Fermente Gıdaların Tehlikeleri
Maya Fermentasyonu

Fermente gıdaların tehlikeleri

Fermente Gıdaların Tehlikeleri

Fermente gıdaları tüketmek ve sağlık yararları elde etmek mümkün olsa da, bu maddeler bazı ciddi tehlikelerle ilişkilendirilir. Fermente gıdalardaki mikroplar, sürecin başlarında patojenleri geride bırakır ve bu da daha düşük pH seviyelerine neden olur. Sonuç olarak, patojenler yaşayamaz. Bununla birlikte, geçiş yapmadan önce fermente gıdalar hakkında bilinmesi gereken birkaç önemli şey var.

Fermente gıdalar probiyotik içerir

Fermantasyon kelimesine aşina değilseniz, çiğ gıdayı kültürlü gıdaya dönüştürme işlemi olarak düşünün. Fermente gıdalar canlı bakteri içerir ve diyetinizdeki temel vitamin ve minerallerin sayısını artırabilir. Çalışmalar ayrıca kolesterol ve kan basıncını düşürdüğünü ve bağırsak sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor. Fermente gıdalar genel olarak faydalı olmakla birlikte bunlarla ilişkili bazı riskler de vardır.

Fermente gıdalar probiyotik içerebilirken, güvenlik ve sağlık yararları tam olarak anlaşılmamıştır. Bazı gıdalar canlı mikroplar içermesine rağmen birçoğu probiyotik kriterlerini karşılamıyor. Fermente gıdalar ev yapımı olabilir veya bir mağazadan satın alınabilir. Faydalarını kanıtlamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Ve çoğu gıda zorlayıcı seviyede mikrop içermediğinden, kaç tane olduğunu bilmiyoruz.

Fermente gıdalardaki probiyotikler sindirim sağlığı için önemlidir. Özellikle hafif laktoz intoleransı olan kişilerin durumunu iyileştirebilir. Laktoz sindiriminden sorumlu bakteriler olan Lactobacilli, laktaz proteini üretir. Bazı laktik asit bakteri türleri, düşük kan basıncı ile ilişkilidir. Biyojenik aminler, fermantasyon sırasında bakteriler tarafından üretilen bir kimyasal türüdür. Yiyeceklerdeki amino asitleri parçalarlar ve kan basıncını düşürebilen bileşikleri serbest bırakırlar.

Bazı fermente gıdalar çok fazla şeker içerebilir. Kombucha böyle bir örnektir. Bazı içecek markaları ilave şeker içerse de bu şeker probiyotiklerin tadını maskeliyor. Ve bazı markalar probiyotikleri yok eden pastörize edilir. Düşük şeker seviyelerinde pastörize markalar satın aldığınızdan ve etikette “canlı organizmalar içerir” ifadesini kullandığınızdan emin olun.

Onlar doğal bir koruyucudur.

Fermente gıdalar, gıdaları koruma yeteneklerine ek olarak birçok faydalı özellik içerir. Sindirim sisteminde önemli bir bakteri türü olan probiyotikler de bazı vitaminleri vücut için kullanılabilir hale getirebilir. Ayrıca, harika bir B vitamini ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdırlar. Ek olarak, fermantasyondan türetilen metabolitlerin sağlık yararları olduğuna inanılmaktadır. Fermente gıdalardaki bakteriler ayrıca sindirime yardımcı olan enzimler üretebilir.

Yoğurt gibi fermente gıdalarda bulunan canlı bakteri ve maya, karbonhidratları asit ve alkole dönüştüren faydalı ve zararsız mikroorganizmalardır. Probiyotik adı verilen bu maddeler doğal koruyuculardır. Bu organizmalar koruyucu özelliklerinin yanı sıra gıdalara renk, tat ve doku da katarlar. Ancak, gıda satın almadan önce etiketi kontrol etmelisiniz. Etiket, laktik asit veya başka bir madde içerip içermediğini belirtmelidir.

Geleneksel gıda koruma yöntemleri arasında fermantasyon, asitleştirme, nem, oksijen ve dehidrasyon yer alır. Modern gıda işleyicileri, temiz etiketli gıdalar ve sağlıklı bir yaşam tarzı için tüketici taleplerini karşılamaya çalışırken artık bu yöntemleri keşfediyor. Fermente gıdalara ek olarak, bir başka doğal koruyucu da üvez meyvesinden elde edilen sorbik asittir. Sorbik asit istenmeyen mayaların büyümesini yavaşlatır ve gıdaların raf ömrünü uzatır.

Beslenme ve sağlık yararlarına ek olarak, fermente gıdalar uzun bir geçmişe sahiptir. Eski insanlar, çabuk bozulan gıdaları korumak için fermantasyonu geliştirdiler ve arzu edilen özellikleri yaratmak için kademeli olarak geliştirdiler. Fermente gıdalar, Uzak Doğu ve gelişmekte olan bölgelerde hala diyetin büyük bir yüzdesini oluşturuyor. Ancak gelişmiş ülkelerde modern muhafaza yöntemleri geleneksel fermente gıdaları bir kenara itmiştir. Ancak, iddia edilen sağlık yararları nedeniyle son zamanlarda popülerliklerini yeniden kazandılar.

Yemek borusu kanserine neden olabilirler.

Son zamanlarda, fermente gıdaların popülaritesi, sağlık ve besleyici özellikleriyle ilgili iddialara dayalı olarak artmıştır. Bu yiyecekler arasında kefir, kombucha, lahana turşusu, miso, kimchi ve natto bulunur. Ancak bu yiyeceklerden bazıları sindirim sağlığınız için faydalıyken, bazıları mide kanseri riskinizi artırabilir. Fermente gıdaların faydaları tam olarak anlaşılamamıştır.

Fermente gıdalar tüketmek mide ve yemek borusu kanseri riskinizi artırabilir. Bu hastalığa pepsin ve asit maruziyeti neden olabilir. Ayrıca bu gıdalar, tütün ve alkol dahil olmak üzere kansere neden olan diğer maddeleri içerebilir. Ek olarak, stres yemek borusu travmasına yol açarak mide ve yemek borusu kanseri gelişme riskini artırabilir.

Fermente gıdalar, mide asitliğinizi artırarak yemek borusu kanseri riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, bazı fermente gıdaların, geliştirilmiş glikoz toleransı gibi sağlık yararları vardır. Ek olarak, bazı fermente gıdalar, mide kanserine neden olma olasılıklarını artıran yüksek sodyum seviyeleri içerir. Bu nedenle, bu gıdaları içeren bir diyet seçmeden önce risklerinizi bilmek önemlidir.

Fermente gıdaların mide kanserine neden olduğuna dair bir kanıt yoktur ve bunu destekleyen spesifik bir çalışma yoktur. Ancak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilirler ve bu hastalıktan endişe duyuyorsanız bunları günlük diyetinize eklemelisiniz. Ancak, sağlığınız için sihirli bir tedavi olmadıklarını ve yalnızca dengeli beslenmenin bir parçası olarak kullanılmaları gerektiğini unutmamak önemlidir. Ürünleri seçerken daima etiketleri dikkatlice okuyun.

SIBO’ya neden olabilirler.

Birkaç farklı nedenin SIBO’yu tetikleyebileceği bilinen bir gerçektir. Bunlardan en yaygın olanı mide böceği veya gıda zehirlenmesidir. SIBO için ortak bir tetikleyici olmasının yanı sıra, bazı gıdaların fermantasyonu da göç eden motor kompleksinin işlevini etkileyebilir. Fermente gıdalar SIBO’ya neden olabilir, bu yüzden ne olduklarını ve sizi nasıl etkileyebileceklerini anlamanız gerekir.

Bazı insanlar bitkisel tedaviler veya takviyelerle rahatlama bulabilir. Nane, zencefil ve rezene çayı mükemmel seçeneklerdir ve daha fazla bilgi için bağırsak dostu bir çay rehberi bulabilirsiniz. Diyetinizi değiştirmek, SIBO ile başa çıkmak için yalnızca bir seçenektir. Diğer yöntemler arasında prokinetiklerin kullanılması ve SIBO’nun altında yatan nedenlerin düzeltilmesi yer alır. Uzun vadeli bir çözüm için diyetinizdeki şeker, basit karbonhidratlar ve alkol miktarını da azaltmalısınız.

Bu yiyeceklerden kaçınmanın yanı sıra, yediğiniz bakteri sayısını da sınırlandırmalısınız. Sindirim sistemi, esasen farklı ortamları bölümlere ayıran çok sayıda sfinkteri olan uzun bir tüptür. Bakterilerin bir bölümde büyümesine izin verilirse, bir sonrakini istila edebilirler. Örneğin proton pompası inhibitörleri, midedeki biyokimyasal pompayı bloke ederek iyi bakterilerin hayatta kalmasını zorlaştırır.

SIBO’dan kaçınmanın anahtarı, çok fazla fermente edilmiş gıdaları ortadan kaldırmaktır. Probiyotikler, SIBO’dan kurtulmanıza yardımcı olabilir, ancak onlardan hoşlanmıyorsanız, 24 saat boyunca tamamen fermente edilmiş bir probiyotik seçin. Bu şekilde, kötü yan etkiler olmadan probiyotiklerin en iyi faydalarını alıyorsunuz. Ama endişelenme. Fermente gıdaların bazı büyük faydaları vardır.

Candida’nın aşırı büyümesine neden olabilirler.

Maya ve fermente gıdaların ilginç bir ilişkisi var ama bunlar zıt mı yoksa arkadaş mı? Bazen fermente gıdalar candida ile savaşmanıza yardımcı olabilirken, diğer zamanlarda durumunuzu daha da kötüleştirebilirler. Fermente gıdalar, bağırsak mikrobiyotanızın dengesini geri kazanmanıza yardımcı olabilir, ancak kandida aşırı büyümesini kendi başlarına yenemezler. Bu nedenle, antibiyotik kullanıyorsanız, fermente gıdalardan tamamen kaçınmalısınız.

Fermente gıdaların çoğu maya içermezken, kandida ve bakteriyel aşırı büyümeyi kontrol eden faydalı bakteriler içerirler. Birçok fermente gıda, vücudunuzun kandida ve bakteriyel aşırı büyümeyi kontrol etmesine yardımcı olan laktobasil içerir. Yararlı rolüne rağmen kombu çayı candida hastaları için iyi değildir ve yavaş yavaş denemelisiniz. Semptomları tekrar yaşamaya başlarsanız, bunlar muhtemelen histamin veya detoks reaksiyonlarından kaynaklanmaktadır.

Kaçınılması gereken bir diğer yiyecek de fermente edilmiş meyve ve sebzelerdir. Meyveler doğal şekerlerdir ve kandida probleminiz ortadan kalkana kadar kaçınılmalıdır. Ancak limon ve misket limonu gibi ekşi meyve ve sebzeler iyidir ancak tek başına yenmelidir. Aynı şekilde kefir ve yeşil süper besin tozları da diğer besinlerle karıştırılarak değil tek başına tüketilmelidir. Onlardan kaçınmaya istekli değilseniz, bunları yapay tatlandırıcılarla değiştirmeyi veya bir bardak suya batırmayı düşünün.

İyi haber şu ki, birçok fermente gıda yüksek konsantrasyonda probiyotik içerir. Bazı insanlar bu yiyecekleri yemekten endişe duysa da, araştırmalar bu yiyeceklerin maya enfeksiyonunun semptomlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Birçok fermente gıda, genel sağlığımız için faydalı olan laktik asit bakterilerini içerir. Sadece probiyotik içermezler, aynı zamanda Candida’nın aşırı büyümesini kontrol etmeye de yardımcı olurlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *