Enzim Tedavisi Sizin İçin Uygun mu?
Enzim Çeşitleri

Enzim Tedavisi | Enzim tedavisi ile tedavi

Enzim Tedavisi Sizin İçin Uygun mu?

 Enzim tedavisi görmeyi düşünüyorsanız, bu seçeneğin sizin için doğru olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Maliyeti, yan etkileri ve kullanılabilirliği dahil olmak üzere bu prosedür hakkında birkaç şey bilmelisiniz. Aşağıda bu faktörlerin her birini ele alacağız. Sonuçta, kararınız özel ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. O zamana kadar enzim tedavisinin faydaları hakkındaki yazımızı okumanızı öneririz. Ayrıca, yan etkilerini doktorunuza sormayı unutmayın.

Enzim tedavisi

ile tedavi Enzim tedavisi (ERT) ile tedavi, tek veya çoklu infüzyon şeklinde verilebilir. Terapötik bir enzim dozajı, haftada bir veya iki kez 1 mg/kg ile iki haftada bir 50 mg/kg arasında değişir. Dozaj, hastalığın ciddiyetine ve ilerlemesine bağlıdır ve haftada bir veya iki haftada bir veya her ikisinin bir kombinasyonu olarak verilebilir. Doz ayarlamasının veya farklı bir tedavi seçeneğinin denenmesinin gerekli olup olmadığını belirlemek için hastalar, enzim tedavisi ile tedavileri boyunca düzenli olarak değerlendirilmelidir.

Gaucher hastalığının çocukluk belirtileri genellikle daha şiddetli bir fenotipi gösterir ve erken müdahale gerektirir. Çocuklarda optimal enzim tedavisi bu komplikasyonları önleyebilir ve çocukluk boyunca normal gelişimi sağlayabilir. Tedavi edilmemesi gereken Gaucher hastalığı olan çok az çocuk vardır. Çocuklar için altı ila on iki aylık aralıklarla fizik muayene de dahil olmak üzere seri izleme önerilir. Bu, optimal bir enzim tedavisi dozunun belirlenmesine ve sürekli faydaların sağlanmasına yardımcı olabilir. Yetişkinler için bile, enzim tedavisi ile tedaviye uygun bir diyet ve egzersiz eşlik etmelidir.

Genel olarak gen terapisi, enzim terapisi ile tedaviye başlamadan önce bir deneğin kütlesini azaltmak için kullanılabilir. Enzim tedavisi, küçük molekül veya enzim replasman tedavisi ile birleştirilebilir. Küçük molekül tedavisi, gen tedavisinin etkilerinin korunmasına yardımcı olabilir ve IV enjeksiyon ihtiyacını azaltabilir. Enzim replasman tedavisinin aksine, gen tedavisinin etkililik açısından uzun bir süreci olabilir. Ayrıca hastada işe yaramazsa tedaviye enzim replasman tedavisi veya SMT eklenebilir.

Enzim tedavisinin çeşitli yan etkileri

vardır Enzim tedavisinin kas ağrıları ve deri döküntüsü dahil olmak üzere çeşitli yan etkileri vardır. Bu yan etkiler geçicidir ve genellikle enzim durdurulduğunda kaybolur. Enzim tedavisi, belirli besinlerin sindirimini engelleyen koşulları tedavi etmek için kullanılır. Bazı hastalar diğerlerinden daha fazla yan etki yaşayabilir. Enzim tedavisinin yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, süreç ve onu kullanmanın potansiyel faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Enzim tedavisi, çeşitli tıbbi durumları olan hastalar için güvenli bir alternatiftir. Faydaları arasında karın bölgesindeki iltihap ve ağrının azalması yer alır. Beta-glukan ve inositol gibi diğer tedavilerle birleştirildiğinde, hassas bağırsak sendromu semptomlarını da iyileştirebilir. Enzim tedavisinin de vücudun bağışıklık sistemini iyileştirdiği bulunmuştur ve uygun dozaj ile tedavilerin yan etkileri en aza indirilebilir. Bazı hastalarda mide bulantısı, kusma ve ishal olabilir.

Enzim tedavisi genellikle iyi tolere edilir ve yalnızca nadiren ciddi yan etki vakaları görülür. Çocuklarda enzim tedavisi kalın bağırsağın fibrozlaşmasına neden olabilir. Yüksek dozlarda kapsüllenmiş enzimler, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 50.000 birim lipolitik aktivite sağlamalıdır. Hastalar ayrıca ağrılı ağız ve perianal cilt tahrişi yaşayabilir. Enzim tedavisi ayrıca hiperürisemi ve domuz proteinine alerji ile ilişkilidir ve folik asit emilimini bozabilir.

Ek yan etkilere neden olabilir

Pankreas enzimleri genellikle iyi tolere edilirken, çok fazla alınması ek yan etkilere neden olabilir. PERT mide bulantısına ek olarak karın kramplarına da neden olabilir. PanCAN web sitesinde enzim tedavisinin yan etkileri hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır. Bir doz enzim almadan önce ilk öğününüzü beklemek en iyisidir. Mide rahatsızlığını ve mide bulantısını önlemek için enzimleri yiyecekle birlikte almak da en iyisidir. Bu nedenle, bir enzim almadan önce daima bakım ekibinizle önerilen doz hakkında konuşun.

Enzim replasman tedavisi (ERT), vücudun doğal enzimlerini geri kazandıran tıbbi bir tedavidir. Enzimler bitkilerden, hayvanlardan ve insan hücrelerinden ekstrakte edilir ve hastalara verilmeden önce saflaştırılır. ERT, sağlıklı sindirimi geri kazanmanın yanı sıra kalp sağlığını iyileştirebilir ve kas kaybını azaltabilir. Bu terapi yöntemi oldukça etkilidir ve çoğu hastalık için tek tedavi yöntemidir. Bazı hastalarda bazı durumlarda gerekli olabilir.

Pankreas kanseri için yaygın tedaviler

Enzim tedavisi, pankreas kanseri için en yaygın tedavilerden biridir. Ne yazık ki, bu ilaçlar pahalıdır. Medicare yararlanıcıları için 30 günlük bir enzim kaynağı 1000 $’a kadar çıkabilir. Bununla birlikte, enzim tedavisinin maliyeti, devlet sübvansiyonları nedeniyle Latin Amerika’da bir sorun değildir. Bu makale, Latin Amerika’da enzim tedavisinin ücretlerini ve hediyelerini araştırıyor.

Enzim tedavisinin ilk faydası basit olmasıdır. Enzim tedavisi basit ve başlatılması kolaydır, ancak ücretsiz değildir. SP hastalarında tipik olarak alkolizm ve büyük kanallar öyküsü vardır. Bu nedenle, bu terapinin savunucuları onları ideal adaylar olarak görmezler. Gastroenterologlar büyük ölçüde bu tedaviye karşıdır, ancak daha popüler hale gelmektedir. Enzim tedavisi de pahalı olabilir, bu yüzden denemeden önce maliyetleri anlamanız gerekir.

GD için enzim tedavisinin maliyeti, benzer tedaviler için çıtayı belirlemiştir. Kanada, Ontario’da enzim replasman tedavisi yetim bir tıbbi üründür ve bu nedenle yüksek bir fiyat etiketine sahiptir. Clarke ve ark. (2004), Ontario’da GD ERT için yapılan ödemeyi çevreleyen tartışmayı göstermektedir. Sağlık ekonomisi değerlendirmeleri, özellikle yetim tıbbi ürünler söz konusu olduğunda, giderek yaygınlaşmaktadır. GD the Gaucher Registry’de ERT’ye ilişkin son zamanlarda yapılan birkaç sağlık ekonomisi değerlendirmesi ve ben, bu soruyu yanıtlamaya yardımcı olacak değerli veriler sağladık.

Yüksek fiyat etiketine rağmen, bu tedavinin bazı faydaları vardır. Neyse ki, IOPD hastalarında yaşam beklentisini uzatabilir. Ancak Myozyme’in maliyeti, sahadaki diğer tedavilerle ilişkili maliyetlerle karşılaştırılmıştır. ERT’nin maliyeti Amerika Birleşik Devletleri’nde daha düşük olsa da, İran’da hala uygun maliyetli değildir. Bununla birlikte, İran’daki hastalar için uygun maliyetli değildir ve GİB hastaları için popüler bir tedavidir.

Hastalar için tıbbi bakımın temel dayanağı

Enzim tedavisi, Gaucher hastalığı olan hastalar için tıbbi bakımın temel dayanağı haline geliyor. Enzim replasman tedavisinin mevcudiyeti, bu nadir genetik hastalığın tıbbi tedavisinde devrim yarattı. Tedavi gören 900’e yakın hasta var. Dozaj rejimleri, klinik sonuca dayalı olarak oluşturulmuştur. Genellikle hastaların karaciğer ve dalak hacimleri birincil yanıt göstergeleri olarak değerlendirilir. Ancak bu her zaman mümkün değildir.

Mevcut araştırmalar, enzim tedavisinin in vitro etkinliğinin, enzim tedavisinin mevcudiyetine bağlı olduğunu göstermektedir. Enzim tedavisinin mevcudiyeti birkaç faktöre bağlıdır. Büyük bir enzim kaynağı vardır, ancak birçoğu ilgili kanser hastaları için mevcut değildir. Bu nedenle, hastaların üstesinden gelmesi gereken birçok engel vardır. Ayrıca enzimler tümör hücreleri ile uyumlu değillerse etkisiz kalabilirler. Enzim tedavisi, kanser gibi birçok hastalığın tedavisi için umut verici bir seçenektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *