Maya ile Alkol Fermantasyonu
Maya Fermentasyonu

Fermente gıdalar | Natto fermente soya fasulyesidir

Maya ile Alkol Fermantasyonu

Fermente gıdaların birçok faydası çoktur ve hatta genel sağlığınızı iyileştirebilir. Bu makale, Kombucha, Sauerkraut ve Natto dahil olmak üzere en iyi fermente edilmiş gıdaları tartışacaktır. Natto, fermente edilmiş bir soya fasulyesi türüdür. Natto soya sirkesi olarak da bilinir. Tüm bu besinler sindirim sistemi için harikadır. Ama diyetinize eklemek için iyi olanları nasıl görüyorsunuz?

Lahana

turşusu, zengin bir tarihe sahip popüler bir çeşnidir. Sandviçlerin tepesinden salatalara lezzet katmaya kadar birçok kullanım alanı vardır. Bağırsak sağlığına faydalı mükemmel bir probiyotik kaynağıdır. Satın aldığınız lahana turşusunun iki ay fermente edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Alman diyetlerinin temelidir ve yüzyıllardır Avrupa’nın diğer bölgelerinde popüler olmuştur.

Lahana turşusundaki fermantasyon süreci, sindirim sürecine yardımcı olan dost bakteriler üretir. Aynı zamanda gıdadaki besinleri ve vitaminleri arttırır. Bu bakteriler insan sindirim sisteminde bulunur ve bağırsaktaki iyi bakteri sayısını artırır. Probiyotikler ayrıca bağışıklık sistemini geliştirebilir, gıda kaynaklı hastalıkları ve sindirim sıkıntısı semptomlarını azaltabilir. Ancak hassas sindirim sistemine sahip kişiler tükettikleri lahana turşusu miktarını izlemeli ve çok fazla kaçınmalıdır.

Lahana turşusunda fermantasyon süreci üç aşamaya ayrılır. İlk aşama, asidik bir ortam oluşturan anaerobik bakterilerle başlar. Fermantasyon süreci üç gün sürer. Bunun nedeni, daha fazla asit eklendikçe kültürdeki pH’ın düşmesidir. Bu noktadan sonra, Leuconostoc bakterileri kültürdeki baskın suş olacaktır. Ardından, fermantasyon bir sonraki aşamaya geçecektir.

Natto

Bir Japon süper gıdası olarak bilinen natto, Japonya dışında pek bilinmiyor. Ancak, son zamanlarda İsveç’in Malmö kentindeki İğrenç Yemek Müzesi’nde gösterildi. Müze ayrıca Amerikan atıştırmalıklarına da sahiptir. Natto’yu merak ediyorsanız, eski peynire çok benzer tat ve kokuya sahip olduğunu duyunca muhtemelen şaşıracaksınız. Bunun nedeni, natto fermantasyonuna neden olan bakterilerin kokmuş peynirlere neden olanlara çok benzer olmasıdır.

Soya fasulyesi tipik olarak natto yapmak için kullanılır. Bu yemek, soya fasulyelerinin bir gece önceden ıslatılması ve yumuşayana kadar pişirilmesiyle üretilir. Püre daha sonra nişasta benzeri tozlar veya sıvı süspansiyonlar halinde bulunan ticari B. natto kültürleri ile aşılanır. Püre hazır olduğunda soğutulur ve polietilen filme veya sığ polistiren veya ahşap tepsilere sarılır. Soya fasulyeleri daha sonra 30 ila 40 santigrat derecede bir fermantasyon odasında saklanır. Soya fasulyeleri daha sonra bir glutamik asit polimeri ile kaplanır ve pazara taşınır.

Natto yapıldığında yapışkan bir dokuya sahiptir. Daha küçük soya fasulyeleri, ezilmiş olanlardan daha az yapışkandır, ancak daha büyük olanların ekstra tadı ve aroması vardır. Japonya’daki yerliler genellikle kahvaltıda veya diğer yemeklerin yanında garnitür olarak natto yerler. Tempeh, farklı kağıtlarda mantar benzeri bir tada ve umami aromasına sahipken, natto daha ince, daha yapışkan bir dokuya sahiptir.

Kombucha Kombucha’yı

evde hazırlayabilir veya ticari olarak satın alabilirsiniz. Bunu yapmak için klorsuz kaynar suya ve SCOBY adlı kültüre ihtiyacınız olacak. İlk olarak, bazı çay yapraklarını sıcak suda demleyecek, atacak ve ardından suyu soğutacaksınız. Ardından, SCOBY’yi ekleyeceksiniz. SCOBY, çayın mayalanmasına yardımcı olan canlı, aktif bir organizmadır. Şeker eridikten sonra çay SCOBY’ye eklenir. SCOBY kültürünü ekledikten sonra pH seviyesini ayarlamanız gerekecektir. Kombu çayının bağışıklık sistemi zayıf olanlar, hamile kadınlar, küçük çocuklar veya belirli tıbbi durumları olanlar için tavsiye edilmediğini bilmelisiniz.

Çeşitli çalışmalar, kombucha’da çeşitli asetik asit bakterilerini ve mayaları tanımlamıştır. Baskın türler Candida, Zygosaccharomyces ve Lactobacillus spp olarak tanımlanmıştır. Ek olarak Kombucha, Gluconobacter, Lactobacilli ve Bifidobacteria içerir. Kombucha’da bulunan bakteri ve mayaların çeşitliliği kaynağa bağlıdır.

Natto, fermente soya fasulyesidir

Natto, fermente soya fasulyesinden üretilir ve Japon mutfağının önemli bir parçasıdır. Sümüksü bir dokuya ve sirke benzeri bir kokuya sahiptir. Bu yemek Japonya’ya özgüdür ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Aşağıdakiler sadece bazılarıdır. Natto, suşi, sashimi ve soslar dahil olmak üzere birçok yiyecek türünde bulunabilir. İşte çoklu, yaygın türlerden bazıları.

Natto birçok Asya pazarında mevcuttur, ancak kendiniz yapmak istiyorsanız bu ucuz, kolay ve hızlı bir işlemdir. Başlamak için, sert bir tohum kabuğuna ve tatlı suya sahip soya fasulyesine ihtiyacınız var. Ardından, fasulyeleri bir gecede veya en az dokuz saat bekletin. Üç parça nemi bir parça soya fasulyesi ile karıştırın. 45 dakikada natto yapmak için bir basınç aralığı kullanabilirsiniz, ancak bir tabağı sterilize etmeniz gerekecek.

Natto’nun garip bir tadı vardır ve genellikle pirinç veya suşi ruloları ile servis edilir. Bu besinin besin değerini merak ediyorsanız, % Günlük Değer’i okumanız en doğrusu olacaktır. Bu size her besin maddesinin sağlıklı bir diyete ne kadar katkıda bulunduğunu söyleyecektir. Genel beslenme tavsiyesi için günlük 2.000 kalori alımı uygundur. Her besin maddesinin Günlük Değer %’si kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle paketin arkasındaki içerik maddelerine bakmaya değer.

Kimchi

Koreliler binlerce yıldır kimchi tüketiyorlar. Bu yiyecek Kore yarımadasında ortaya çıktı ve bazı bilim adamları bu iddiaya karşı çıkıyor. Ancak Kore’de binlerce yıldır yetiştirildiği inkar edilemez. Buzdolaplarının icadından önce insanlar sebzeleri korumak için asitleme tekniklerini kullanıyorlardı. Bugün bilim adamları, gochu ve beach adı verilen iki farklı kırmızı biber türü buldular. Bu iki kırmızı biber türünün genetik analizleri, her ikisinin de yarım milyon yaşında olduğunu ve Kore kökenli olabileceğini ortaya koydu.

Kimchi’nin sağlık yararlarından bazıları, erken yaşlanmayı önleme yeteneğini içerir. Bu yiyeceğin anti-inflamatuar özellikleri, kolon iltihabı ve gastrointestinal bozuklukların olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, kimchi’nin ayrıca anti-inflamatuar ve kalp sağlığı yararları olabileceğini düşündürmektedir. C vitamini, kalsiyum ve diğer besin maddelerinin yüksek içeriği bağışıklık sistemini artırabilir. Bu yemek, bu besleyici yiyeceğin bir porsiyonunu günlük diyetinize eklemenin lezzetli ve sağlıklı bir yoludur.

Crème fraiche

Crème Fraiche, doğal bakterilerin eklenmesiyle belirgin bir tada sahip lezzetli bir süt ürünüdür. Geleneksel olarak taze krema, kültürde kalan inek sütünden doğal olarak yapılırdı. Bu asidik ortam, ek lezzet ve lüks bir yüksek yağ içeriği ekler. Bu kültürlü süt ürünü Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmazken, birçok Avrupa ülkesinde kolayca bulunur. Bu baharatlı yiyeceğin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Taze kremayı saklarken, temiz, reaktif olmayan bir kapta tutulduğundan emin olun. Bu, kötü bakterilerin büyümesini engelleyecektir. Metal aromasını değiştirebileceğinden cam kavanozda saklanmalıdır. Krema fraiche tatlıların yanına çok yakışırken, tuzlu yiyeceklerin yanında da çok lezzetli oluyor. En iyi sonuçlar için, taze kremayı buzdolabında en az 12 saat saklamaya çalışın.

Kültürlü süt ürünleri hem birey hem de vücut sağlığı için faydalıdır. Kolesterolü düşürebilir ve kemikleri kemik kaybından koruyabilirler. Fermantasyon işlemi, pastörizasyon sırasında kaybolan enzimleri geri getirir. Bu enzimler, sütte bulunan bir şeker olan laktozun sindirimine yardımcı olan laktaz olarak bilinir. Bu, onu sindiremeyen insanlar için mükemmel bir süt alternatifi yapar. Krem Fraiche çoğu marketten satın alınabilir.

Yoğurt Yoğurdun

sağlığa faydaları çoktur. Bu popüler fermente süt ürünü, lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus olarak bilinen faydalı bakterileri içerir. Amerikan diyetinde eksik olan kalsiyum ve D vitamini dahil olmak üzere yüksek düzeyde besin içerir. Ek olarak, yoğurt, kilo yönetimi, kardiyovasküler ve metabolik sağlık ve bağışıklık sistemi sağlığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir. Ek olarak, yoğurt tüketimi daha düşük vücut ağırlığı, azalmış karın yağı ve daha küçük bir bel çevresi ile ilişkilendirilmiştir.

Yoğurdun lezzetinden sorumlu olan bakterilere starter kültürler denir. Yoğurttaki bakteri türleri, besinler için birbirleriyle rekabet eder ve bir diğerinin büyümesini önlemek için birlikte büyürler. Bunun yaygın bir örneği, iki tür Lactobacillus delbruekii sp. kullanan Yunan yoğurdu üretimidir. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus başlangıç ​​kültürleri olarak kullanılmıştır. Her iki suş da laktoz sindirimini iyileştirdiği ve bağışıklık sistemini uyardığı için insan sağlığına faydalıdır.

Miso

Soya fasulyesi izoflavonlar ve diğer biyolojik olarak aktif aglikon formları içermesine rağmen miso, prostat ve meme kanseri riskini azaltabilecek iki başka bileşik içerir. Bu bileşikler doğrudan sağlık yararları ile bağlantılı olmasa da, kolesterolü azaltabilir ve tiroid problemlerinin gelişmesini önleyebilirler. Miso, çoğu Asya ve geleneksel markette bulunan doğal bir besindir. Miso ne kadar koyu olursa lezzet o kadar güçlü olur.

Misodaki fermantasyon işlemi, yiyeceklerin sindirimine yardımcı olan probiyotikler ve enzimler üretir. Aynı zamanda yararlı mikroorganizmaların büyümesini de teşvik eder. Misoda bulunan başlıca probiyotik suş, tuzlu tadından sorumlu olan A. oryzae’dir. Soya misosunun tuz içeriği yüksektir, ancak bu, onu insan sağlığı için yararlı kılan bir probiyotiktir.

Miso yapmadan önce fermantasyon kabını temizlemelisiniz. Bunu kavanozu birkaç kez sallayarak yapabilirsiniz. Kavanoz temizlendikten sonra misoyu yerleştirebilirsiniz. Macunu yayın ve yüzeyi bastırın. Üzerine yaklaşık 50 gram deniz tuzu serpin. Kavanozu üç ila beş hafta boyunca serin ve karanlık bir yere koyun. Miso ideal olgunluğuna en az üç hafta yaşlandığında ulaşacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *