Fermente Orman Mayası Özü Aldatmacaya Değer mi?
Maya Fermentasyonu

Fermente orman mayası özü

Fermente Orman Mayası Özü Aldatmacaya Değer mi?

Sivilce için doğal bir çare arıyorsanız, fermente orman mayası özünü duymuş olabilirsiniz. Ancak, tam olarak ne yapar? Ve yutturmaca değer mi? Hadi bulalım! Beta-glukan olarak da bilinir, cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. İşte bu eki kullanmanız gereken bazı mantık var. İçeriğiyle başlayalım:

Maya özü

Fermente orman mayası özü, cilt nemini artırdığı bilinen güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşendir. Bu bileşen, cildin doğal bariyerini güçlendirirken cildi nazikçe eksfoliye edebilen bir gece maskesidir. Kuru, kırmızı ve tahriş olmuş ciltler için etkilidir. İki veya üç kat halinde uygulanabilir. Daha sonra, cildiniz yumuşak, esnek ve pürüzsüz hissedecektir.

İnsanlar yüzyıllardır fermente gıdalar kullanıyor. Biyodönüşüm, gıda üretiminde önemli bir adımdır. Fermentasyona uğrayan gıdalar, biyoaktif özelliklerini değiştirerek onları daha güçlü hale getirir. Biyoteknoloji teknikleri, insan sağlığı için biyoaktif bileşenlerin geliştirilmesine de yardımcı olabilir. Fermente orman mayası özü kollajen ve hiyalüronan seviyelerini arttırır, matriks metalloproteinaz ekspresyonunu baskılar ve fibroblast proliferasyonunu uyarır.

Maya besinler ve antioksidanlar içerdiğinden hassas ciltler için faydalıdır. İyi bir demir ve B vitamini kaynağıdır. Ayrıca cilt nemini iyileştirmeye yardımcı olur. Ve birkaç besin içerdiğinden, cildi aydınlatmaya da yardımcı olabilir. Buna ek olarak, maya özü genel hidrasyonu iyileştirir. Bu özütteki aktif bileşenler cildin ATP seviyelerini yükseltebilir. Ve maya özü doğal bir biyosürfaktan olduğu için kozmetik ürünler için de uygundur.

Arpa

Yüzyıllar boyunca arpa için fermente edilmiş orman mayası ekstresi gıda hazırlamada kullanılmıştır. Fermantasyon, biyoaktif bileşenlerini değiştirerek insan tüketimine uygun hale getirir. Örneğin, b-glukan kollajeni arttırır ve hiyalüronan içeriği matris metaloproteinaz aktivitesini inhibe eder ve fibroblast proliferasyonunu destekler. Bir çalışmada, fitaz aktivitesi 26,9 ila 2,8 U/g arasında değişmiştir ve en yüksek seviyeler kabuksuz arpa cv ile elde edilmiştir. Rondo un. Bu çalışma aynı zamanda 80 fermente orman maya suşunun, ticari unlu mayalar için standart bir suş olan Zeus IBA’dan daha yüksek fitaz aktiviteleri sergilediğini bulmuştur.

Ortaya çıkan fermantasyon ürünleri, yüksek düzeyde fitaz aktivitesi ve polifenoller içeriyordu. Ayrıca, proteinleri yüksekti. Bu nedenle, fermente edilmiş orman mayası ekstresi içeren fermantasyon ürünlerinin diyet lifi açısından zengin olması muhtemeldir. Mevcut çalışmada, çeşitli maya suşları, mayalanma yetenekleri açısından tarandı. Bu türler daha sonra bir dizi kepekli un üzerinde test edildi ve en etkili olanlar onlardı.

Soya

Fermente soya fasulyesi uzun bir geçmişe sahiptir ve birçok ülkede geleneksel bir gıdadır. Kore ve Japonya’da Natto veya Jang olarak bilinirler. Çin ve Hindistan’da bunlara Douichi veya Thua Nao denir. Fermente soya fasulyesi, üç oranda çiğ soya fasulyesi ve maya kullanılarak üretilir. Fermantasyon işlemi, pH ve viskozite dahil olmak üzere çeşitli fiziksel ve kimyasal değişikliklere neden olur.

Soya fasulyesinin biyoaktivitesini arttırmak için fermantasyon gereklidir. Fenolik bileşiklerin içeriğini artırabilir. Islatma, sağlığa faydalı olan maş fasulyesi ve soya fasulyesi izoflavonlarının miktarını artırır. Bu işlem soya fasulyesinin antioksidan aktivitesini arttırır. Ayrıca vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere diğer bitki bileşiklerinin verimini arttırır. Soya fasulyesi üzerinde yapılan bir araştırma, fermantasyonun fasulyenin biyoaktivitesini arttırdığını gösterdi.

Bu araştırma, Aspergillus oryzae ve Lactobacillus brevis’in ortak kültürünü kullandı. Fermantasyon, her iki türden tek başına elde edilenden daha yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip peptidler üretti. Birlikte kültürlenen suş, anjiyotensin dönüştürücü enzimi inhibe eden bir tür anti-inflamatuar bileşik olan GABA konsantrasyonunu arttırdı. Fermantasyon süresi arttı ve enzim aktiviteleri ile beta-glukosidaz aktivitesi yükseldi. Ayrıca, amonyak nitrojeni referans ekimden daha düşüktü.

Beta-glukan

Glukanlar birçok bitki, alg ve bakteride bulunan polisakkaritlerdir. B-glukan adı verilen bir tip, Saccharomyces cerevisiae’nin ana hücre duvarı bileşenidir. Çalışmalar, b-glukanın vücudun bağışıklık sistemini artırabildiğini ve kandaki kolesterol seviyelerini azaltabildiğini göstermektedir. Ek olarak, b-glukan, anti-inflamatuar, antioksidan ve immünosupresif özelliklere sahiptir.

Beta-glukan, enzim ekstraksiyonu, yardımcı ultrason ve basınçlı ekstraksiyon dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle fermente orman maya ekstraktından ekstrakte edilir. Ayrıca deniz yosunu ve mantarlardan da elde edilebilir. Ancak bu yöntemler zaman alıcı ve pahalıdır. Ek olarak, yüksek dozlarda beta-glukan mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bazı ürünler, maliyetlerini düşürmek için yüksek konsantrasyonlarda beta-glukan içerir.

Gıda ile alındığında, b-glukan kolesterol kontrolü için faydalıdır. Ekstraksiyon koşulları, çözünür fraksiyonu büyük ölçüde düzenler. Çözünmeyen β-glukanlar, b-(1-3) bağları içerir ve suda tamamen çözünmez. Bu nedenle suda çözünürlükleri, hipokolesterolemik etkilerini kontrol etmede kritik öneme sahiptir. Çözünür fraksiyonun, çözünmeyen fraksiyona göre kolesterol seviyelerini etkileme olasılığı daha yüksektir.

daidzein

Daidzein, memeli östrojenlerininkine benzer biyolojik aktiviteye sahip bir fitoöstrojen izoflavondur. Östrojen reseptör kompleksinin oluşumunu engelleyerek, östrojenle ilişkili çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayarak östrojenin yerini alabilir. Antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerine ek olarak daidzein, antikanser etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Bu makale daidzein ile ilgili en son çalışmaları gözden geçirecektir.

Daidzein östrojenik ve antioksidan özelliklere sahip olmasına rağmen toksik değildir ve yetişkin insanlar üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Daidzeinin toksisitesi, bebekler üzerinde zararlı etkileri olan fitoöstrojenlere kıyasla düşüktür. Soya ürünleri giderek daha fazla tüketilmekle birlikte, her zaman izoflavon içerdiği şeklinde etiketlenmelidir. Gıda işleme, izoflavon izomerlerinin tutulmasını etkileyebilir, bu da ürünlerin kullanılmadan önce etiketlerinin kontrol edilmesini önemli hale getirir.

Genistein

Yakın tarihli bir çalışmada, genisteinin huş ağacı özsuyunun fermantasyonundaki östrojenik aktivite üzerindeki etkilerini inceledik. Lignini çözmek için MnP adlı bir ligninolitik enzim kullandık. Ek olarak, genisteinin östrojenik aktivitesini ortadan kaldırmak için lakkaz olarak bilinen beyaz çürüklük mantarından elde edilen enzimleri kullandık. Bu çalışma, T. Nishihara’nın iki hibrit maya sistemine yaptığı katkıyla desteklenmiştir.

Çalışma ayrıca equol gen kümesini tanımladı ve genistein ve daidzein metabolizması ile ilişkili genleri tespit etti. Ek olarak, çalışma genistein ve daidzein metabolik yolları ile ilişkili tip suşları tanımlamıştır. Bu reaksiyonlarda yer alan kesin mekanizmaları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Genistein fermente edilmiş orman mayası ekstresi, çok çeşitli sağlıklı bileşiklerin sentezini teşvik etme potansiyeline sahiptir.

Bileşiğin insanlar için birçok faydası vardır. Çalışmalar, bunun bir endokrin bozucu olduğunu, yani östrojen reseptörüne bağlandığını ve endojen seks steroidlerinin hareketlerini taklit ettiğini bulmuştur. Kyparissia ve ark. genistein’in erkek Japon medakalarında üreme gelişimini önemli ölçüde etkilediğini buldu. Medaka düşük yoğunluklu spermatozoa içerdiğinden, genisteinin yabani balık popülasyonlarının cinsel gelişimini değiştirdiğine inanılmaktadır.

Hyaluronik asit

HA’nın ilk insan keşfi bir hayvanın vücudundandı. Araştırmacılar, organizmadan HA üretmenin yollarını araştırmaya başladılar, ancak 1980’lerde streptokok fermente orman mayası özütünün yaygın olarak bulunabilen bir ilaç haline gelmesine kadar başarısız oldular. Günümüzde, transgenik bakteriler ve Bacillus subtilis dahil olmak üzere birçok HA kaynağı vardır. Ancak fermente orman mayası özütünün faydaları nelerdir?

Maya, mantar ailesinden gelen tek hücreli bir organizmadır. Maya özündeki bileşenler, nemlendirici, yatıştırıcı ve hatta güçlü antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli faydalara sahip olabilir. Maya, cildi yumuşatarak cildin yüzeyini bile iyileştirebilir. Bu nitelikler, onu cilt bakım ürünleri için oldukça çekici bir bileşen haline getirir. Hyaluronik asit, akne eğilimli cilt kremleri ve yüz maskeleri dahil olmak üzere birçok cilt bakım ürününde bulunur.

Cilt bariyeri

Fermente edilmiş orman mayası özütü veya FFYE, cildin doğal bariyerini geliştirir ve güçlendirir. Bu bileşenler, cildin en yenileyici saatlerinde, gece saatlerinde yenilenmesini ve gençleşmesini destekler. FFYE’deki aktif bileşenler yatıştırıcı nem sağlamanın yanı sıra kızarıklık ve tahrişle mücadelede de etkilidir. FFYE bazlı ürünlerdeki diğer bileşenlerle karşılaştırıldığında, muadillerine göre %11,9 daha etkilidirler.

Maya, şekeri fermente eden ve hafif bir antioksidan ve yatıştırıcı bileşen olan beta-glukan içeren bir mantardır. FFYE cilde uygulandığında nemlendirici, cilt koruyucu ve film oluşturucu özelliklere sahip berrak, ipeksi bir sıvı oluşturur. Bu faydalar, FFYE’yi yağ asitlerine doğal bir alternatif haline getirir. Zengin yağ asitleri, cildin bariyerlerini nemlendirmek ve onarmak için idealdir.

Ayrıca BFYE, dermiste hiyalüronan üretimini teşvik eder ve cilt bariyeri işlevini geliştirir. Ayrıca, HDF hücrelerinde Hyal2 ekspresyonunu inhibe eder ve HaCaT hücrelerinde HA aşağı regülasyonunu düzeltir, bu da potansiyel bir sağlık fonksiyonel gıda olabileceğini düşündürür. BS’yi güneş hasarı için doğal bir çare olarak kullanmanın başka faydaları da vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *