Akupunktur, Performans Sanatçılarına Nasıl Yardımcı Olur?
Akupunktur

Performans Sanatçılarına Nasıl Yardımcı Olur?

Akupunktur, Performans Sanatçılarına Nasıl Yardımcı Olur?

Çin Tıbbının bir parçası olarak Akupunktur üç bin yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve yüzyıllar boyunca birçok insan hastalığına hem önleyici hem de iyileştirici olarak sağlığa katkıda bulunmuştur.

Bir enerji tıbbı olarak akupunktur, sağlığı geliştirmek için beden ve zihnin enerjilerini dengelemeye dayanır; akut ve kronik ağrıyı azaltmak, ortadan kaldırmak ve devam eden sağlık sorunlarının iyileşme sürecine yardımcı olmak.

Doğu felsefesine dayanır ve doğanın kendisinin bir parçası olarak doğa ve insan vücudundaki karşıt nitelikleri dengelemenin doğal döngüleriyle bağlantılıdır.

AKUPUNKTUR NASIL ÇALIŞIR

Akupunktur tedavisi, iyileşmeyi aktive etmek, canlandırmak ve ağrıyı azaltmak için vücut meridyenleri üzerindeki belirli noktalara ve akupunkturun reaktif noktalarına ince, kıl inceliğinde iğnelerin sokulmasına dayanır.

Akupunktur, bireyin bütünlüğünü tedavi etmek için kullanılır ve akupunktur uzmanı, vücudun enerjik durumunu belirlemek için çok karmaşık değerlendirme yöntemleri kullanır.

Daha sonra, hem fiziksel hem de duygusal düzeylerde, her bir bireysel durumda sağlığı yeniden sağlamanın en iyi ve en kısa yolunun ne olduğuna karar verirler. Reçetede bir araya getirilen noktaların kombinasyonu, kapsamlı tıbbi öykü alınması, nabız ve dilin izlenmesi ve fizik muayene sonrasında çok spesifik bir tanıya göre değerlendirilir.

Akupunktur reçeteleri, takip eden her seansta yeniden değerlendirilir ve yeniden değerlendirilir ve nabız, dil ve palapsiyon teşhisi sırasında tespit edilen değişikliklere göre değişebilir veya değişmeyebilir.

AKUPUNKTUR SANATÇILARA NASIL FAYDALANABİLİR

Önleyici olarak, performansa hazırlanırken karşı karşıya kaldıkları kapsamlı dayanıklılık gerekliliklerine vücut hazırlayarak akupunkturdan fayda görebilirler. Akupunktur, dokulardaki kan ve oksijen dolaşımını uyararak, karşılaşabilecekleri fiziksel, zihinsel ve fizyolojik streslere karşı tepkilerini azaltırken, gerginlik ve kas kramplarına karşı duyarlılıklarını da azaltır.

Akupunktur, uygun enstrümantal ve/veya vokal teknikle birleştiğinde, uygulayıcının ağrı veya yaralanma olmadan uzun süreli optimum performans elde etmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, başlangıçtaki rahatsızlık ağrıya ve genellikle hareket kısıtlılığına dönüşürse, müzisyenler sıklıkla kendilerini sınırlarının ötesine zorladıkları ve benim deneyimime göre acıyla çalıştıkları için yaralanma sıklıkla bunu takip eder.

Yetersiz dinlenme, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yanlış duruş ve zihinsel ve duygusal gerginlik bu sorunu daha da şiddetlendirir. Bunlar vücuttan gelen, bir şeyin zayıfladığını ve dengesinin bozulduğunu gösteren uyarı sinyalleri olduğundan, icracı profesyonel yardım almalı, dinlenmeli ve iyileşmesi için yeterli zaman tanımalıdır.

Bu aşamadaki akupunktur, uygulayıcının iyileşme süreçlerini başlatarak iyileşmesine yardımcı olur ve kendi başına veya reçete edilen bir tıbbi tedaviye ek olarak iyi çalışır.

MÜZİSYEN YARALANMALARI VE AKUPUNKTUR

Günümüzde müzisyenlerin ve genel olarak sanatçıların yaşadığı fiziksel travma, burkulma, tekrarlayan zorlanma yaralanması, tendinit ve anksiyete gibi pek çok olası yaralanma vardır. Akupunktur iyi araştırılmış bir tıp modelidir ve Karpal Tünel Sendromu, fokal distoni, sırt ve omuz ağrıları, stres azaltma, baş ağrıları ve uykusuzluk tedavisinde faydalarını doğrulayan çalışmalar mevcuttur.

Tüm bunlar, performans kariyerlerini engelleyen ve sınırlayan çok sık görülen sağlık sorunlarıdır. Birçoğu geleneksel tıbbi tedaviler, farklı fizik tedaviler ve giderek artan bir şekilde akupunktur ve Çin Tıbbı ile ilişkili tekniklerle tedavi edilmektedir.

Akupunktur, bireyin hem psikolojik hem de fiziksel yönlerini etkilediğinden, genellikle akupunktur tedavileri sırasında birkaç oyuncunun sorunu çözülebilir. Örneğin, Karpal Tünel Sendromu’ndan muzdarip olabilirler, ancak aynı zamanda kaygı ve sahne korkusu ile ilgili sorunları da olabilir.

Ya da kronik omuz ve boyun ağrılarından mustarip olabilirler ama aynı zamanda ağrıdan kaynaklanan stres seviyeleri yüksek olduğu için uyumakta zorluk çekebilirler.

Bir akupunktur tedavisi planı planlandığında, akupunktur uzmanı yukarıdaki semptomları gösteren uygulayıcı için hangi tedavi planının işe yarayacağını değerlendirecektir. Bu semptomların gelişmesine yol açan ana nedeni çözmenin yanı sıra, ortaya çıkan ana semptomlar olan akut ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için çalışacaktır.

Bu nedenle, her zaman kişisel koşullara göre çok özel bir tedavi planı reçete edilir. Belirgin iyileşmeleri fark etmek için genellikle birkaç tedavi gereklidir ve sıklıkla yaşam tarzı değişiklikleri ve enstrümantal ve/veya ses teknikleri ayarlanmalıdır.

Akupunktur tedavisinin yararları, bu değişiklikler yapılırsa ve sanatçının hayatında bir norm olarak birleştirilirse, her zaman daha uzun sürer.

AKUPUNKTUR VE BATI TIP

Akupunktur, geleneksel tıp tedavileri ve diğer tamamlayıcı tıp tedavileri ile birlikte çok iyi çalışır. Başlangıçta ve tercihen kısa süreli ilaç tedavisi, rutin enstrümantal ve vokal pratiğe nispeten hızlı bir dönüş sağlayabilir ve rekabetçi bir performans dünyasında birçok kişi için tercih edilen bir tedavidir.

Ancak düzenli ilaç kullanımı daha fazla yaralanmaya katkıda bulunabileceği gibi çok sayıda yan etkiye de neden olabilir. Bunların sırasıyla performans, dayanıklılık ve genel canlılık üzerinde derin bir etkisi vardır. Ağrı kesici, iltihap giderici ilaçlar ve steroid kullanımı ağrıları, sancıları, sertliği ve/veya şişliği geçici olarak giderir.

Bununla birlikte, ağrı genellikle vücudun “iyi” bir işareti olduğundan, semptomların daha fazla kötüleşmesini önlemek için dikkat edilmesi gerektiğine işaret ettiğinden, uzun süreli kullanım daha derin köklü sorunları maskeleyebilir.

Akupunktur tedavisi, güvenli ve ilaçsız anında ağrı kesmenin yanı sıra sağlığın tüm yönlerine uzanan uzun süreli sağlık yararları sağlar. Çoğu zaman bir meslek olduğu kadar bir meslek olan sanatçıların işinin doğası gereği, beden ve zihnin iyi bakılması son derece önemlidir.

Ağrılı durumlar, göz ardı edilirse ve tedavi edilmezse genellikle akuttan kronik hale gelebilir ve icracı, bir iyileşme döneminde enstrümanından uzun süre uzak kalabilir.

Klinik deneyimime göre, Çin tıbbı akupunkturunun hem önleyici hem de tedavi edici olarak kullanılmasıyla, yaralanma sonrası iyileşme süreleri çok daha kısa ve daha fazla yaralanmaya karşı duyarlılık çok azaldı. Akupunktur her zaman bir bireyin derin, anayasal seviyesinde çalışır.

Sorunun temel nedenini ele almak, semptomların çözülmesine ve genel sağlık ve uzun ömürlülükte iyileşmeye yol açar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *