Maya Fermantasyonu İçin En Uygun Sıcaklık
Maya Fermentasyonu

Maya fermantasyonu için optimum sıcaklık

Maya Fermantasyonu İçin En Uygun Sıcaklık

Maya fermantasyonu için en uygun sıcaklık 28 santigrat derece veya 79 derece Fahrenheit’tir. Birayı fermente etmeyi planlıyorsanız, su sıcaklığının bu sıcaklık aralığında olduğundan emin olmanız gerekir. Daha fazla maya eklemek, fermantasyon hızını artıracaktır. 104 derece F’nin üzerindeki su sıcaklıkları, mayanın büyümesini engelleyecektir. Fermantasyon için sıcaklık aralığı 81degF ila 100degF’dir. Bu aralığın üzerindeki su sıcaklıkları mayayı öldürür.

Mayanın beslenmesi ve çoğaltılması

gerekir Mayayı mayalamak için kullandığınız su sıcaklığı, uygun fermantasyon için çok önemlidir. Aşırı sıcak su mayayı öldürür. 139 derece Fahrenheit veya biraz daha sıcak su kullanmalısınız. Maya, gelişmesi için rahat olan suya ihtiyaç duyar. Su sıcaklığı çok sıcak veya çok soğuk ise maya gelişemez. Su sıcaklığınızın fermantasyon işlemi için doğru olmasını sağlamak için bazı ipuçları.

Maya, klorofil içermeyen ve hareketli olmayan tek hücreli bir organizmadır. Mantarlar krallığında sınıflandırılırlar. Maya taze, kurutulmuş, hazır veya sıkıştırılmış olabilir. Taze maya buzdolabında saklanmalıdır. Kuru maya oda sıcaklığında saklanabilir. Mayanın fermantasyon için en uygun sıcaklıkta beslenmesi ve çoğaltılması gerekir.

Maya metabolizması, daha yüksek büyüme sıcaklığı ile değiştirilir. Aynı zamanda farklı bir yan ürün seti üretir. Mayaların ürettiği yan ürünler çeşitlilik gösterir ve her birinin kendine has bir tadı vardır. Çok düşük bir sıcaklıkta fermantasyon yavaş olacaktır ve kontaminasyonu teşvik edebilir. Tipik olarak, lager mayası 40 ila 54 derece Fahrenheit’te (4 ila 12 derece C) fermente edilirken, ale mayası daha yüksek bir sıcaklıkta (55 ila 70 derece Fahrenheit) fermente olur.

79degF’deki su, maya çoğaltma için idealdir.

Aktif kuru maya kullanıyorsanız, bunu kanıtlamanıza gerek yoktur, ancak yaparsanız, mayayı aktifleştirmek için aynı adımları izleyin. Su yaklaşık 78 derece F olmalı ve un oda sıcaklığında veya biraz daha sıcak olmalıdır. Mayayı suda bir kaşık veya çatalla karıştırmak mayayı çözecektir. Ancak sıvı ılıksa mayanın büyümesi ve çoğalması için yeterince sıcak olmayabilir.

Su sıcaklığınızın mayanın çoğalması için doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için anında okunan bir termometre kullanın. Su sıcaklığınızı bir termometre ile kontrol etmek uygun olsa da, birçok kişi yıllardır mayayı onsuz başarıyla kullanıyor. Anneler bileklerine su damlatarak biberonları kontrol ediyor! 79 derece F’deki su artık dokunulamayacak kadar soğuk olmayacak, ancak yine de ılık olacak ama sıcak olmayacak.

Sıcaklık yüksek olduğunda maya aktif değildir, ancak 120degF ve 140degF’de ölecektir. 79 derece F’deki su, maya çoğalması için en uygunudur, ancak aktif kuru mayayı çözmek için ekstra sıcaklık gerektirdiğinden, aktif kuru mayayı mayalamak için düzgün çalışmayacaktır. Ayrıca, mayanın provasını zorlaştıran glütenin şeklini bozabilir. Ancak dikkatli olursanız mayanızın sorunsuz büyümesi gerekir.

28degC’deki su, maya fermantasyonu için idealdir.

Optimum maya fermantasyonu için 28°C’deki su en iyisidir. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, maya o kadar hızlı büyür. Daha yüksek bir sıcaklıkta fermantasyon, alkol ve karbondioksit üretimini hızlandıracaktır. Yüksek sıcaklıktaki şaraplar, daha düşük sıcaklıkta fermente edilmiş şaraplarla aynı karaktere veya teröre sahip değildir. Ancak şarap üreticileri, daha soğuk bir fermantasyon sıcaklığının meyvenin benzersiz özelliklerini koruyacağını unutmamalıdır.

Çok sıcak veya çok soğuk su mayayı öldürebilir ve bunun tersi de geçerlidir. 104degF ve daha yüksek sıcaklıklar karbondioksit üretimini artırırken, bu sıcaklığın altındaki su maya hücrelerini denatüre edecektir. Çok sıcak su da mayayı yok edecektir. Nem 28 derece C sıcaklıkta veya bu aralığın biraz üzerinde olmalıdır. Suyun sıcaklığını ölçemiyorsanız, serinlikten yana hata yapın.

Geleneksel bira mayası, 28 ila 33 derece arasında bir sıcaklıkta fermantasyon için idealdir. Daha yüksek bir sıcaklıkta gelişmeyecektir. Daha yüksek sıcaklıklarda fermantasyon, üretilen etanol miktarını azaltacak ve endüstriyel etanol üretimini sınırlayacaktır. Ayrıca fermantasyonun hızını ve uzunluğunu etkileyecek olan soğutma maliyetlerinin artmasına neden olacaktır. Böyle bir riskten kaçınmak için 28-33degC sıcaklık aralığına sahip bir termometre kullanın.

Daha fazla maya eklemek, daha hızlı mayalanmasını sağlayacaktır.

Daha fazla maya eklemek, yavaş fermantasyon için hızlı bir çözümdür, ancak tüm mayalama sorunlarına cevap vermez. Örneğin, mayşeniz canlı maya büyümesini desteklemek için çok soğuksa, mayalayıcıyı daha sıcak bir alana taşıyabilir ve mayalanma sürecini orada bitirmesine izin verebilirsiniz. Alternatif olarak, orijinal başlatıcınız bitmişse taze maya ekleyebilirsiniz. Taze maya eklemek en iyi seçenek olsa da, mayanızın besinleri tükendiyse yeterli olmayabilir. Biranıza daha fazla maya eklemek, fermantasyon sorunlarınızı çözmeyebilir, ancak eklemek isteyebileceğiniz başka birçok neden vardır.

Şarabınızı rafa koyduğunuzda maya aktivitesinin durduğunu ve yeniden başlatmak için daha fazla şeker eklemeniz gerektiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu, maya artık aktif olmadığında ve dibe çöktüğünde olabilir. Bunun nedeni, yiyecek şekerinin bitmesi, bu nedenle uykuda kalması ve hareketsiz kalmasıdır. Şarabınıza daha fazla şeker eklemek, mayayı tekrar aktif hale getirecektir. Bu iyi bir fikir gibi görünse de, bu hatayı yapmayın.

Fermantasyon karışımını 75 ila 85 Fahrenheit derece arasında tutmanız yardımcı olacaktır. 10 derecelik bir artış, fermantasyon oranını yüzde otuz ila elli oranında artıracaktır. Maya da şekere ihtiyaç duyar, ancak aşırı miktarda değil. Tuz, ozmozu yavaşlatarak süreci engeller. Bu nedenle, daha fazla şeker eklemek fermantasyon oranını artıracaktır. Daha fazla şeker eklemek, ABV’yi artıracak, ancak biranın tadını harika yapmayacaktır.

Prova kutusu eklemek topaklanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ticari mutfaklardan farklı olarak, çoğu ev fırınının prova kutusu yoktur. Bir prova kutusu, maya-mayalı hamur için tutarlı, sıcak ve nemli bir ortam oluşturur. Ekmeğin son dokusu ve tadı için gereklidir. Prova kutusu eklemek, sıcaklığı 77oF civarında tutarak topaklanma olasılığını azaltacaktır.

Flokülasyon, fermantasyon işlemi sırasında maya hücrelerinin süspansiyondan düşmesinden kaynaklanır. Derin oyuklu bir plakadaki maya, artan flokülasyon gösterdi. Sonuç olarak, ortaya çıkan bira bulanıktı ve mayalı bir tada sahipti. Prova kutusu eklemek, maya fermantasyonu sırasında topaklanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Düşük alkol seviyelerine sahip maya suşları genellikle aşırı derecede topaklıdır. Bu suşlar, fermantasyon ve işleme sırasında sorunlara neden olabilir ve bir şarabın kalitesine zarar verebilir. Bu projede geliştirilen yöntemler, fermantasyon sırasında topaklanma davranışını değiştirmenize yardımcı olacaktır. Bir çalışmada araştırmacılar, düşük alkollü mayaların aşırı derecede topaklandığını ve şarap yapımında sınırlı uygulama alanına sahip olduğunu bulmuşlardır. Maya topaklanmasını karakterize etmek ve maya soylarını izole etmek için tasarlanmış yöntemleri kullanarak, bu suşların topaklanmayan versiyonlarını izole edebilirler. Bu suşlar ticari olarak uygundur ve maya fermantasyonu sırasında topaklanmayı azaltmalıdır.

Araştırmacılar, topaklanmayı incelemek için CDGJ adlı bir S. cerevisiae türü kullandılar. Suş, yedi farklı maya suşu arasında topaklanma davranışını karşılaştırmak için kullanıldı. İlk iki suş, daha düşük bir pH ve şeker konsantrasyonu kullanılarak bir kontrol suşu ile karşılaştırıldı. Flokülasyon oranını değerlendirmek için düşük sıcaklıkta fermantasyon için başka bir tür olan GCJ kullanıldı.

Yaş maya kullanmak daha hızlı mayalanmasını sağlayacaktır.

Maya çeşitli formlarda mevcuttur. Aktif kuru maya veya instant maya kullanabilirsiniz. Her ikisi de hemen hemen aynı şekilde çalışır ve değiştirilebilir. İkisi arasındaki tek gerçek fark, yükselmeleri gereken süredir. Aktif kuru maya kullanarak, tarifinize kabarması için daha fazla zaman tanıyın. Aksi takdirde, instant maya kullanın. Bir tutam maya, aktif kuru maya ile aynı şekilde çalışır, bu nedenle elinizde hangisi varsa onu kullanın.

En az iki hafta buzdolabında bekletilen maya gayet iyi çalışacaktır. Sık sık pişirmezseniz, kullanmakta zorlanabilirsiniz. Ancak tariflerin çoğu taze maya ile uyumludur. Yaş mayanın kuru mayadan daha fazla su içerdiğini unutmamalısınız. Genel olarak kuru maya miktarının üç katı kadar kullanmalısınız. Ancak, en iyi sonuçlar için tarifinizdeki talimatları takip etmek yine de iyidir.

Kuru maya birkaç çeşittir. En yaygın olanları aktif kuru, hızlı yükselme ve anlıktır. Aktif kuru maya kullanılmadan önce aktive edilmelidir. Mayayı ılık suda aktive edebilirsiniz. Maya hazır olduğunda köpürmeye başlayacaktır. Maya köpürmüyorsa, hamuru tekrar nemlendirmelisiniz. Bu daha hızlı mayalanmasını sağlayacaktır. İnstant maya kullanıyorsanız mutlaka en az bir saat kabarmasını bekleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *