Kısırlık ve Akupunktur
Akupunktur

Kısırlık ve Akupunktur

Kısırlık ve Akupunktur

 Kısırlık, erkek veya kadının üreme sistemindeki veya her ikisindeki bozukluklar nedeniyle iki yıl boyunca doğal yolla çocuk sahibi olmaya çalıştıktan sonra çocuk sahibi olamama olarak tanımlanır.

Kadınlarda hormon dengesizliği, yumurtalıkların anormal fonksiyonu, fibroidler veya endometriozis nedeniyle olurken, erkeklerde düşük sperm sayısı veya hareketliliği gibi sorunlardan kaynaklanır.

Kısırlık kelimesi, birden fazla düşük yapmış bir kadını tanımlamak için de kullanılabilir. Kısırlığın, çocuk sahibi olmaya çalışan çift üzerinde pek çok psikolojik etkisi olabilir. Eşler hamile kalmak için ne kadar endişeli olursa, üreme sağlıklarını o kadar çok etkiler.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, vücut yüzeyine yakın stratejik noktaları uyarmak için ince, steril, tek kullanımlık iğnelerin kullanılmasından oluşan geleneksel bir Çin tıbbi tedavi yöntemidir. Çinli uygulayıcılar, vücutta enerji akışını vücudun yüzeyinden iç organlara bağlayan belirli akupunktur noktaları olduğuna inanırlar.

Bu enerji akışı, bir bireyde duygusal, fiziksel ve ruhsal dengenin düzenlenmesinde hayati öneme sahiptir. Kötü sağlık alışkanlıkları ve yeterli fiziksel egzersiz eksikliği bu enerji akışını bozar ve ağrı veya hastalığa neden olur. Akupunktur, enerji akışını sorunsuz hale getirir, böylece rahim ve yumurtalıklar iyi bir enerji akışı elde edebilir.

Kısırlık için Akupunktur

Hem erkek hem de kadınların kısırlığında önemli bir faktör strestir. Stres altındayken, beyin kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Bu, beynin kimyasal dengesini bozar, böylece vücuttaki hormon seviyelerini değiştirir ve yumurtalık fonksiyonunu tehlikeye atar.

Çeşitli araştırmalara ve tıbbi araştırmalara göre akupunktur, üreme organlarına giden kan akışını artırarak, stresi azaltarak ve hormon sistemini dengede tutarak doğurganlığı artırabilir. Kısırlık için akupunktur, sadece gebe kalmayı mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda kadının çocuğu sağlıklı bir şekilde sağlıklı bir şekilde taşımasına yardımcı olmayı da amaçlar.

Akupunkturun Doğurganlık İlaçlarına Göre Faydaları

Doğurganlık ilaçları sadece üreme sistemlerini zaten iyi bir dengeye oturtmuş çiftler için işe yarar. İdeal olarak, tüp bebek veya IUI’ye başlamadan 3 ila 6 ay önce kısırlık tedavisi için akupunktur başlatmak en iyisi olacaktır. Kısırlık için akupunktur, testis ve yumurtalık fonksiyonunu iyileştirir, böylece çiftler bir IVF veya IUI tedavisi ile sağlıklı bebek sahibi olabilirler.

Çift birçok IVF döngüsünü denemeye devam ederse, yapay hormonlar tüm vücudu derinden etkileyerek gelecekte meme kanseri, yumurtalık kanseri veya erken menopoz gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Öte yandan, akupunktur kısırlık tedavisi non-invaziv ve doğal olduğundan, çok az yan etkiye neden olur veya hiç yan etkiye neden olmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *