelebilir. Divertikülit geliştirirseniz, diyetiniz alevlenmeleri ne sıklıkta yaşadığınızı etkileyebilir. Genel bir kural olarak, FODMAP alımını sınırlamak, bu durumu geliştirmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Diyet lifi miktarını sınırlamanın yanı sıra, kolonunuzun genel sağlığını iyileştirmek için yüksek lifli yiyeceklerden de kaçınabilirsiniz. Yüksek lifli yiyecekler dışkınıza hacim katar ve kolonun kasılmasını artırarak divertikülitin önlenmesine yardımcı olabilir. Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekler de riskinizi artırabilir. Rafine şeker ve işlenmiş gıda alımını kısıtlamanız yardımcı olacaktır, çünkü bunlar kolona zarar verebilir ve bu ağrılı duruma neden olabilir.

Bu durumun neden olduğu ağrı, divertikülitin en sık görülen semptomu olsa da, vücudunuzun diğer bölgelerinde de gelişebilir. Sol alt tarafınızdaki ağrıya ek olarak rektal kanama yaşayabilirsiniz. Erken teşhis konması, semptomları sınırlamak ve alevlenmenin başlamasını önlemek için çok önemlidir. Ancak, bu durumun tekrarlayan epizodlarından kaçınmak istiyorsanız tedavinize devam etmelisiniz.

Genetik faktörler divertikülite katkıda bulunur.

Divertikülit, kolon duvarında ceplerin geliştiği bir hastalıktır. Bu divertiküller en çok muskularis propria’nın lüminal tarafında ve vasa recta’nın geçtiği noktalarda yaygındır. Bu cepler çıkan, sigmoid veya inen kolonda bulunabilir. Hem genetik hem de çevresel faktörler duruma neden olabilir. Divertikülit ile ilgili bazı yaygın yiyecekler arasında lahana, turşu ve kimchi bulunur.

Yüksek lifli bir diyet, divertikülit semptomlarını şiddetlendirebilen aşırı gaza neden olabilir. Bununla birlikte, bazı FODMAP gıdaları iyi lif içerebilir. Bu gıdalardan kaçınmadan veya diyetinizi daha düşük lifli bir diyetle değiştirmeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak gerekir. Genetik faktörler de divertikülit gelişimi ile bağlantılıdır, bu nedenle düzenli bağırsak hareketleri ile yüksek lifli bir diyet faydalı olabilir. Ek olarak, bazı ilaçlar divertikülit riskini artırabilir.

Divertiküloz, Batı dünyasında yaygındır ve genellikle batılı bir yaşam tarzıyla ilişkilendirilir. ABD’de 50-60 yaş arası yetişkinlerin %35’i bu duruma sahiptir. Bununla birlikte, çoğu insan herhangi bir semptom geliştirmez ve %5’ten azına divertikülit teşhisi konur. Her yıl yaklaşık 200.000 kişi divertikülit geçirir ve durum genellikle asemptomatiktir. Divertikülit genellikle durumu önlemek veya iyileştirmek için cerrahi rezeksiyon gerektirir.

Ağrı Çözümü için Hache Protokolü, yüksek lifli bir diyet önerir. Yüksek miktarda lif içeren gıdaları seçmek önemlidir, çünkü kolondan geçmesine yardımcı olan atıkları yumuşatırlar. Yağlı ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak bazı insanlar için diğerlerinden daha kolay olabilir, ancak bunlardan tamamen kaçınmak da önemlidir. Fermente gıdaların sizin için iyi olup olmadığından emin değilseniz, gıda alımınızın uygun olup olmadığını belirlemek için birinci basamak doktorunuza danışın.

Yüksek lifli bir diyet, divertikülozun asemptomatik fazını önleyebilir. Hastalık, bağırsak mikroflorasının bozulmasından kaynaklanır ve yaşlanma ile ilişkilidir. Bununla birlikte, bu hastalık kalıtsal divertiküliti olan kişilerde daha yeni ortaya çıktığı için fermente gıdaların uzun vadeli etkileri tam olarak anlaşılamamıştır.

Fındık ve tohumlar divertikülite neden olabilir.

Fındık ve tohumların divertikülite neden olabileceğine dair net bir kanıt yoktur, ancak birçok doktor bunlardan kaçınılmasını önerir. Bu maddeler divertiküle yerleşerek iltihaba neden olur. Tohumlar ve kabuklu yemişlerin divertikülit ile bir bağlantısı olmasa da, uzmanlar yüksek lifli bir diyet tüketmenizi tavsiye ediyor. Ancak onlardan kaçınmak bu hastalığı tamamen önlemez. Ayrıca düşünülmesi gereken başka yönler de var.

Divertikülozu olan çoğu insanda çok az semptom görülür veya hiç görülmezken, hastalığa sahip olabileceğinizden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın. Divertikülit, sindirim sistemine yayılan kolondan bakteri birikmesinden kaynaklanır. Divertikülit semptomları karın ağrısı, hassasiyet ve bazen alt karın bölgesinde bir yumru içerir. Ayrıca yüksek bir beyaz kan hücresi sayımı yaşayabilirsiniz. Durumunuz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, fındık ve tohum yemekten de kaçınmalısınız.

Divertikülitiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuz yüksek lifli bir diyet önerebilir veya bunları geçici olarak kısıtlayabilir. Yüksek lifli gıdalar dışkıyı yumuşatmaya ve kolondan kolayca geçmesine yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemindeki basıncı azaltarak divertikül oluşumu ve iltihaplanma riskini azaltırlar. Sağlık uzmanınız ayrıca birkaç gün boyunca berrak bir sıvı diyeti önerebilir.

Araştırmacılar, geniş bir prospektif erkek kohortunda, divertikülit ve divertiküloz olay vakaları belirlediler. Fındık, mısır ve patlamış mısır tüketimi üç kategoriye ayrıldı ve araştırmacılar kohortu yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite açısından standartlaştırdı. Çalışma, divertiküliti olan erkeklerin, durumu olmayan erkeklere göre fındık ve tohum tüketme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Patlamış mısır ve mısır tüketimindeki buna karşılık gelen artış, divertikülit riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi.

Metilselüloz bazlı takviyeler divertiküliti önleyebilir.

Metilselüloz adı verilen bir maddeye dayalı bir besin takviyesi, divertikülitin önlenmesine yardımcı olabilir. Divertiküller, kolonun içinde iltihaplı ve enfekte olabilen keselerdir. Ateş, karın ağrısı ve şişkinlik semptomlarının eşlik ettiği ağrılı olabilir. Divertikülit, perforasyon ve drenaj ile sonuçlanan ciddi bir sağlık durumu olabilir. Tedavi seçenekleri antibiyotik ve ameliyatı içerir, ancak doğal tedavi genellikle en iyi seçenektir.

Metilselüloz, bağırsak lümeninde suyu emen çözünmez bir liftir. Bu, insanların dışkı yapmasını kolaylaştırır ve alerjik değildir. Ancak diğer besinlerin emilimini engelleyebileceği için uzun süre alınmamalıdır. Metilselüloz bazlı takviyeleri almanın en iyi yolu, Dr. Ivanina’nın önerdiği gibi 16 ons su içmektir.

Diyet lifi yüksek bir diyete ek olarak, bir kişi ayrıca kabuklu yemişler, tohumlar ve mısır gibi yüksek düzeyde kaba yem içeren gıdalardan da kaçınmalıdır. Diyetteki lifi artırmak, divertiküliti önlemenin önemli bir yoludur, ancak karın gazı ve ağrı risklerini en aza indirmek için artış kademeli olmalıdır. Lif takviyeleri hap, gofret veya toz halinde olabilir ve her dozda 0,5 ila 3,5 gram lif sağlar. Lif açısından yüksek bir diyete ek olarak, metilselüloz bazlı takviyeler, divertikülozu önlemek için yararlı olabilir.

Divertiküliti önlemek istiyorsanız, Akdeniz tarzı bir diyet iyi bir seçenektir. Batı tarzı bir diyetin aksine, Akdeniz diyeti çeşitli tam gıdaları teşvik eder. Bitki bazlı gıdaları vurgular ve şekeri, işlenmiş gıdaları ve hayvansal proteinleri sınırlar. Diyet yönergeleri, ABD’de kırmızı et, şekerle tatlandırılmış gıdalar ve rafine edilmiş tahılları önermemektedir. Araştırmalar, kırmızı et tüketmenin artmış divertikülit riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Lif açısından zengin bir diyetin divertikülit nüksü riski üzerindeki etkilerini inceleyen az sayıda çalışma vardır. Bununla birlikte, yüksek lifli diyetler ve lif takviyeleri içeren üç randomize çalışma yürütülmüştür. Bir RKÇ, metilselülozun birincil son noktaları etkilemediğini bulurken, diğer iki çalışma diyet ve metilselüloz arasında önemli bir fark gösterdi. Genel sonuçlar kesin olmasa da, plasebo etkisi bu denemeler arasında not edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *