Ünlü Fermente Gıdalar
Maya Fermentasyonu

Egzotik Fermente Gıdalar

Ünlü Fermente Gıdalar

Bir fermantasyon sürecinin ne olduğunu hiç merak ettiyseniz, bir ziyafet içindesiniz. Birçok farklı fermente gıda türü ve bunların bilimi hakkında bilgi edinin. Türkiye’den Japonya’ya dünyanın dört bir yanındaki kültürler, sağlığı ve tadı iyileştirmek için fermantasyonu uzun süredir kullanıyor. Yoğurttan kimchi’ye, fermente gıdalar için çeşitli seçenekleri ve bunların sağlık yararlarını ele alacağız. Aşağıda, dünyanın en popüler fermente gıdalarından bazıları ve bunları yemenin faydaları listelenmiştir.

kimchi

Ünlü bir Kore yemeği olan Kimchi, sağlık açısından birçok faydasıyla övünür. Bu yemek B vitaminleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Yüksek düzeyde sodyum içermekle birlikte, harika bir lif kaynağıdır ve doymuş yağ oranı düşüktür. Pek çok sağlık yararına ek olarak, kimchi harika bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca önemli miktarda B-12 vitamini içerir.

Kimchi’nin fermantasyon süreci, tabaktaki laktik asit bakterilerinin yapısına dayanır. Kimchi’deki malzemeler arasında Çin lahanası (100 gr), şeker, zencefil, toz kırmızı biber ve fermente hamsi sosu bulunur. Kimchi bu bileşenlerden herhangi biri kullanılarak yapılabilse de, en lezzetli olacak türü seçmeden önce birkaç kimchi türü denemek en iyisidir.

Fermente sebzeler, Kore’de bir başka popüler atıştırmalıktır. Japonlar da onlardan zevk alıyor. Fermente lahana, Alman ve Doğu Avrupa mutfaklarının popüler bir parçasıdır. Üç-dört hafta kendi suyunda mayalanmaya bırakılır ve ardından birçok ulusal yemeğe eklenir. Benzer şekilde yoğurt bazlı bir süt ürünü olan yoğurt da laktik asit bakterileri tarafından fermente edilerek salatalarda ve acı soslarda kullanılmaktadır.

Fermente gıdaların sağlık yararları çoktur. Birçok insan bu yiyeceklerle iyi olurken, diğerleri aynı olumlu etkilere sahip olmayabilir. Tıpkı diğer yiyeceklerde olduğu gibi, bunun da herkes için olmayabileceğini unutmamak önemlidir. Çok lezzetli olmalarına rağmen, diyetiniz için gerekli olmadıkça aşırı tüketimden kaçınmanız gerektiğini de unutmamak gerekir. Fermente gıdalar yemenin zindelik hediyeleri, çabaya değer.

Açlık

Muhtemelen açlık gibi ünlü fermente gıdaları duymuşsunuzdur, fakat bu neyden yapılır? Hongo, fermente edilmiş bir balıktır, bu nedenle bir porsiyonu 150 dolara mal olabilir. Eşsiz tadı, amonyak, çiğ sarımsak ve güçlü kimchi’nin birleşimidir. Kombinasyon ezici olabilir ve hatta ilk zamanlayıcı şakası yapabilir. Ama uzun vadede buna değer!

Bir tür çiğ kaykay olan Hongo-hoe, genellikle lezzet ve nem katan kimchi ve sarımsağa sarılır. Hayran, lezzetli tadını haklı çıkarmak için açlıkta laktik asit bakterilerinin sağlık yararlarından bahsedeceğinden emin. Bu lezzetli lezzetin size uygun olup olmadığından emin değilseniz, sunucunuzdan biraz soju eklemesini isteyin.

Açlık kokusu birçok insan için anında caydırıcıdır. Balığın içindeki amonyak kötü bir kokuya neden olur. Oldukça basit ve basit olduğu için midesi rahatsız olanlar için de iyi bir seçim değildir. Doku en kötü kısımdır, ancak koku ve tadı kaldırabilenler için oldukça bağımlılık yapar. Açlığın nasıl bu kadar ün kazandığını bile merak edebilirsiniz!

İlginç bir şekilde, aç balık, taze muadiline kıyasla nispeten ucuzdur. Güney Kore’de tüketilen açlığın büyük çoğunluğu donmuş ithalattan geliyor. İthal balık beş kat daha pahalı olabilirken, yerel versiyon genellikle bu miktarın sadece bir kısmına mal oluyor. Hongeo’nun kökenleri belirsiz, ancak Güney Kore’nin aşırı fermente gıdalara olan bağımlılığı olduğuna şüphe yok. Güney Kore’de açlığı takdir eden bir derneğin 1300’den fazla üyesi var!

Açlık, bazı tuhaf ve benzersiz tatlar için havasındaysanız denemek için ilginç bir besindir. Hongo sashimi, fermente kaykaydan yapılır. Bazı insanların yenildiğinde öğürmesine neden olabilecek güçlü bir amonyak kokusu salar. Bununla birlikte, açlığın hayranları, eşsiz lezzetinden övgüyle söz ediyor. Tipik olarak, bir tür pirinç şarabı olan kimchi veya makgeolli ekleyerek amonyağı hafifletmeye çalışırlar.

Tsukemono

Tsukemono, çeşitli Japon turşularını tanımlayan geniş bir terimdir. Bu yemekler tipik olarak, bazıları yenilebilir olan çeşitli sebzelerle yapılır. Yaygın malzemeler arasında salatalık, Japon turpu, havuç, patlıcan ve deniz yosunu bulunur. Bu yemekler probiyotik bakteri içerir ve lif bakımından da yüksektir. Genellikle suşi ve diğer Japon yemekleri için daldırma sosları olarak kullanılırlar.

Tsukemono, sebzelerin doğal lezzetini değiştiren bir dekapaj işlemi kullanılarak yapılır. Bu yiyeceklerin tadı salatalara benzer, ancak laktik asit fermantasyon sürecinden dolayı ek faydalar sağlar. Bazıları bir saatten daha kısa sürede hazır olurken, bazılarının olgunlaşması aylar alıyor. Tsukemono, en sevdiğiniz yiyecekleri soğutmaya başvurmadan korumanın mükemmel bir yoludur.

Diğer popüler tsukemono, tuzlu suda salamura edilmiş sebzeler olan umeboshi’yi içerir. Bu sebzeler genellikle Japonya’daki sake fabrikalarının yakınında salamura edilir. Nara’da narzuke’ye benzer narazuke, sake bira fabrikalarında satılır. Diğer ünlü tsukemono, wasabi zuke, Moriguchizuke, shogun kagura ve senpai-zuke’yi içerir. Diğer çeşitler arasında, her ikisi de salamura edilmiş sebzelerden yapılan kabukuzuke ve Tokyo bettarazuke bulunur.

Japon uygarlığının uzun bir fermente gıda geçmişi vardır. Bu yiyecekler, çeşnilerden ev yemeklerine kadar Japon mutfağının temelini oluşturur. Japon fermantasyon teknikleri hakkında çok az kayıt olmasına rağmen, tarihçiler uygulamanın MÖ 14.000 ile MÖ 1000 yılları arasındaki bir kültür dönemi olan Jomon dönemine kadar uzandığına inanıyor. Bu dönemde Japonlar, tuzu toplamak için deniz yosunu topladılar. Bu tuzu balık ve eti korumak için de kullandılar.

Görsel olarak heyecan verici olmasalar da tsukemono, Japon yemeklerinin vazgeçilmez bir bileşenidir. Estetik açıdan çekici olmasalar da, bu yiyecekler mutfak üçlüsüne katkıda bulunur. Bu yiyeceklerin çoğu, kusurlu sebzelerden veya diğer işlemlerden sonra kalan diğer maddelerden yapılır. Bu şekilde, mottainai zihniyetinin en önemli örneğidirler. Japonlar, fermantasyon kültürü için geçerli olan topraktan gelen yiyeceklere değer verir.

Iburigakko

Iburigakko, genellikle takuan-zuke olarak bilinen Japon turşusu daikon’dur. Güneşte kurutulmak yerine tütsülenerek gevrek bir doku ve belirgin bir duman aroması elde edilir. Aynı zamanda az sayıda tütsülenmiş gıda ürünlerinden biridir. Akita’da yerel bir spesiyalitedir. İşte Iburigakko’nun nasıl yapılacağı. Büyük bir kaseye birkaç çay kaşığı tuz ekleyin ve tadını çıkarın!

Japonlar düzenli olarak fermente edilmiş yiyecekler yerler ve Iburigakko en ünlülerinden biridir. Iburigakko, daikon’u nukazuke adı verilen bir fermantasyon gerektiren geleneksel bir Japon tarifinde marine ederek yapılır. Fermantasyon işlemi, turşunun içilmesini içerir, bu nedenle ürün, odun dumanını anımsatan benzersiz bir aromaya sahiptir. Bu da onu her damak tadına uygun bir lezzet haline getiriyor.

Iburigakko’nun eşsiz, lezzetli bir tadı vardır. Buharda pişirilmiş pirinçle eşleştirilir ve sıcak yeşil çaya batırılır. Tek başına yenilebilir veya peynir veya bira ile eşleştirilebilir. Ancak, en iyi krem ​​​​peynir ile eşleştirilir. Akita’nın yerlileri uzun süredir Iburigakko ve krem ​​peynirin tadını çıkarıyor. Lezzetli tadı ve aroması sizi daha fazlasını istemeye bırakacağından emin olabilirsiniz.

Bir grup, Sannai bölgesindeki çiftçilerden Iburigakko yapıyor. Grup, ürün kalitesini artırmak, tüketici sayısını artırmak ve bilgilerini gelecek nesillere aktarmak için aktif olarak çalışan 30 üyeden oluşmaktadır. Grup, kooperatife ek olarak her yıl rekabetçi bir iburigakko fuarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu lezzetli Japon spesiyalitesine başlamak için harika bir yol.

Iburigakko’nun sırrı, kimchi içindeki malzemeleri fermente eden bakterilerdir. Bu mantar, bir yiyeceğin yapısını ve bileşimini dönüştürür. Örneğin alkol fermantasyonla elde edilir. Bu doğal olarak gerçekleşir. Meyveler yere düşer ve kimchideki bakteriler onları fermente eder. Bununla birlikte, iburigakko’da alkol bulunmadığına dikkat etmek önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *