Gestasyonel Diyabet için Akupunktur
Aromaterapi

Gestasyonel Diyabet için Akupunktur

Gestasyonel Diyabet için Akupunktur

 34 yaşında altıncı ayındaki hamile bir kadın, yeni teşhis edilen gestasyonel diyabetin bebeğinin ve uzun vadede kendi sağlığını nasıl etkileyeceği konusunda endişelenerek bana geldi. Babasının kırklı yaşlarından beri tip-2 diyabet hastası olduğunu açıklamasına rağmen, daha önce diyabet hastası değildi.

Yüksek tansiyonu yoktu, hamile kalmadan önce fazla kilosu yoktu ve gebelik diyabeti ile ilişkili diğer risk faktörlerinden herhangi biri de yoktu. Bu onun üçüncü bebeğiydi ve önceki iki hamileliğiyle ilgili herhangi bir sorunu olmamıştı.

Hasta, öğleden sonra/akşam geç saatlerde yorgunluk ve ara sıra sırt ağrısı şikayeti ile başvurdu ve ayrıca akşamları biraz üşümekten şikayet etti. Hamile kalmadan önce her zaman iyi beslenme alışkanlıklarını sürdürdüğünü ancak çok fazla egzersiz yapmadığını söyledi.

Gestasyonel diyabetle ilgili endişesinin bir kısmı, bu vakada egzersizin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmadığı ve çok fazla insülin almaktan endişe duymasıydı. Ayrıca bebeğinin anne karnında çok fazla kilo almasını ve muhtemelen başka komplikasyonlar yaşamasını da engellemek istedi.

Doktorunun kendisine söylediği gibi, hamileyken insülin almanın bebeğe zarar vermeyeceğini, ancak yine de alması gereken miktarı en aza indirmeyi umduğunu açıkladım.

Akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbının kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini, ancak doktorunun tavsiyelerine uymaya devam etmesi ve seviyelerini takip etmesi ve ayrıca uzmanının önerdiği şekilde insülin alması gerektiğini anlattım.

Akupunktur ve Çin otları için haftada bir beni görmeye başladı. Yaklaşımım, esas olarak sindirim sisteminin (yani Dalağının) daha verimli çalışmasına yardımcı olarak, yorgunlukla mücadele etmek ve kan şekeri düzeylerini yönetmek için Dalak ve Böbrek enerji sistemlerini güçlendirmeyi amaçlıyordu (burada büyük harfle yazılan kelimeler bilimsel tanımlarından farklı olduğunu gösterir).

Nabzı dalgalı ve kaygandı ve ayrıca biraz zayıftı. Son zamanlarda ara sıra sırt ağrısı çektiği ve akşamları biraz üşüdüğü için, bu belirtileri muhtemelen üçüncü bir hamilelikten kaynaklanan hafif bir Böbrek yetmezliğine bağladım. DU 20, BL 17, BL 20, BL 23, ST 36, KD 2, KD 6 gibi noktalar

kullandık. Bu vakada kullanılan bitkisel formül You Gui Wan’dı, böbrek yetmezliğini tonlamak, fiilen desteklemek için dalağı ve sindirim sisteminin etkinliğini arttırır. Bu durumda, düşük enerji ve soğuk algınlığı hissi, Böbrek Yang eksikliğini gösterdi.

İki ay boyunca, neredeyse haftada bir tedaviyle, hasta gebelik diyabetini iyi yönetebildi ve insülin enjeksiyonlarına çoğunlukla sadece geceleri ihtiyaç duydu. Hamileliğinin son ayında uzmanı kullandığı insülin miktarını azaltmasını tavsiye etti ve biz de tedavi sıklığımızı azaltabildik.

Doğumdan iki ay sonra bana geri döndü ve bebeğinin sağlığının çok iyi olduğunu, kendi kan şekeri düzeylerinin normale döndüğünü ve artık herhangi bir insüline ihtiyacı kalmadığını söylemekten mutlu oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *