Hormon Tedavisinde Akupunktur
Akupunktur

Hormon Tedavisinde Akupunktur

Hormon Tedavisinde Akupunktur

 Bir kadın olarak cinsel sağlığımızın durumunu biliyoruz ve adet dönemlerimizdeki değişiklikler genel sağlık ve sağlık sorunlarının harika bir göstergesi olabilir.

Geçenlerde bir iş arkadaşı doktorunu görmeye gitmiş, kilo aldığını, düzensiz regl dönemleri geçirdiğini ve genel olarak kendini yorgun ve halsiz hissettiğini söylemişti.

teşhis edilmemiş bir polikistik over sendromu (PKOSHormonlarını alt üst eden ve vücudundaki testosteron miktarını büyük ölçüde artıran

Bu durumu duyan herkesin bildiği gibi, doğurganlık ve üreme sağlığı da dahil olmak üzere hayatınızı nasıl yaşadığınız üzerinde büyük etkileri olabilir.

Genel olarak hormonların hassas dengesini bozarak vücutla uğraşmanın yanı sıra, kendini dengeli ve sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyar.

Arkadaşım, doktorun ona Metformin ve hormon dengeleyici tabletler yazdığını söyledi. Görünüşe göre çalışıyorlardı, ancak hayatının geri kalanında hap alma fikrinden özellikle memnun değildi, bu yüzden başka seçenekler arıyordu.

Hormon dengesizliği beni nasıl etkiler?

Bir kadının vücudunun çalışması için iki ana hormona ihtiyacı vardır. Östrojen ve progesteron. Kadınlarda üreme döngüsünü, adet döngüsünü ve doğurganlığı kontrol eden ve aynı zamanda ruh hali ve genel sağlık üzerinde önemli etkileri olan bu hormonlardır.

Bu nedenle, hormon dengesizliğinin bir kadının üreme döngüsünde düzensiz dönemler, adet sorunları, ruh hali değişimleri, kilo alımı, artmış osteoporoz, kalp hastalığı ve hatta meme kanseri gibi önemli sorunlara neden olması mantıklıdır.

Bir kadının stres, diyet veya kilo alımı gibi hormon dengesizliği geliştirmesinin birçok nedeni olsa da, en büyük iki faktör genellikle doğum kontrol hapları ve yaşamın perimenopoz aşamasıdır.

Hormon bazlı doğum kontrol hapları, yumurtlamayı önlemek için yüksek dozda östrojene ve ayrıca rahmin iç yüzeyini inceltmek için progestin, sentetik progesterona dayanır. Çalışma biçimleri nedeniyle, hormonal doğum kontrol hapları, adet döngüsü sırasında bir kadının vücudunda doğal olarak bulunandan dört kata kadar daha fazla östrojen dozları içerir.

Daha sonra menopoz, bir kadının hormon döngüsünde de büyük değişikliklere neden olur. Yumurtalıklarınız yaşlandıkça, vücudunuzda büyük değişikliklere neden olan ve yıllarca sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde büyük olumsuz etkileri olabilecek östrojen ve progesteron hormonlarını doğal olarak daha düşük seviyelerde salgılarlar.

Hormon replasman tedavisi ve diğer hormon dengeleyici ilaçlar da dahil olmak üzere bunu tedavi etmenin birçok yolu olsa da, birçok insanın başka türlü gözden kaçırabileceği bir seçenek de dahil olmak üzere çok sayıda başka seçenek vardır.

akupunktur nedir?

Doğuda yüzyıllardır geleneksel bir tedavi olarak kullanılan akupunktur, birçok tanınmış ve üst düzey tıbbi kaynağın daha geleneksel tıbbi tedavilerin yanında akupunktur tedavisi sunmaya başladığı noktaya kadar, geniş çapta kabul gören alternatif bir tedavidir.

Terapinin kendisi, ince iğnelerin vücuttaki kilit noktalara, genellikle sinir hatları boyunca veya belirli organların etrafına yerleştirilmesini içerir.

Geleneksel anlayışa göre vücut, genellikle Chi veya Ki olarak adlandırılan enerjiyle doludur.

Bizi hayatta tutan bu enerjidir ve özellikle kilit noktalardan olmak üzere vücuttaki akışını engellemenin hastalığa ve hastalığa yol açtığına inanılır.

Doğu felsefesine göre akupunkturda kullanılan iğneler tıkandıklarında bu noktalardaki enerji akışını açar, yaşam enerjinizi dengeleyerek vücudun doğal olarak kendini iyileştirebilmesini sağlar.

Akupunktur araştırmalarının devam ettiği batıda, çalışma şeklinin doğası gereği nörofizyolojik olduğu düşünülse de, hala tam olarak anlaşılamamıştır.

Akupunktur iğnelerinin sokulmasının vücut üzerinde kesin etkileri olduğu, kasları serbest bırakan ve hatta beyin sinyallerini geçersiz kılan sinir uyarımına neden olduğu bilinmektedir.

Tedavi gören hastalarda vücut kimyasallarında da ölçülebilir değişiklikler vardır.

Akupunktur tedavisinin yararları tam olarak anlaşılamasa da geniş çapta kabul görmektedir…

Öyle ki, çoğu tıp pratisyeninden düzenli olarak alternatif bir tedavi olarak temin edilebilir ve anlaşılması için her yıl daha fazla araştırma çalışması tamamlanmaktadır. akupunkturun tüm iyileştirici özelliklerini nasıl sağladığı.

Akupunktur hormonlarımızı dengeleyebilir mi?

Hormon dengesizliği söz konusu olduğunda, çalışmalar açıktır.

Günlük akupunktur seansları alan kadınlar, reçeteli metformin hapları ile aynı anda test edilen kadınların gösterdiği sonuçlarla karşılaştırılabilir şekilde, birçok alanda büyük gelişmeler gösterdi.

Her iki grup da kandaki erkeklik hormonu seviyelerinde önemli iyileşmelerin yanı sıra kolesterol seviyelerinde, insülin belirteçlerinde ve kan şekerinde büyük değişiklikler gösterdi.

İnanılmaz bir şekilde, akupunktur reçete edilen kadınlar aslında daha fazla kilo verdiler ve adet döngülerini dengelemeye geldiğinde çok daha hızlı bir tepki gördüler.

Bunun da ötesinde, diğer birçok çalışma, düzenli akupunktur tedavilerinin, böbrekler ve karaciğer tarafından yağ yakıcı hormonların üretimini stabilize etmenin yanı sıra vücutta mutlu hormonlar olan dopamin ve serotonin üretimi de dahil olmak üzere tüm vücutta sağlıklı etkilere sahip olabileceğini göstermiştir. beyin.

Arkadaşıma gelince, yerel sağlık merkezinde akupunktur kursuna başladı. İki hafta içinde eski haline dönüyordu ve personel ve tedavi hakkında söylenecek iyi şeylerden başka bir şeyi yoktu. Ona göre, orada durumu nedeniyle tedavi gören tek kadın o değildi ve gördükleri insan ve hastalıkların sayısı görünüşe göre şaşırtıcıydı.

Bu nedenle, hormonal bir sorununuz varsa ve doktorunuz size bir dizi hap verdiyse, her zaman olduğu gibi başka seçeneklerinizin de olduğunu her zaman unutmayın. Akupunktur ülkenin her yerinde mevcuttur, bu yüzden en yakın uygulayıcınızı arayın ve kendinize kısa bir kurs ayırtın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *