Kilo Kaybı İçin Fermente Gıdalar
Maya Fermentasyonu

Kilo kaybı için fermente gıdalar

Kilo Kaybı İçin Fermente Gıdalar

Fermente gıdalar sağlığınız için harikadır. Sindirimi artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve istekleri azaltırlar. Ayrıca vücudunuzun detoks yapmasına ve vücudunuz için zararlı olabilecek toksinlerle savaşmasına yardımcı olurlar. Kilo kaybı için fermente gıdaların faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Aşağıda, bu yiyeceklerin tadını çıkarmaya başlamak için birkaç ipucu listelenmiştir. Ancak, herhangi bir kilo verme programına başlamadan önce doktorunuzla da görüşmeniz yardımcı olacaktır.

Fermente gıdalar sindirimi artırır

Fermente gıdalar bağırsaklarınızda sağlıklı bir bakteri kolonisi oluşturarak kilo vermenize yardımcı olur. Bu gıdalar, Çin tıbbında yaygındır ve gelişmiş sindirim de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Ayrıca bağışıklık eksikliklerine yardımcı olabilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilir. Aşağıda sekiz tür fermente gıda ve sağladıkları faydalar listelenmiştir. Kefir bir örnektir. Kefir, süte kefir tanelerinin eklenmesiyle elde edilen kültürlü bir süt ürünüdür. Yoğurtla benzer bir tada sahiptir ve genel sağlığınızı iyileştirdiği bilinmektedir.

Bu gıdalardaki fermantasyon süreci faydalı enzimler ve probiyotikler üretir. Bu yararlı bakteriler, gıdadaki şeker ve nişasta ile beslenerek iyi bir sindirimi destekler. Fermente gıdalar, gıdaları korumak ve faydalı enzimler oluşturmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Turşu, marine edilmiş biber, mantar, eşya ve salatalık bu işlem kullanılarak işlenmiş gıdalara örnektir. Fermente gıdalar sindiriminizi iyileştirebilir ve diyabet ve yüksek tansiyon riskini azaltabilir. Hatta bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve kilo vermenize yardımcı olabilirler.

Fermente gıdalardaki bakteriler, karmaşık karbonhidratların ve proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur. Proteinleri parçalayan biyoaktif enzimler üretirler. Fermente gıdalar ayrıca sağlıklı sindirim için gerekli bir besin olan yüksek düzeyde lif içerir. Ayrıca fermente gıdalar, birçok kronik hastalığa katkıda bulunan toksin birikimini önlemeye yardımcı olur. Çoğu süpermarkette kolayca görülebilirler. En iyi sonuçlar için kalsiyum, magnezyum ve diyet lifi açısından zengin fermente gıdaları seçin.

Bir araştırma, obez kişilerin probiyotik açısından zengin fermente sütlü bir içecek içtikten sonra deri altı ve karın yağlarını %5 oranında azaltabildiğini buldu. Kilo kaybı için fermente gıdaların tam faydalarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve sindirimi iyileştirmenin harika bir yoludur. Sonuçları görmek ve sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için her gün çeşitli fermente gıdalar yiyin.

Miso, fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon ezmesidir. Bu macun, kan pıhtılarının çözülmesine yardımcı olan nattokinaz enzimini içerir. Protein, lif, K2 ve B2 vitaminleri, demir ve kalsiyum açısından yüksektir. Lezzeti kendine özgüdür ve yemeğinizin tadını lezzetli hale getirebilir. Vejeteryansanız Natto ve diğer fermente soya ürünlerini deneyebilirsiniz. Hem sindiriminiz hem de beliniz için harikadır.

Fermente gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir.

Araştırmalar, fermente gıdaların bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini gösteriyor. Örneğin kimchi ve pastörize edilmemiş lahana turşusu faydalı bakteriler içerir. Fermente gıdalardaki flora, patojenik organizmaları engelleyen bir “canlı kalkan” oluşturur. Fermente gıdalar ayrıca antioksidanlar oluşturdukları için bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidanlar, kanser dahil birçok hastalığın öncüsü olan serbest radikallerle savaşır.

Fermente gıdaları diyetinize dahil etmek de kolaydır. Günde bir çay kaşığı veya bir çorba kaşığı ekleyerek başlayabilirsiniz. Örneğin lahana turşusu salatalara, çorbalara veya kızarmış yumurtalara eklenebilir. Fermantasyonun anahtarı ılımlılıktır – aşırıya kaçmayın! Bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri artırmak için en sevdiğiniz yiyeceklere ve salatalara az miktarda ekleyin.

Enflamasyon kilo vermeyi engelleyebilir ve hastalık riskinizi artırabilir. Düşmanca bağırsak bakterileri, obezitenin önemli bir nedenidir. Fermente gıdalar, kilo vermek ve sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için gerekli olan bağırsaklarınızdaki ortamı iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca vitamin ve minerallerle yüklüdürler. Omega-3 yağ asitleri ve B12 de fermente gıdalarda bulunur. Sonuç, geliştirilmiş dirençli bir sistem ve daha sağlıklı bir sizsiniz.

Probiyotikler sağlıklı bir diyet için olmazsa olmazdır, ancak fermente gıdalar da genel sağlığınızı iyileştirebilir. Fermente gıdalar, vücudunuzun besin açısından zengin gıdaları sindirmesini kolaylaştıran şeker ve nişasta ile beslenen bakterilere sahiptir. Tansiyonunuzu düşürebilir ve vücudunuzu iltihaba karşı koruyabilirler. Birkaç çalışma umut verici sonuçlar göstermiştir. Bununla birlikte, fermente gıdaların sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için biraz araştırma ve deney yapmanız yardımcı olacaktır.

Fermente gıdalar iştahı azaltır.

Muhtemelen kilo vermek için fermente gıdalar yemenin faydalarını duymuşsunuzdur, ancak bu gıdaları günlük yaşamınıza nasıl dahil edebilirsiniz? Fermente gıda alımınızı iyileştirerek başlayabilirsiniz. Bu tür yiyecekler, vücudunuzun yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmesine yardımcı olan probiyotiklerle yüklüdür. İştahı azaltmanın yanı sıra bağırsak sağlığını da iyileştirir. İşte bu yeni yeme yöntemine başlamanın birkaç yolu.

Araştırmalar, fermente gıdaların, iyi olma duygularını tetikleyen bir kimyasal olan serotonin üretimini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Beyin ve bağırsak güçlü bir bağlantıyı paylaşır, bu nedenle bağırsak biyomunun iyileştirilmesinin merkezi sinir sistemini ve bilişsel destek fonksiyonlarını iyileştirdiği düşünülmektedir. Bu yüzden pek çok insan kilo vermek için fermente gıdalar tüketiyor. Bu gıdalarda bulunan bakteriler, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmiş ve işlenmiş gıdalar için istekleri azaltmıştır.

Fermente gıdaların kilo vermede bir diğer faydası da iyi bakteri ve maya içermeleridir. Bu bakteriler yiyecekleri parçalar ve vücudun besinleri emmesine yardımcı olur. Fermente gıdaların ek faydaları arasında artan enerji ve azaltılmış açlık yer alır. Ayrıca bu yiyeceklerin ekşi ve acı tatları, tat tomurcuklarını düzenlemeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Sağlıksız yiyecekler için istekleri bile azaltabilirler. Diyetinize kolayca dahil edilmelerinin yanı sıra, sağlığınızı da artırırlar.

Şekersiz yoğurt, kilo kaybı için fermente gıdalar arasında en iyi seçimdir. Bu mama ilave tatlandırıcı içermez. Yoğurt, taze meyvelerle yenebilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır. Lakto fermente çiğ sebzelerin yapılması kolaydır ve çoğu fermente tarifler birkaç sebze, tuz ve çeşni gerektirir. Fermente gıdalar hazırlarken ayrıca bir fermente güveç, hava kilitleri ve diğer birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

Fermente gıdaların kilo kaybı için bir başka faydası da, yağ tetikleyici hücreleri harekete geçiren bağırsaktaki iltihaplanmayı düzenlemeye yardımcı olmalarıdır. Bu durum kilo verme çabalarınızı engelleyebilir. Son olarak, anti-inflamatuar etkileri vardır ve besin yüklüdürler. Fermente gıdalar antioksidanlar ve D vitamini, B vitaminleri, Omega-3 yağ asitleri ve B12 ile doludur. Kilo vermeye çalışırken bu harika bir bonus.

Fermente gıdalar toksinleri azaltır.

Fermente gıdaların toksinleri azaltmanın ötesinde sağlık yararları vardır. Bu gıdalar, karmaşık karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olan yararlı bakteriler içerir. Bu gıdalardaki bakteriler biyolojik olarak aktif enzimlerin üretilmesinden sorumludur. Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, bu yiyecekler lif bakımından yüksektir. Lif vücut için gerekli bir besindir ve çeşitli hastalıklara yol açabilecek toksinlerin birikmesini önler. Diğer sağlık yararlarına ek olarak, fermente gıdalar kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Bazı araştırmacılar, fermente gıdaların toksinleri azaltabileceğine ve anti-besinleri azaltabileceğine inanıyor. Fermente soya, fitik asit seviyelerini düşürdüğü için özellikle faydalıdır. Ekşi hamur, daha az fermente olabilen karbonhidratlar (fruktoz, polioller, oligosakkaritler) içerdiğinden, fermente gıdaların başka bir örneğidir. Ek olarak, bu gıdalar fonksiyonel bağırsak bozukluğu olan hastaların toleransını da geliştirebilir.

Fermente gıdalar, dost bağırsak bakterilerini teşvik eder. Bu bakteriler sindirim sisteminin sağlığını düzenlemeye ve bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir vücut ağırlığı için sağlıklı bir sindirim sistemi çok önemlidir. Enflamasyon ise aksine, yağ tetikleyici hücreleri aktive ederek ve beyne vücudun yağa ihtiyacı olduğuna dair sinyaller göndererek kilo kaybını engeller. Bu nedenle sindirim sistemindeki iltihaplanmayı azaltan gıdaları tüketmek önemlidir. Fermente edilmiş süper besinler ve kalori kısıtlamasının kombinasyonu en etkili olanıdır.

Diyetinize probiyotik eklemenin bir başka mükemmel yöntemi de karahindiba çayı içmektir. Bu çay satın alınabilir veya evde yapılabilir. Ucuzdurlar ve lezzetli yemeklerinize lezzetli bir katkı olabilirler. Fermente gıdalardaki bakteriler ayrıca toksinleri atarak ve yolları arındırarak sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur. Nihayetinde, bu yiyecekler sindirime yardımcı olarak ve iştahınızı kontrol ederek kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Fermente gıdalar sağlık yararlarının yanı sıra probiyotik olarak bilinen faydalı bakterileri de içerir. Bu bakteriler, “kötü” bakterileri uzak tutmaktan ve göbeğin şişmesini önlemekten sorumludur. Bununla birlikte, bazı insanlar, şişkinlik ve gaz dahil olmak üzere fermente gıdalardan yan etkiler yaşarlar. Ancak bu yan sonuçlar kalıcı değildir ve fermente gıdaları yedikten sonra birkaç gün geçici gaz ve şişkinlik hissedebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *