Kabızlık İçin Sindirim Enzimleri: Güvenli ve Etkili mi?
Enzim Çeşitleri

Kabızlık İçin Sindirim Enzimleri | kabızlık belirtileri

Kabızlık İçin Sindirim Enzimleri: Güvenli ve Etkili mi?

 Kabızlık için sindirim enzimlerini kullanmayı düşünüyorsanız, muhtemelen güvenli ve etkili olup olmadıklarını öğrenmek istersiniz. Bunları almanın belirtilerinizi hafifletip iyileştiremeyeceğini ve sağlığınızı iyileştirip iyileştiremeyeceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Bazı insanlar, fasulye ve sebze gibi yiyeceklerin neden olduğu gaz ve şişkinliği iyileştirmek için sindirim enzimleri alır. Diğerleri kabızlığa bağlı yorgunluğu hafifletmek için sindirim enzimleri alır. Ancak kabızlık için en iyi sindirim enzimi hangisidir? İşte kabızlık için en iyi sindirim enzimlerini bulmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

güvenlidir Kabızlık için

sindirim enzimleri almak, bu yaygın sorunun gelecekte yaşanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu yiyeceklerden arınmış bir diyet yemek kabızlığı önlemeye yardımcı olabilirken, sindirim enzimleri de sağlıklı sindirimi ve bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur. Kabızlık için sindirim enzimleri almanın güvenli olup olmadığını belirlemek için bir semptom günlüğü tutun. Bunu doktorunuzla paylaşmanız yararlı olabilir. Kabızlık için sindirim enzimleri almanın güvenli ve etkili olmasının bazı nedenleri şunlardır:

Sindirim enzimlerinin maliyeti konusunda endişeleriniz varsa, yalnızca ana enzimleri içerenleri arayın. Katkı maddeleri olanlardan kaçınırsanız yardımcı olur. Diyelim ki yan etkilerden endişe ediyorsunuz ve enzim takviyelerini sosyal etkinlikler veya yemek gibi özel durumlar için ayırıyorsunuz. Sindirim enzimleri içermeyen yiyeceklerle düzenli test yapılması gerekebilir. Enzim takviyelerini tolere etmiyorsanız, farklı bir takviyeye geçmeyi düşünün.

Belirli bir sorununuz yoksa, sindirim enzimi takviyeleri yardımcı olabilir. Proteinleri, lipidleri ve karbonhidratları parçalamaya yardımcı olurlar. Her biri belirli koşullar için uzmanlaşmış çeşitli enzimler arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin, süt ürünlerine alerjiniz varsa laktaz yardımcı olabilir. Amilazlar karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olur. Her ikisinin de ayrı işlevleri vardır. Belirli bir sorununuz varsa, eksik olduğunuz belirli enzimle takviye almayı tercih edebilirsiniz.

Kabızlık belirtileri

Sindirim enzimleri, optimal sindirimi desteklemeye ek olarak, kabızlık ve diğer mide-bağırsak rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kabızlık için sindirim enzimleri almak laktoz intoleransı olanlar için güvenlidir. Sindirim enzimleri almak kabızlığı tedavi etmez. Kabızlıkla ilişkili risk faktörlerini anlamak ve özel ihtiyaçlarınız için yapılmış bir takviye aldığınızdan emin olmak önemlidir.

Kabızlık için sindirim enzimlerini kullanmanın tehlikeli olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, yararları riske değer. Sindirim enzimleri hap ve sakızlı formlarda bulunur. Haplara güvenli ve uygun bir alternatif arıyorsanız, enterik kaplı bir çoklu enzim takviyesi deneyin. İkincisi, bütün hapları yutmak istemeyenler için en iyisidir.

IBS semptomlarını iyileştirir

Eğer IBS’niz varsa, sindirim enzimlerinin yardımıyla bağırsak hareketlerinizin sıklığını azaltmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Yine de, belirli bir enzime yanıt vermeyen belirli semptomlarınız varsa, bir sindirim enzimi seçmeden önce beklemeyi düşünebilirsiniz.

IBS’nin yasını tutuyorsanız, sindirim enzimlerini kullanmayı düşünmelisiniz. Sindirim enzimi takviyesi kullanmanın birçok faydası vardır ve bazıları bazı insanlar için diğerlerinden daha faydalıdır. Sindirim enzimlerinin faydaları, IBS hastaları için faydalıdır, ancak enzim seviyelerini düşüren diğer sağlık sorunları olan insanlara da fayda sağlayabilir. Neyse ki, bu semptomları yönetmenize yardımcı olabilecek birkaç reçetesiz ürün mevcuttur.

Alfa-galaktosidaz böyle bir enzimdir. Bu enzim, galaktooligosakkaritleri (GOS) daha basit şeker birimlerine ayırır. Bu enzim birçok insanda eksiktir ve eksiklik karın rahatsızlığı, şişkinlik ve yemek sonrası ishale neden olabilir. Sindirim enzimlerini düzenli olarak almak, belirtilerinizin sıklığını ve şiddetini de azaltabilir. Belirtilerinizin ne kadar hızlı iyileşebileceğine şaşırabilirsiniz.

Semptomlar SIBO’nun varlığıdır Semptomlarınızın

şiddetini etkileyebilecek diğer bir faktör de SIBO’nun varlığıdır. Bağırsak bakterileri küçük bağırsağa göç ettiğinde, ortaya çıkan bakteriyel aşırı büyüme kramplar, spazmlar, aşırı kokulu rüzgar ve ishal gibi çeşitli semptomlara neden olabilir. IBS’li birçok kişi, kronik durumlarından dolayı kalıcı olarak şişman ve sosyal olarak izole hissettiklerini de bildirmektedir.

IBS-M için bir tedavi, diyetinizden glüteni çıkarmaktır. Başka bir seçenek de dışkıya hacim kazandıran bir lif takviyesi almaktır. Şiddetli ishal yaşarsanız, ishali kontrol altına almak için loperamid de alabilirsiniz. Asetaminofen veya naproksen sodyum alıyorsanız, belirtilerinizi kötüleştirebilirler. Diklofenak sodyum ve ibuprofen de durumunuzu kötüleştirebilir. Birkaç kişi Iberogast ile rahatlıyor. Ancak sonuçları hastalar arasında tutarlı değildir.

Fasulye ve sebze yemekten kaynaklanan gazı ve şişkinliği azaltır Gaz ve şişkinliğin

ana suçlusu baklagiller ve fasulyedir. Fasulye, insan vücudunun tam olarak sindiremediği bir oligosakkarit maddesi içerir. Bu şeker türü kalın bağırsaktaki bakterileri besler, bu da kimyasal parçalanma ve gaz oluşumuna neden olur. Neyse ki, diyetinizdeki FODMAP miktarını azaltan modlar var.

Fasulye ve sebzeler düzenli olarak tüketildiğinde, bir kişinin yaşadığı gaz miktarını ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, oligosakkaritleri sindirebilen bir bağırsak bakteri popülasyonu oluşturmalarıdır. Yaklaşık iki üç hafta sonra gaz artışı ve şişkinlik yaşayan kişiler normal hallerine döndüklerini bildirirler. Fasulye ve sebze yemek şişkinliğe neden olabilirken, her bakliyat türü eşit yaratılmamıştır.

Gaz giderici almak, bir kişinin yaşadığı gaz miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Birçok kültür, sindirime yardımcı olmak için farklı baharatlar ve otlar kullanır. Bunlar, hepsi Hint ve Alman yemeklerinde yaygın olan kekik, asafetida, kimyon ve bohnenkraut’a benzer bir bitki olan epazotu içerir. Diğer bir doğal yöntem ise daha fazla su tüketmektir. Aloe vera reçetesiz satılan bir üründür. Her gün yemekten önce almak, bir kişinin yaşadığı gaz miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gaz ve şişkinliği

azaltma yöntemi Fasulye veya sebze yemenin neden olduğu gazı ve şişkinliği azaltmanın bir başka yöntemi de daha az baklagil yemektir. Fasulye yüksek miktarda rafinoz içerir ve bu da vücudun parçalanmasını zorlaştırır. Yüksek lif içerirken, oligosakkaritleri düşüktür. Bununla birlikte, tavsiye edilen porsiyon boyutu fasulye ve sebzeler sadece yarım fincandır. Lif bilginizi yavaş yavaş artırmanız ve bol su içmeniz de önerilir.

Bakliyat ve sebze tüketmenin sağlık açısından birçok faydası vardır. Kolesterol seviyelerini düşürür, GI işleyişini iyileştirir ve Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve prostat kanserinden korur. Bununla birlikte, hassas bağırsakları olan kişiler, kendilerini rahat hissedene kadar fasulye ve sebze alımını sınırlamalıdır. Küçük bir parça, gazı ve şişkinliği azaltmak için uzun bir yol kat edebilir. Baklagillerinizi yemeden önce ıslatın.

Kabızlıktan kaynaklanan yorgunluğu azaltır Yorgunluğun

tek nedeni kronik kabızlık değildir. Kronik kabızlığa uyku bozuklukları, dehidrasyon veya ilaçlar neden olabilir. Daha fazla lif ve su yemek, aktif olmak ve düzenli bağırsak alışkanlıklarına sahip olmak dahil olmak üzere kabızlığı önlemenin ve yorgunluğu yönetmenin birkaç farklı yolu vardır. Sık sık yorgunluk yaşadığınızı fark ederseniz, bir doktora başvurmalısınız. Kabızlığın bir göstergesi olabileceğinden, doktorunuza dışkınızın kıvamını da sormanız yardımcı olacaktır.

Kronik kabızlığın belirtileri, net bir neden olmaksızın sürekli yorgunluğu içerir ve dinlenme ile kötüleşir. Ancak dinlenmeye rağmen yorgunluk devam ediyorsa daha ciddi bir duruma işaret edebilir. Bazı insanlar, altta yatan bir tıbbi soruna işaret edebilen kabızlık ve yorgunluğu aynı anda yaşarlar. Dehidrasyon, bazı ilaçlar ve kanser tedavileri kabızlıkla ilişkili yorgunluğa neden olabilir.

Kronik kabızlığın nedeni Kronik kabızlığın

en yaygın nedeni diyetteki değişikliktir. Bir kişinin vücudu, zor bağırsak hareketleriyle sonuçlanan yeterli lif veya suyu işlemez. Ortaya çıkan dışkı daha serttir ve nemden yoksundur. Kronik kabızlık ağrılıdır ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu durum, kötü beslenme ve sınırlı fiziksel aktivite gibi çeşitli faktörlerden de kaynaklanabilir.

Egzersiz, kabızlık çekenler için önemlidir çünkü sindirime yardımcı olur ve normal bağırsak hareketlerini uyarır. Kabızlığı olan çoğu insan, egzersiz yapmak için yeterince hareket etmez ve hareketsiz yaşam tarzlarına güvenir. TV izlemek yerine çocuklarınızla dışarıda oynamayı deneyin. Egzersiz, sahip olduğunuz enerji miktarını artırarak kabızlığı önlemeye de yardımcı olabilir. Enerjiniz düşükse ve sık sık tuvalete gitmeniz gerekiyorsa, sürgü kullanmayı veya klozet bankına oturmayı deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *