Fermente gıdaları kim yememeli?
Maya Fermentasyonu

Fermente gıdaları kim yememeli?

Fermente gıdaları kim yememeli?

Kimin fermente gıdaları yememesi gerektiğini merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Bu tartışmalı yiyecek, günümüz toplumunda bir trend haline geliyor ve Harvard bilim adamları, cevabın bu eski yiyecekte yatabileceğine inanıyor. Fermente gıdalar çoğu toplumda yaygın olarak tüketilir ve gıdaları korumanın bir yolu olarak yaratılmıştır. Örneğin fermente edilmiş lahana turşusu, siz yaptıktan sonra bile yıllarca dayanabilir.

Fermente gıdaların yan etkileri

İngiliz dergisi The Conversation’da yayınlanan bir makalede Mikrobiyolog Dr. Manal Mohammed, bazı kişilerin fermente gıdalardan çeşitli yan etkiler yaşayabileceğini açıkladı. Makale o zamandan beri Mail Online, The Independent, The Times ve Scottish Daily Mail tarafından alındı. Yazar, bir kişinin histaminleri sindirememesinin suçlu olabileceğini, diğerlerinin ise onları parçalamak için gereken enzimlerden yoksun olduğunu söyledi.

Fermente yiyecek ve içecekler, belirli bir bakteri veya mantarın enzimatik büyümesiyle üretilen ürünlerdir. Popülariteleri, özellikle sözde sağlık yararları nedeniyle son birkaç yılda arttı. Bu derleme, çeşitli fermente gıda türlerini ve bunların insan mikrobiyotası üzerindeki etkilerini vurgulayacaktır. Bu derleme, fermente gıdaların probiyotik ve anti-besin etkilerini araştıracaktır. Ayrıca en yaygın fermente gıda türlerini belirleyecek ve her birinin yararlarını ve risklerini tartışacaktır.

Fermente gıdaların beyin sağlığını artırdığı da bilinmektedir. Daha düşük soğuk algınlığı riskleri ile bağlantılıdırlar ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. Fermente gıdalar çinko, demir ve C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca, antinutrientlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan sindirimi de geliştirebilirler. Ancak fermente gıdaların yan etkilerine dikkat edin. Sağlığınız için çok fazla yiyor olabilirsiniz. Bu yiyecekler herkes için uygun değildir.

Fermente gıdaları yemenin yan etkileri Fermente gıdaları yemenin

birçok yan etkisi olabilir. Yoğurt ve lahana turşusu gibi gıdaları parçalayan enzimlerin yetersiz üretimi, ters reaksiyona neden olabilir. Histamin intoleransının belirtileri kaşıntı, mide bulantısı, baş ağrısı ve yorgunluğu içerir. Hatta bazı kişilerde astım ve dolaşım bozukluğu gelişebilir. Fermente gıdaların diğer yan etkileri arasında düzensiz kalp atışı ve uyku sorunları sayılabilir. Bunlar nadir olsa da, bilmeye değer.

Bağırsak sağlığınızın genel bağışıklığınız üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Çok fazla “kötü” bakteri yemek, genel bağışıklığınızı azaltabilir. Neyse ki, fermente gıdalar, dengeyi sağlamaya ve bağırsağı güçlendirmeye yardımcı olabilecek yararlı bakteriler içerir. Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en iyi yolu olabilir ve fermente gıdalar yemek, soğuk algınlığı veya grip olma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Fermente gıdalar ayrıca tipik olarak yüksek miktarda C vitamini, demir ve çinko içerir. Sindirime yardımcı olabilirler ve sızdıran bağırsak sendromunu önleyebilirler. Fermente gıdalar ayrıca zararlı antibesinleri öldürmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışma, fermente gıdaların sindirim semptomlarının şiddetini azaltabileceğini buldu. IBS’li kadınlar, fermente süt ürünleri alımının dışkı sıklığını, bağırsak hareketlerini ve genel konforunu iyileştirdiğini bildirdi. Diğer araştırmalar, fermente gıdaların ishalli kişilere yardımcı olabileceğini ve hatta semptomların sıklığını ve şiddetini azaltabileceğini bulmuştur. Fermente gıdaları yemenin başka faydaları da vardır. Ve unutmayın, bu faydalar kilo kaybı ile sınırlı değildir.

Fermente gıdaları tüketmenin yan etkileri

Bazı insanlar fermente gıdalarda histamin intoleransı geliştirebilir. Yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, migren ve burun akıntısı bulunur. Sindirim semptomları ishal ve mide bulantısını içerir. Daha ciddi yan etkiler arasında kardiyovasküler çöküş, düşük tansiyon ve ani duygusal değişiklikler yer alır. Hatta bazı insanlar uyku bozuklukları ve hatta astım yaşayabilir. Bu semptomların bir kısmı, probiyotik içeren yiyecekler yiyerek önlenebilir.

Fermente gıdalar sinir sistemini, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini destekleyen sağlıklı bakteriler içerir. Mikrobiyom dengesiz hale geldiğinde hastalığa yol açabilir. Fermente gıdaların çeşitli kronik hastalıklarla bağlantılı dengesiz mikrobiyotayı önlediği söylenmektedir. Fermente gıdalarda bulunan probiyotikler bu semptomları önlemeye yardımcı olurken, şişkinlik ve gaz riski taşırlar.

Fermente gıdaları tolere edemiyorsanız, probiyotiklerle hiçbir ilgisi olmayan gıda intoleransı yaşıyor olabilirsiniz. Bazı semptomlar şişkinlik, ishal ve kabızlığı içerir. Durumunuza bağlı olarak baş ağrısı, cilt problemleri ve mide bulantısı da yaşayabilirsiniz. Belirtiler ve semptomlar kişiden kişiye değişir ve gıda alerjileriyle de bağlantılı olabilir.

Fermente gıdalar yararlı metabolitler ve vitaminler üreten bakteriler içerir. Fermente gıdalardaki probiyotiklerin bağışıklığı artırdığına ve soğuk algınlığı riskini azalttığına inanılmaktadır. Bunun yanı sıra fermente gıdalar yüksek miktarda C vitamini, demir ve çinko içerir. Bu vitaminler ve mineraller vücudun yiyecekleri sindirmesine yardımcı olurken, fermantasyon da antinutrientlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Fermente gıdaların faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.

sağlığa faydaları

Fermente gıdalar, sindirimi iyileştiren ve sindirim sistemindeki kötü ve iyi bakteri dengesini düzenlemeye yardımcı olan probiyotik bakteriler içerir. Ayrıca bağışıklığı artırır ve genel sağlığı iyileştirir. Birçok çalışma küçük olmasına rağmen, bu sonuçlar umut vericidir. Fermente gıdalar sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır. Fermente gıdaların sağlığa faydaları keşfedilmeye değer. İşte bunun üç nedeni. Hepsi lezzetli, öyleyse neden denemiyorsunuz?

Fermentasyon sırasında bakteriler, sağlık açısından pek çok faydası olan vitaminler, mineraller ve biyoaktif peptitler oluşturur. Bu bileşikler, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan konjuge linoleik asit ve anti-mikrobiyal ve prebiyotik özellikler sergileyen ekzopolisakkaritleri içerir. Ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini de engellerler. Bu bileşikler vücudumuzdaki vitamin ve mineral içeriğinin büyük kaynaklarıdır. Fermente gıda alımımızı artırmak hepimize fayda sağlayacaktır!

Fermente gıdaların bir diğer faydası da antiinflamatuar özellikleridir. Sindirim sisteminde iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederler ve faydalı türlerin sayısını arttırırlar. Bu sayede bağışıklık sisteminiz daha dengeli olacaktır. Ayrıca hastalıklar ve diğer rahatsızlıklarla da savaşabileceksiniz. Ve son olarak, fermente gıdaların, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok başka sağlık yararı vardır. Ve bu sadece buzdağının sonu!

Laktoz intoleransı

olan kişiler Laktoz intoleransı olan kişilerin fermente gıdalardan uzak durmaları gerektiğine dair bir yanlış kanı vardır, ancak bu doğru değildir. Yoğurt gibi fermente süt ürünleri, laktoz intoleransı olan kişiler tarafından normal sütten daha iyi tolere edilir. Laktozun kolona girmeden önce ince bağırsakta daha uzun süre kalmasına izin vererek gastrik boşalmayı geciktirirler.

Geleneksel olarak fermente gıdalar, alkol, gaz ve asit üretmek için şekerleri parçalayan bakteri ve mayalar tarafından üretilirdi. Fermantasyon işlemi, yoğurt, asidofil süt, Bifidus süt ve peynir gibi bazı süt ürünlerinde laktoz içeriğini azaltır. Laktoz intoleransının fermente süt ürünlerinden kaçınması gerekmesine rağmen, bu durumu olmayan kişiler yine de fermente gıdaların tadını çıkarabilirler.

Fermente gıdaları tüketmenin çok sayıda avantajı vardır, ancak bunların herkes için geçerli olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bazı insanlar için fermente gıdalar güçlü bir reaksiyona neden olabilir. Ancak diğerleri onlarla iyi durumda. Fermente süt ürünlerinin sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, Fermenting For Herkes Facebook grubuna katılmayı düşünün. Hatta onları yerken sorun yaşadıysanız aşağıya bir açıklama atayabilirsiniz.

Fermente gıdaların, bakteri büyümesinin bir yan ürünü olan histaminleri içerdiğine dikkat etmek önemlidir. Bazı bakteriler, histidin gibi amino asitleri histamine dönüştürürken, diğerleri onları parçalayabilir. Fermente gıdalarda bulunan histamin miktarı, bağırsaktaki bakteri dengesine bağlıdır. Benzer şekilde, fermente gıdalar histamin intoleransı olan kişiler için uygun olmayabilir, bu nedenle bu durumdan muzdaripseniz onlardan kaçınmanız önemlidir.

Diyabetli

insanlar Pek çok insan fermente gıdaları yememeleri gerektiğini düşünse de, gerçek şu ki birçoğu diyabetli insanlar için çok sağlıklıdır. Fermantasyon öncesi besinlerdeki şeker ve karbonhidrat miktarı, ürünün cinsine ve tatlılığına bağlıdır. Bazı ürünler doğal olarak tatlı olabilirken, diğerleri şeker hastaları için iyi olmayan ilave şekerler veya karbonhidratlar içerebilir. Bu makale, fermente gıdaların faydalarını açıklayacak ve bunlardan ne zaman kaçınılacağını açıklayacaktır.

Fermente gıdalar, karbonhidratları parçalayarak ve bağırsakta dost bakterilerin büyümesini teşvik ederek yapılır. Bazı çalışmalar, bu bakterilerin diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düzenleyebileceğini öne sürdü. Diğer çalışmalar, kolonik bakterilerin kan şekeri düzeylerini etkilediğini öne sürdü, ancak bunlar büyük ölçüde güvenilmez. Operasyon terimleri mikrobiyom ve probiyotiklerdir, ancak sıklıkla birbirinin yerine kullanılırlar. Bu yazı için lactobacillus’a odaklanacağız.

Fermente gıdalar konusunda yeniyseniz, küçük başlayın ve alıştıkça porsiyonlarınızı artırın. Bu besinlerin faydalarından emin değilseniz yavaş yavaş tanıtarak başlayabilirsiniz; Onları diyetinize ekleyip eklemeyeceğinizden emin değilseniz, günlük diyetinizin az bir miktarına birkaç yemek kaşığı fermente gıda ekleyerek başlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *