Aromaterapi - Doğanın Güzel Kokulu İlacı
Aromaterapi

Doğanın Güzel Kokulu İlacı

Aromaterapi – Doğanın Güzel Kokulu İlacı

 Hepimiz kokuların bizi nasıl hissettirdiğini biliyoruz. Bazı aromalar bizi mutlu eder, diğerleri daha rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve belirli tanıdık kokular bizi zamanda geriye götürebilir ve nostalji duyguları uyandırabilir. Kokunun psikolojik ve duygusal etkileri ve koku alma duyumuzun aşırı önemi ortadadır. Ancak, aynı kokuların vücudunuzu iyileştirmek ve yaşamınızda esenlik yaratmak için de kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Aromaterapi, dünyanın her yerinden ve tüm medeniyetlerden şifacılar arasında iyi bilinen bir tekniktir.

Senin bilmediğin neyi biliyorlar?

Renk Terapisi, Ses Tedavisi, Kristal Şifası ve Enerji Terapisinde olduğu gibi Aromaterapinin de şifa kapsamındaki amacı vücudun duyularını harekete geçirmektir. Amaç, koşullu, mantıksal ve analitik zihni ortadan kaldırmak, böylece harika “hissetme” gerçekliğini harekete geçirmek ve hayatı en ampirik ve en saf haliyle deneyimlemektir. Bu ampirik durumda, ayrılık illüzyonlarını kırabilir ve etrafımızı saran enerjilerle daha derin bir düzeyde bağlantı kurabiliriz. Titreşim Tıbbı kitabının yazarı Dr. Richard Gerber, enerji bedenlerimizdeki işlevsiz kalıpları değiştirebilmemizin en iyi yollarından birinin, frekansa özgü enerjinin terapötik dozlarını uygulamak olduğunu söylüyor. Bunu şifalı bitkiler, kristaller, ses ve titreşim ilaçları olarak da adlandırılan enerji kullanarak yapıyoruz.

Kokunun canlılardaki fiziksel ve psikolojik değişiklikleri etkileyebildiği bilinen bir gerçektir. Bunu günlük hayatımızda düzenli olarak yaşarız. Bir kokuyu kokladığımızda, bizi mutlu, heyecanlı, sakin ve hatta nostaljik yapan ani bir duygu veya duyguyu tetikler. Binlerce yıldır uygulanan aromaterapi, eski Mısırlılara ve bitki özlerinin ve şifalı bitkilerin hala yaygın olarak kullanıldığı Hindistan’ın Vedik kültürüne kadar uzanmaktadır.

Aromaterapi terimi, 1937’de Rene-Maurice Gatterfosee adlı bir Fransız parfümcü ve kimyager tarafından icat edildi. Aromaterapi, beden, zihin ve ruh sağlığını dengelemek, uyumlu hale getirmek ve geliştirmek için bitkilerden doğal olarak çıkarılan esansları kullanan bütünsel bilimdir. Uçucu yağların bilgili ve kontrollü kullanımı sayesinde fiziksel, duygusal sağlığa ve genel olarak esenliğe ulaşabiliyoruz. Diğer holistik uygulamalarda olduğu gibi, Aromaterapi her zaman sadece semptomu veya hastalığı değil, “tüm” kişiyi tedavi etmek için kullanılır. sağlıkla ilgili çeşitli uygulamalar. Günümüzde uçucu yağlar ile ilgili binlerce çalışma bulunmaktadır. Etkililiklerinin, hücrelerimize derinlemesine ve hızlı bir şekilde nüfuz edebilen (Transdermal iletim) çok küçük moleküllerden oluşan bileşimleri ile doğru bir şekilde hak edildiğini biliyoruz.

Koku alma duyusu, insanlarda tüm duyular arasında en çok ihmal edilenidir. Tat olarak algıladığımız şeylerin yüzde yetmiş ila yetmiş beşinin aslında koku alma duyumuzdan geldiğini düşündüğümüzde bu şaşırtıcıdır. Koku moleküllerini algılayan nöronlar, burun boşluğunun derinliklerinde, koku alma epiteli adı verilen bir hücre parçasında bulunur. Kokunun insanlar tarafından nasıl algılandığını anlamak için, limbik sistemin farklı kokuları deneyimlerken neden farklı davranmamıza izin verdiğini bilmek önemlidir. Limbik sistem, beyindeki, içgüdümüz ve ruh halimizle ilgili, korteksin kenarına yakın birkaç alanı içeren karmaşık bir sinirler ve ağlar sistemidir. Aynı zamanda en temel duygularımızı (korku, zevk, öfke) ve dürtülerimizi (açlık, seks, egemenlik, yavru bakımı) kontrol eder. Koku almanın çok önemli bir yönü, koku alma nöronlarının beyinle doğrudan temas halinde olan tek duyusal yolu oluşturmasıdır. Limbik merkezle olan yakın bağlantı nedeniyle, hafızanın yanı sıra hisler ve duygular doğal olarak düzenlenebilir.

Aromaterapinin şifada uygulanması ve kullanımları, her şeyin farklı ve belirli frekanslarda titreştiği şeklindeki aynı Evrensel Yasaya uyar. Evrendeki her atomun belirli bir titreşimsel veya periyodik hareketi vardır. Çoğu bitki (ve hayvan), yaşam süreçleri sırasında moleküler bileşenleri parçalamak için enzimler kullanır. Ve bu enzimlerin her biri, belirli bir titreşim frekansına sahip benzersiz bir kristal forma sahiptir. Bir yağın titreşim frekansı, bu elementlerin doğuştan gelen bütünlüğünü ve maddesinde yer alan içsel enzimleri yansıtır.

Aromaterapiyi şifa tedavilerinde kullanma süreci, bitki kaynaklı yağları doğru eşleştirme sıklığı ile uygulamaktır. Bu nedenle, fiziksel bedenin bu enerjetik titreşimleri emmesine ve bedeni tekrar esenlik ve denge durumuna getirmesine izin vermek. Uçucu yağlar vücudumuzdaki toksinlerle rezonansa girmez; ne de, olumsuz duygularla rezonansa girmezler. Bu uyumsuzluk, doğal olarak toksinleri ve toksik enerjiyi sistemlerimizden uzaklaştırmaya yardımcı olan şeydir. Aromaterapi, enerjisel olarak, unutulmuş travmaları bilincimizde yüzeye çıkararak yerinden çıkarmaya yardımcı olabilir. Çünkü onlarla yüzleşebileceğimiz, baş edebileceğimiz ve bırakabileceğimiz bir bilinç hali içindedir. Bu yöntemin terapötik özellikleri, bedeni/zihni/ruhu/ruhu iyileştirme veya yeniden dengeleme yeteneğine sahip olağanüstü titreşimsel ilaçlar yaratır. Uçucu yağlar düzenli olarak vücut yağlarında masaj, yüz/vücut losyonları ve yağlar, banyolar, inhalasyon, difüzyon ve vücudunuzdaki enerji noktalarında kullanılabilir.

Aromaterapiyi günlük yaşamınıza entegre etmek oldukça basittir. Bitki ve şifalı bitki ustası olmanıza gerek yok. Birkaç tane seçin. Enerjik özellikleri hakkında bilgi edinin. Her bir yağı koklayın. Seni nasıl hissettiriyorlar? Listenizi daralttıktan ve favorilerinizi elle seçtikten sonra işte bazı kendin yap fikirleri:

  • Bir mendile birkaç damla damlatın ve arabanızın havalandırma deliklerine koyun. Gittiğiniz her yerde Aromaterapinin keyfini çıkarın. Uçucu yağların faydalarından yararlanmak için fazladan zaman ayırmanıza gerek yok.
  • En sevdiğiniz yağları hindistancevizi veya jojoba yağı (benim favorilerim) ile karıştırıp normal parfümünüz yerine kullanabilirsiniz.
  • Uçucu yağınızı damıtılmış suda karıştırın. Ardından, bir sprey şişesi kullanarak evin etrafına oda spreyi olarak püskürtün. Ayrıca en sevdiğiniz yastık ve örtülerin üzerine de püskürtebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *