Kronik Ağrıyı Gidermek için Akupunktur
Akupunktur

Kronik Ağrıyı Gidermek için Akupunktur

Kronik Ağrıyı Gidermek için Akupunktur

 Birçok insan kronik ağrı ile yaşamayı öğrenir ve günlük rahatsızlıklarını hafifletmek için bir uzmana başvurmaz. Bazı durumlarda, patolojinin cehaleti veya yaşlanmanın ağrı ile yaşamak anlamına geldiğine dair yaygın inanç, birçoğu ağrıyı azaltabilen uygun tedaviyi alamıyor, patolojinin gelişimini yavaşlatıyor ve bu nedenle yaşam kalitelerini artırıyor.

Şu anda tıpta yeni bir çağda yaşıyoruz, çünkü geleneksel tıbba alternatif tıp eklendi ve kronik ağrının önlenmesinde daha iyi sonuçlar elde etmek için bir araya geldi. Her geçen gün taraftar kazanan bu tekniklerden biri de akupunkturdur.

Akupunktur 49 hastalık ve rahatsızlıkta etkilidir

Bu geleneksel Çin tekniği, vücudun enerjinin aktığı birbirine bağlı noktalardan oluşan bir ağ olduğu anlayışından kaynaklanmaktadır. Kanalda o enerjide bir tıkanıklık veya durgunluk olduğunda ağrı oluşur.

Akupunktur, ince metal iğnelerin sokulmasıyla derideki anatomik bölgelerin uyarılmasıdır. Akupunktur noktaları adı verilen vücudun belirli bölgelerine yerleştirilmeleri, hastada biyolojik tepkileri tetikleyebilen daha iyi elektriksel iletim sağlar.

Bu şekilde, onlar (akupunkturcular) sinir, hormonal ve bağışıklık sisteminde vücudu bir denge durumuna getirmeyi başaran uyaranları kışkırtırlar.

Etkinliği o kadar fazladır ki, Dünya Sağlık Örgütü bu tekniği ağrıya karşı etkili bir seçenek olarak tanımlamıştır. Ayrıca en az 49 hastalık ve rahatsızlıkta etkilidir. Özellikle bel ağrısı, ameliyat sonrası ağrı ve fibromiyalji, nöropatik, eklem ve kas-iskelet ağrısı tedavisinde büyük faydalar göstermiştir. Aynı zamanda hormonal ve sinir sistemi seviyeleri üzerinde de etkilidir.

Basit ve ağrısız bir teknik olmasına rağmen tamamen zararsız değildir, hamile hastalarda, enfeksiyonlu bölgelerde, kan pıhtılaşma sorunu olan veya ciddi nörolojik veya psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalarda özel dikkat gösterilmelidir.

Buna rağmen, her hastanın durumunda alternatif tıbbın uygunluğunu belirleyecek olan ağrı uzmanına önceden gitmek gerekir.

Akupunkturun Faydaları Akupunkturun

kronik ağrının tedavisinde ve aynı zamanda fiziksel iyileşme, sindirim veya stres, kaygı ve depresyonun azaltılması gibi diğer birçok açıdan da faydaları olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, vücuttaki besinlerin ve oksijenin katkısını destekleyen kan akışını düzenlediği için kan dolaşımını iyileştirdiği görülmüştür.

Geleneksel Çin tıbbının bu yöntemi, Avrupa ve ABD’deki farklı hastanelerde birkaç yıldır kullanılmaktadır ve Orta Doğu’daki bazı merkezlerde kronik ağrı tedavisi ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için şimdiden uygulanmaya başlanmıştır.

İlaçlar genellikle kronik ağrıyı tedavi etmek için yeterli değildir, ancak bu durumla başa çıkmada başarı gösteren alternatif tedaviler vardır. Ağrının bizi yaralanmalara, enfeksiyonlara veya hastalıklara karşı uyardığı için iyi olduğu sanılsa da, hiçbir zaman geçmediğinde o kadar da yararlı değildir.

Ağrıyı hafifletmenin daha iyi bir yolu

Kronik ağrı, migrenden kansere kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir ve yaralanma veya hastalıktan sonra birkaç aydan uzun süre devam edebilir. Depresyon ve kaygı nedeniyle uykuyu bozabilir, libidoyu azaltabilir, sosyal ilişkileri etkileyebilir ve hafızayı ve bilişsel işleyişi etkileyebilir.

Genellikle bu tehdide karşı ilk savunma ilaçtır, ancak yeterli değildir ve mide rahatsızlığı veya bağımlılık gibi riskler taşır. Bu nedenle, giderek daha fazla insan kronik ağrıyı hafifletmek için akupunktura yöneliyor.

Bilim, Çin tıbbının bu eski uygulamasını yavaş yavaş bünyesine katıyor, ancak uzmanlar deriye iğne sokmanın neden sırt ağrısı, yaralanma ve fibromiyalji gibi hastalıkları hafifletmeye yardımcı olduğunu henüz keşfetmedi. Bazı uzmanlara göre akupunktur ağrı sinyallerini bloke eder veya vücudu ağrı kesicileri salması için uyarır.

Birkaç çalışma, akupunktur alan hastaların standart ilaç tedavisi alanlardan daha az migren veya yaralanma ağrısına sahip olduğunu göstermiştir. İlerleme mütevazı olduğunda bile, bu uygulamanın en büyük avantajı yan etkilerin olmamasıydı.

Ayrıca iğneler tam olarak meridyenler (Çin geleneğine göre enerji kanalları) boyunca yerleştirilmese bile hastalar eşit fayda görür ve doğru yapılırsa bu işlem çok az rahatsızlık verir veya hiç vermez.

Akupunkturun birçok faydası arasında kan dolaşımını iyileştirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, lenfatik sistem yoluyla toksik ürünlerin yok edilmesini teşvik eder, kas tonusunu iyileştirir, kas atrofisini önler ve duygusal stresi azaltır.

Bilim adamları, bu mekanizmanın nasıl çalıştığını bilmeseler de, fiziksel temasın ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu biliyorlar.savunuyorlar akupunktur tedavisinin , stresi azaltan bir hormon olan kortizol üretimini azalttığını (sırayla artan ağrı ile ilişkili),

Ancak, tüm olumlu çalışmalara rağmen, uzmanlar hala belirli bir patolojiden önce kaç tane mesajın uygulanması gerektiğinden veya bunların hangi türde olması gerektiğinden emin değiller.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *