Glokom Tedavisinde Akupunkturu Düşünmek İçin Başlıca Nedenler
Akupunktur

Glokom Tedavisinde Akupunkturu

Glokom Tedavisinde Akupunkturu Düşünmek İçin Başlıca Nedenler

 Amerika’da ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan, optik sinir hasarı, periferik görme kaybı ve sonunda körlükle sonuçlanabilecek bir dizi göz bozukluğu olan glokomdan etkileniyor.

Bu bozukluk genellikle kademeli olarak ilerler ve glokom için akupunktur gibi alternatif tedaviler, özellikle durum erken bir aşamada teşhis edilirse, optik sinir ve görme sağlığının korunmasında etkili olabilir.

Glokoma Ne Sebep Olur?

Farklı glokom türleri vardır ve araştırmacılar, her bir glokom türünün optik sinire nasıl zarar verdiğini anlama sürecindedir. Kronik açık açılı glokomda, sıvının gözdeki kanallardan uygun olmayan şekilde boşaltılması nedeniyle göz içi basıncının kademeli olarak arttığı anlaşılmaktadır. Bu, optik sinire ve retinaya kademeli olarak zarar veren bir sıvı birikmesine yol açar.

Birçok glokom türünde optik sinire ve retinaya kan akışının olmaması da gözlenir ve bu durum, göz tansiyonu yükselmese bile giderek retina sinir hücresi hasarına ve periferik görme kaybına yol açar.

Glokom için akupunktur, özellikle göz damlası gözlerde çok fazla tahrişe neden olduğu ve yine de göz basıncını düşüremediği durumlarda, göz içi basıncının düşmesi ve sıvı ve kan dolaşımının iyileştirilmesi şeklinde olumlu sonuçlar verebilen cerrahi olmayan bir yöntemdir.

Kimler Risk Altında?

Herkes glokom geliştirebilir, ancak bazı gruplar diğerlerinden daha yüksek risk altındadır. Altmış yaşın üzerindeyseniz, kırk yaşın üzerinde bir Afrikalı-Amerikalıysanız, miyop, şeker hastalığınız veya aile geçmişinizde glokom varsa, yüksek risk kategorisine girebilirsiniz.

Glokom kademeli olarak ilerleme eğiliminde olduğundan, genellikle hasar oluşmadan önce teşhis edilmez ve tedavi edilmez. Daha yüksek bir risk altındaysanız, bozukluğu dışlamak veya erken bir aşamada yakalamak için gözlerinizi her yıl nitelikli bir göz doktoruna muayene ettirmeniz önemlidir.

Glokom için Tedavi Seçenekleri Glokom

için göz damlası, lazer cerrahisi ve konvansiyonel cerrahi gibi çok çeşitli tedaviler vardır. Glokom için akupunktur, optik sinir sağlığını, görüşü korumak ve iyileştirmek ve kuru gözleri azaltmak için tamamlayıcı bir tedavi olarak kabul edilebilir. Erken teşhis, diyet, akupunktur, Çin ilaçları ve tıbbi tedavinin bir kombinasyonu, glokom sürecini yavaşlatmak ve optik sinir fonksiyonunu sürdürmek için ideal bir plandır.

Akupunkturun Olumlu Etkileri Akupunkturun

neden glokom tedavisinde kullanılabileceğini ve gerçekten denemeye değer olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Hastanın durumuna ve glokomun ciddiyetine bağlı olarak, bir akupunktur uzmanı her hasta için ayrı bir plan geliştirecektir.

Vücudun çeşitli noktalarında çok ince akupunktur ihtiyaçlarının kullanımını içeren bir dizi tedavi (24 ila 36) önerilebilir.

Daha fazla tedavi, vücudunuzun ne kadar iyi tepki verdiğine bağlıdır. Nitelikli ve eğitimli bir akupunktur uzmanı tarafından yapıldığında, glokom akupunkturunun göz içi basıncını düşürme, gözdeki sıvı ve kan dolaşımını iyileştirme ve çevresel görüşü iyileştirme gibi birçok olumlu etkisi vardır.

Tüm bu faydalar göz önüne alındığında akupunktur, glokom rahatlaması ve sinir rejenerasyonu için düşünülmeye değer bir tedavidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *