Fermente Gıdalarla Sindirim Sağlığınızı İyileştirin
Maya Fermentasyonu

Fermente gıdalar probiyotikler

Fermente Gıdalarla Sindirim Sağlığınızı İyileştirin

Sindirim sağlığınızı iyileştirmek için muayene yapıyorsanız, fermente gıdalar yemeyi düşünün. Fermente gıdalar, sindirim sistemine yardımcı olan canlı kültürler açısından zengindir. Ek olarak, belirli kişiler için terapötik faydaları da olabilir. Bazı yaygın fermente gıdaları keşfedelim. Yiyeceklere umami aroması katan fermente bir hamur olan miso ile başlayalım. Miso sodyumda yüksektir, bu yüzden onunla yemek pişirirken bunu aklınızda bulundurun. Alternatif olarak, fermente bir soya fasulyesi ürünü olan tempeh’i deneyin. Tofu gibi, tempeh de probiyotiklerde yüksektir ve esansiyel amino asitlere sahiptir.

Fermente gıdalar canlı kültürler içerir

Fermente gıdalar, birçoğu canlı kültür içerdiğinden, yararlı probiyotik bakterilerin büyük bir kaynağıdır. Bu kültürler, yiyeceklerin daha lezzetli olmasını ve genel sağlığı iyileştirmesini mümkün kılar. Piyasada bulunan çoğu yoğurt ve lahana turşusu canlı kültürler içerir, ancak onları bulmak için biraz daha fazla aramanız gerekebilir. Soğutma, solunum sürecini yavaşlattığı için, soğutma bölümünde arayın. Bununla birlikte, canlı kültürler, yoğurt ve lahana turşusu da dahil olmak üzere birçok yiyecek ve içecekte doğal olarak bulunur.

Araştırmacılar, fermente gıdaların B vitaminleri ve diğer benzersiz mikro besinler açısından yüksek olduğunu keşfettiler. Pek çok sebze, antikanserojen olduğuna inanılan bileşikler içerir ve bir Japon fermente soya fasulyesi yemeği olan miso, anevrizma riskini azalttığı düşünülen kimyasal dipikolinik asit içerir. Natto’nun diğer probiyotik faydaları arasında Alzheimer hastalığını önleme ve kan pıhtılaşma bozukluklarını önleme yer alır.

Gıda alerjisi olan veya olmayan kişiler fermente gıdalar tüketebilir. Bu yiyecekler genellikle doymuş yağ oranı düşük, ancak lif ve diğer besin maddeleri açısından yüksektir. Birkaç yoğurt türü de probiyotik mikroplar içerir. Fermente gıdalar sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olabilir, ancak etkinliklerini göstermek için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. Ama denemeye değer. Emin değilseniz yoğurt veya canlı kültürler içeren diğer fermente gıdalarla başlayın.

İyi bir probiyotik kaynağıdırlar.

Fermente yemekler probiyotikler açısından zengindir ve sağlık açısından pek çok faydası vardır. Bazı hastalıkların riskini azaltmaya ve çeşitli gıdaların raf ömrünü iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Fermente gıdalar, vücudun laktozu sindirmesine yardımcı oldukları için laktoz intoleransı olan kişiler için de harikadır. Neyse ki birçok şirket, laktoz intoleransı olmayan kişilerin yoğurdun tadını çıkarmasına yardımcı olabilecek süt içermeyen ve vegan yoğurt yapmaya başladı.

Bazı fermente gıdalar bağırsaklar için harikadır. Miso, yemeklere umami aroması katan fermente soya fasulyesinden yapılan bir macundur. Sodyum oranı yüksek olmasına rağmen sindirim sistemi için faydalıdır ve salata sosları ve soslar yapmak için de kullanılabilir. Bağırsak sağlığı için bir başka harika yiyecek, probiyotikler açısından zengin geleneksel Japon yemeği olan natto’dur. Natto cevizli bir tada sahiptir ve harika bir lif kaynağıdır. Ayrıca kemik ve kalsiyum metabolizmasına yardımcı olan K vitamini içerir.

Bu gıdaların çoğu probiyotik bakımından yüksektir ve birçok farklı suş içerir. Fermente gıdaların yüksek kaliteli bir probiyotik kaynağı olarak değerlendirilmesi için belirli bir suşun faydalarına dair kanıtlara sahip olması, tüketim için güvenli olması ve o suştan yeterli miktarda içermesi gerekir. Örneğin, geleneksel lahana turşusu muhtemelen birçok farklı Lactobacillus Plantarum ve diğer belirtilmemiş suşları içerir. Bunlar probiyotik olarak kabul edilmez.

Sindirim sağlığını geliştirebilirler.

Fermente gıdaların yararlı probiyotik bakteriler içerdiği tespit edilmiştir. Bu probiyotikler, fermente edilmiş gıdalar fermantasyona uğradığında üretilir. Bu bakteriler, belirli hastalıkları önlemek de dahil olmak üzere vücut için çeşitli faydalara sahip olabilir. Fermente gıdalar yararlı bakteriler içerir ve genellikle sağlığı iyileştiren nutrasötiklere dahil edilir. Bu ürünler ayrıca antimikrobiyal ve antioksidan etkilere sahiptir. Ayrıca çeşitli tıbbi durumlarla hastaların sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Sindirim sisteminde trilyonlarca bakteri vardır. Bu bakterilerin çoğu vücut için “iyidir”, ancak onlara yiyecek ve içecek sağlamamız gerekir. Ne yazık ki, modern Batı diyeti bu mikrobiyotanın dengesini değiştirerek rahatsız edici gastrointestinal semptomlara neden oldu. Fermente gıdalar bu dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Faydaları ve bunları diyetinize nasıl ekleyebileceğiniz hakkında daha iyi bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Fermente gıdalarda bulunan probiyotikler, laktoz intoleransı olan insanların sindirim sistemlerini iyileştirebilir. Probiyotikler, fermente gıdalardaki laktoz konsantrasyonunu azaltabilir, laktaz enzim aktivitesini artırabilir ve sindirim sürecini iyileştirebilir. Ayrıca probiyotikler, kilo yönetimi ve kan şekeri kontrolü de dahil olmak üzere sağlığın diğer birçok yönü için faydalıdır.

Bazıları için tedavi edici olabilirler.

Ruh sağlığı için fermente gıdalar hem erkeklere hem de kadınlara fayda sağlayabilir. Çeşitli çalışmalar, fermente gıdaların tüketimi ile bilişsel performans, depresif belirtiler ve kaygı arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, fermente gıdaların akıl hastalığını tedavi etmedeki etkinliği net olmaktan uzaktır. Bu çalışmada, sağlıklı tıp öğrencilerinden oluşan geniş bir örneklem, fermente gıdaların ruh hali ve bilişsel işlevler üzerindeki terapötik etkilerini araştıran bir araştırma projesine katılmıştır.

Çeşitli çalışmalar, fermente gıdaların tüketilmesinin bir konağın mikrobiyotasını ve metabolom imzasını değiştirebileceğini göstermiştir. Bu dernekler umut vericidir ve fermente gıdaların bazı insanlar için tedavi edici olabileceği ihtimalini yükseltirler. Fermente gıdaların ruh hali ve kaygı belirtileri üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir araştırma, gıda takviyesinin etkilerinin küçük olduğunu buldu. Ek olarak, etki büyüklüğü önemsizdi: depresif semptomlardaki varyansın yalnızca %1,3 ve %2,1’i bir kişinin fermente gıda alımına bağlanıyordu.

Fermente gıdaları probiyotik olarak etiketlemek için, iyi çalışılmış bir türün belirli bir türünü içermelidirler. Bu ilke, belirli bakteri türlerinin sürekli olarak insan araştırmalarına katıldığı ve sağlık yararları ile ilişkilendirildiği bilgisine dayanır. Ek olarak, gıdanın bir fayda iddiasını desteklemek için yeterli sayıda suşa sahip olması gerekir. Örneğin, geleneksel lahana turşusu muhtemelen çeşitli Lactobacillus Plantarum suşlarının yanı sıra isimlendirilmemiş diğer suşları içerir. Ayrıca suşlar insanlarda düzgün çalışamayabilir ve gıdaları probiyotik olarak kullanılmaz hale getirebilir.

Harika bir lif kaynağıdırlar.

Bağırsaklarımızın çoğu “iyi” bakteri olan trilyonlarca bakteriyle dolu olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu “iyi” bakterileri mutlu etmek için beslememiz gerektiğinden, diyetimize fermente gıdalar eklemek önemlidir. Ne yazık ki, modern Batı diyeti bu mikrobiyotanın dengesini bozarak rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Fermente gıdalar, dengeyi geri kazanmanın harika bir yoludur.

Fermente gıdalar, düzenli kalmanıza ve daha sağlıklı bir mikrobiyom oluşturmanıza yardımcı olan bakteriler içerir. Probiyotik içeren yiyeceklere iki örnek yoğurt ve lahana turşusudur. Bu besinler yararlı laktik asit bakterileri içerir ve taze sebzelerden daha uzun raf ömrüne sahiptir. Bir porsiyon lahana turşusu 22,5 kalori, 3,6 gram karbonhidrat, 1,59 g şeker ve 747 mg sodyum içerir. Fermente gıdalar için ikinci bir seçenek, hoş ve meyve ile yenebilen turşudur. Ev peyniri de iyi miktarda kalsiyum içerir.

Fermente gıdalar ayrıca gıdaların sindirimine yardımcı olan yararlı bakteriler içerir. Vücudun yiyecekleri sindirme yeteneğini artırmanın yanı sıra, bu bakteriler karmaşık karbonhidratları ve proteinleri parçalamaya yardımcı olur. Buna ek olarak, fermente gıdalar aynı zamanda iyi bir sindirim için gerekli bir besin olan zengin bir lif kaynağıdır. Vücutta birçok akut ve kronik hastalığa neden olabilen zararlı toksinlerin birikmesini önlemeye yardımcı olurlar.

Yemek için güvenlidirler.

Fermente gıdaların güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Fermente gıdalar probiyotik güç içerir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Probiyotikler, vücudunuzun dost bakterilerinin gelişmesine ve besin maddelerini verimli bir şekilde parçalamasına yardımcı olur. Ve probiyotikler genel olarak vücut için faydalı olsa da, özellikle sindirim rahatsızlığı ve rahatsız edici gastrointestinal semptomlardan muzdarip olanlar için faydalıdır. Tüm bu sebeplerden dolayı fermente gıdalar tüketmek sağlığınız için mükemmel bir seçenek olabilir.

Fermente gıdalar, canlı kültürlerin şekerle birleştirilmesiyle yapılır. Kefir ve yoğurt probiyotik içerirken, lahana turşusu ve Kore turşusu sebzelerin canlı kültürleri vardır. Bazı turşular probiyotik içerir, ancak çoğu süpermarket turşusu sirkeden yapılır. “Doğal olarak fermente edilmiş” etiketli ürünleri arayın ve sıvıda kabarcık olup olmadığına bakın. Ayrıca yerel süpermarkette yaygın olarak bulunurlar.

Önerilen sağlık yararları, tüketicinin fermente gıdalara olan ilgisini artırıyor ve bunlar artık neredeyse her kıtada mevcut. Kültürlü süt ürünleri ve yoğurdun güvenliği konusunda çok fazla çalışma olmamasına rağmen, bazı ön epidemiyolojik çalışmalar, bu gıdaları tüketmek ile daha düşük hastalık riski arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Ayrıca, fermente gıdaların ve diğer probiyotik takviyelerin etkilerini karşılaştıran çok az iyi tasarlanmış insan klinik çalışması vardır. Yüksek kaliteli klinik deneyler bulunmamakla birlikte, çok sayıda hipoteze dayalı çalışma ve ileriye dönük çalışma vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *