Akupunktur: İnvazif Olmayan, Sağlıklı Yaşamın Temeli
Akupunktur

İnvazif Olmayan

Akupunktur: İnvazif Olmayan, Sağlıklı Yaşamın Temeli

 Geleneksel Çin tıbbının önemli bir bileşeni olmasına rağmen, Amerikalıların büyük çoğunluğu akupunkturun nasıl çalıştığı ve birçok sağlık sorunu ve zorluğundaki etkinliği hakkında çok az şey biliyor.

Bu, çok ince iğnelerin stratejik olarak vücudun çeşitli bölgelerine yerleştirildiği bir alternatif tıp şeklidir. Geleneksel tıbbın temellerine dayanmasa da, savunucular, çoğu zaman, bireylerin uzun yıllar boyunca deneyimlediği birçok başarıya işaret etmektedir.

Başlangıçta belirli ağrı türlerini tedavi etmek için kullanılmasına rağmen, günümüzde sıklıkla çeşitli başka alternatif amaçlar ve kullanımlar için kullanılmaktadır.olarak adlandırılan aşırı uçları dengeleyerek elde edildiğini açıklar yin ve yangolarak adlandırılan bir yaşam gücünün bir bileşeni olarak qi veya chi.

Nasıl çalışır?:

Teori, bu yaşam güçlerinin sözde meridyenler aracılığıyla aktığıdır. Bu meridyenler ve/veya enerji akışları insan vücudundaki yaklaşık 350 akupunktur noktasından akar. Bu noktaların var olduğuna veya önemli olduğuna dair bilinen ve dağıtılan/yayınlanan hiçbir bilimsel çalışma/kanıt bulunmamakla birlikte, yararlı olduğunu gösteren geniş bir çalışma grubu ve klinik kanıt vardır..

Potansiyel kullanımlar:

Çeşitli kurumlarda (Mayo Clinic, vb. dahil) ve Çin ve Almanya’da vb. yapılan araştırmalar, belirli durumlarda etkili olduğuna dair önemli kanıtlar olduğunu göstermiştirBirçoğu, migren de dahil olmak üzere belirli baş ağrılarını gidermede harika olduğunu iddia ediyor.

Klinik kanıtlar vardır, bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrıları ve hatta osteoartrit semptomlarının ele alınmasında yardımcı olur. 15 yılı aşkın bir süre önce, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), akupunkturun etkili olduğunu iddia ettikleri çeşitli koşulları/durumları listeledi.

Bunlar şunları içerir: kan basıncı (hem yüksek hem de düşük); diş ağrısı; artrit (hem osteoartrit hem de romatoid); yüz ağrıları ve rahatsızlıkları; siyatik; diğer bazı sağlık riskleri. Ayrıca, bunama, Tourette sendromu, fibromiyalji vb. dahil olmak üzere diğer rahatsızlıklara yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Potansiyel riskler:

En güvenli tekniklerin bile potansiyel riskleri olabilir. Akupunktur, yalnızca bu teknik konusunda eğitim almış lisanslı bir sağlık uygulayıcısı tarafından uygulanmalıdır ve yasal olarak uygulanabilir.

Bazı potansiyel riskler şunlardır: kanama bozukluğu olan veya kan sulandırıcı kullanan hastalar; yerleştirme noktalarında kanama ve/veya morarma olasılığı; sterilize edilmemiş iğneler (ancak akupunktur iğneleri tıbbi cihazlar olarak düzenlenmiş ve yalnızca tek kullanımlık olarak kullanılmalıdır); ve yanlış veya çok derine yerleştirilmiş. Bununla birlikte, akupunktur genellikle güvenli kabul edilmiştir.

Uyarı:

Çoğu alternatif yaklaşım gibi, akupunktur da geleneksel tıbbi tedavilerin yanında kullanılmalıdır. Bunun dışında sağlıklı olduğunuzdan ve ağrınızın/rahatsızlığınızın potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir şeyden kaynaklanmadığından emin olun. Terapiye başlamadan önce iyice tartışın.

Kişisel deneyimim:

1970’lerin başlarından ortalarına kadar, ağrıyı gidermek için özel olarak akupunktur kullanılarak yapılan kapsamlı ağız cerrahisine başarıyla tanık olma ayrıcalığına sahip oldum. Yaklaşık on yıl sonra, bir trisma (genellikle kilitli çene olarak anılır dişim) hastasıydım ve birkaç gün sonra bir akupunktur uzmanına 30 dakikalık bir tedavi uyguladım ve durumu tamamen, kalıcı olarak ortadan kaldırdım.

Son birkaç yıldır, omuz ağrısı, artrit (osteoartrit), bel ağrısı ve dizlerimdeki ağrıların kronik semptomlarını/hastalıklarını gidermek için düzenli olarak bir akupunktur uzmanının hizmetlerini kullandım.

Kişisel deneyimlerime dayanarak, bunu genel bir sağlık programının parçası olarak hevesle öneriyorum. Ne kadar çok bilirsen, o kadar iyi olursun. Akupunkturun olası yararları ve kullanımları için okuyun, öğrenin, anlayın ve zihninizi açın. Kesinlikle hissediyorum, memnun olacaksın, yaptın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *