Mayasız Fermente Elma Suyu
Maya Fermentasyonu

Elma suyunu mayasız fermente etme

Mayasız Fermente Elma Suyu

Mayasız lezzetli elma şarabı yapmak istiyorsanız, işte bazı ipuçları. Öncelikle, 64 oz veya iki litrelik büyük bir plastik şişeniz olduğundan emin olun ve kuru bir fırıncı mayası paketi ekleyin. C vitamini konusunda endişeleriniz varsa pastörize meyve suyu kullanabilirsiniz, ancak bu gereksizdir. İkincisi, saf elma suyu kullanmalısınız. Pastörize meyve suyu güvenlidir çünkü ısıyla işlenmiştir.

Mayasız elma suyuna kükürt dioksit eklenmesi

Fermantasyon için maya ve bakteri gereklidir, ancak bazı elmalar zaten her ikisini de içerir. Her ikisi de piyasada bol miktarda bulunur ve bazı elma çeşitleri daha yüksek maya içeriğine sahiptir. Şişeyi yarısına kadar meyve suyuyla doldurun. Şişe kapağını bir hava kilidiyle sabitleyin veya bir balon kullanın. Suyu 40F’nin üzerindeki bir sıcaklıkta birkaç gün fermente edin. Meyve fermente olurken şeker içeriği azalır ve alkol içeriği artar.

Birkaç sert elma şarabı tarifi, mayadan önce meyve suyuna sülfit eklenmesini gerektirir. Bu süreç, insanları hasta edebilecek bakterileri ve diğer patojenleri öldürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, çeşitli koruyucuların yaygın patojenleri tamamen ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Meyve suyunun kendisinde bulunan asit hepsini öldürmek için yeterli değildir. Bu nedenle, sülfit eklemek, suyu korumak için uygun bir seçenektir.

Maya, hayatta kalmak ve fermente olmak için farklı nitrojen türlerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, genellikle YAN olarak adlandırılan elma suyunuza farklı nitrojen türleri ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak YAN, meyve suyundaki nitrojen miktarını da etkileyebilir. Kükürt dioksit, sert elma şarabı için doğal bir antioksidan ve dengeleyicidir. Maya kullanmıyorsanız, kükürt dioksit eklemeden önce elma suyunun pH seviyelerini kontrol etmelisiniz.

Elma şarabı üretme yöntemi nispeten basittir. Elma suyu bir şişede maya ile karıştırılır. Maya, sıvıdaki şekerleri alkol ve gaza dönüştürür. Fermantasyon karışımının üzerine hava kilitli bir kap yerleştirilir. Maya fermantasyonu bitirdiğinde, sıvı ikincil fermantasyon için hazırdır. Bu işlem, karışıma meyve veya baharat eklemeyi içerir. Bundan sonra elma şarabı tüketime hazırdır.

Koruyucular

Elma suyunuzu fermente etmeye başlamadan önce kullanılan koruyucular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu kimyasallar mayanın büyümesini engeller. En yaygın koruyuculardan bazıları, bakteri, küf ve maya büyümesini önlemeye yardımcı olan potasyum sülfat ve sodyum benzoatı içerir. Sert elma şarabı yapmak için maya gerekliyken, meyve sularında koruyucuların bulunması son ürünün tadını bozabilir.

Genel olarak şarap yapım sürecini temsil ettiğinden, yeni başlayanlar için pastörize meyve suyu iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Elma suyunu bir meyve sıkacağı kullanarak mayasız fermente etmeyi de deneyebilirken, ürünlerin herhangi bir koruyucu içerip içermediğini görmek için etiketleri dikkatlice kontrol edin. Bu şekilde gereksiz kimyasallardan kaçınabilirsiniz. Taze meyveye erişiminiz yoksa marketten aldığınız meyve suyunu da kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek de konsantre kullanmaktır. Bu, suyu meyve suyundan çıkararak ve orijinal oranlarına geri ekleyerek yapılır. Bazı şirketler, elma suyu yapmak için farklı elma çeşitlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Bazı elma sularının şeker oranı diğerlerinden daha yüksek olsa da, her çeşidin biraz farklı bir tat profili vardır ve içeceğe zenginlik katar. Konsantre kullanmayı tercih edip etmemeniz tat tercihlerinize ve ne kadarını korumak istediğinize bağlıdır.

Maya tarafından üretilen alkol miktarı büyük ölçüde elmanın sağlığına ve koruyucu madde sayısına bağlıdır. Ayrıca biyolojik olarak parçalanabilen koruyucuları seçmeli ve pastörize elma suyu kullanmalısınız. Ticari olarak hazırlanmış, koruyucu içeren bir elma suyu alsanız bile, nihai ürünün alkol içeriğini çok düşük bulabilirsiniz. Elma suyunu mayasız mayalandırmada koruyucu kullanmayı seçerseniz, yine de kaliteli bir ürün elde edebilirsiniz.

Pastörizasyon

Mayasız yapılan elma suyu, ısıl işlem görmüş meyve suyuna göre daha güvenli bir alternatiftir. Isıyla pastörizasyon, meyve suyunun lezzetini veya rengini etkilemezken, elmaya karakteristik “pişmiş elma” lezzetini veren uçucu organik bileşikleri yok eder. Pastörizasyon, meyve suyunun pH’ını değiştirmediği için şarap yapımında kullanım için hala güvenlidir. Herhangi bir oksidasyondan kaçınmak için, eklenen sodyum benzoat ve potasyum sorbat olup olmadığını kontrol edin.

Taze elma suyunun şeker içeriği en az 1.050 olmalıdır ve şeker eklenmesi alkol miktarını artıracaktır. Maya, bakterilerin etkisiyle alkol oluşturan fermantasyonun temel bir bileşenidir. Elma suyu doğal olarak tatlıdır, ancak yalnızca maya eklemek şarabın daha az tatlı olmasına neden olur. Ancak elma suyuyla şarap yapmayı tercih ederseniz, bunu düşük şekerli bir içecek yapmak için kullanabilirsiniz.

Maya, şekerleri hızla yeniden sulandırabilir ve sıvının yüzeyinde genişleyebilir. Bu seviyeye ulaştıklarında, uyuyan maya hücreleri aktif hale gelir ve meyve suyundaki şekerlerle ziyafet çeker. Maya hücreleri deli gibi çoğalır, kümelere ayrılır ve yavaşça dibe düşer. Elma suyundaki şekerlerle beslenerek etanol ve karbondioksit gazı üretirler.

Pastörize edilmemiş elma suyu genellikle birkaç maya türüyle kontamine olur. Pastörize edilmemiş elma suyunda aktif olan mayalar, Zygosaccharomyces rouxii, S. cerevisiae, Leuconostoc ve Candida stellata’dır. Bu mantarların miktarı genellikle 106 CFU/mL’den azdır.

Maya orgy

Elma şarabı, elmadan yapılan %5 alkol içeriğine sahip popüler bir içeceğin adıdır. Adı Orta Doğu’dan geliyordu ama Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamen farklı bir anlama geliyordu. ‘Elma şarabı’ terimi daha yaygın olarak bir tür soda olan salam şarabına atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Adına ek olarak, elma şarabı, meyveleri korumanın bir yolu olarak başlayan uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Bugün birçok kişi tarafından tercih edilen içecektir, ancak fermantasyona uygun bir elma suyu kaynağı bulmak inanılmaz derecede zordur.

Neyse ki, fermente elma suyu ev ölçeğinde çoğaltılabilir. Yerel marketinizden bir karton kapta bir litre elma suyu satın alınabilir. Fermantasyon işlemi yaklaşık üç gün sürer ancak aynı ekipmanı kullanarak işlemi tekrarlayabilirsiniz. Üç gün sonra, fermantasyon hızı neredeyse maksimumdadır, bu nedenle çok az tat ile bulanık ve özensiz görünecektir. Meyve suyu mayası elma şarabına çok az tat vereceğinden veya hiç tat vermeyeceğinden, marşı yüksek konsantrasyonda şarap mayası ile yapmak en iyisidir.

Elma

suyu mayaları Elma suyu mayaları satın almakla ilgilenmiyorsanız, elma suyunuzu evde yapabilirsiniz. Evde elma suyu yoksa dekstroz veya sofra şekeri kullanabilirsiniz. Bir hava kilidi kullanma adımını kesebilirsiniz. Elma suyunun şeker içeriğinin 1.050 veya daha yüksek olduğundan emin olun. Mayayı ve dekstroz veya sofra şekeri gibi gerekli besinleri ekleyin ve iyice karıştırın. Fermantasyon işlemi başladığında, mayanın eşit şekilde kaplandığından emin olmak için sallama hareketi kullanın.

Elma şarabınızı evde yaparken en az beş dakika kaynattığınızdan emin olun ve mayalayıcıya koymadan önce oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Kültürlü mayaların yüksek sıcaklıklarda fermente olmak için mücadele edebileceğini hatırlamanız yardımcı olacaktır. Elma şarabı fermantasyonu için en iyi sıcaklık 15°C ile 20°C arasındadır. Elma şarabının sıcaklığını bu sıcaklıkta tutmalı ve fermantasyon sürecini durduracak keskin sıcaklık değişikliklerinden kaçınmalısınız. Elma şarabınızın tüketilebilecek kadar tatlı olması için, tadına bakmadan birkaç dakika önce dökebilirsiniz.

Zengin, meyvemsi bir tada sahip geleneksel bir sert elma şarabı arıyorsanız, içeceği tekrar tatlandırabilirsiniz. Geri tatlandırma, tamamen fermente edilmeden önce elma şarabınıza daha fazla meyve suyu ve şeker eklemeyi içerir. Bu teknik, elma şarabınızı daha çok popüler sert elma şarabı gibi gösterecek, ancak sağlıklı bakterilerle elma mayalarını kullanmanız gerekecek. Ve pektin bulanıklığını gidermek için potasyum sorbat gibi bir besin takviyesi kullanmayı unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *