Dengeleme Yasası - Qi ve İnsan Vücudundaki Rolü
Akupunktur

Qi ve İnsan Vücudundaki Rolü

Dengeleme Yasası – Qi ve İnsan Vücudundaki Rolü

 Alternatif tıp nasıl görünse de, gerçekten hiç de öyle değil. Akupunktur, tui na (Çin fizyoterapisi) ve bitki bilimini bir araya getiren Geleneksel Çin Tıbbı (TCM), binlerce yıldır insan vücudunu iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır, ancak çoğu insan için yabancı olduğu ve ticarileştirilmediği için kenara çekilme eğilimindedir. Bu notta, ikinizin daha iyi tanışmasına yardımcı olmak istiyoruz.

Kökler

TCM tekniklerinin iyileşmeye yardımcı olduğunu söylediğimizde, bunu insan vücudunun nihai olarak kendi kendini iyileştirmek için tasarlandığı için yapıyoruz. Geleneksel Çin Tıbbı, akupunktur ve bitki biliminde bulunan ilaçlar, vücudu dengeleyerek iyileşmeyi teşvik eder. Bir hastalığın semptomlarını tedavi etmezler. Kökünü tedavi ederler.

Qi (“chi” olarak telaffuz edilir) insan vücudundaki enerjidir. Gerçekten de, evrensel bir enerji akışı kavramı yeni bir kavram değildir. Batı biliminde Einstein, özel görelilik teorisinde her şeyin enerji olduğunu ortaya koydu. Qi vücutta akar ve serbestçe aktığında vücut dengededir. Olmadığında ve tıkanıklık ve durgunluk olduğunda bunu hastalık olarak hissederiz. Şöyle düşünün…

Serbest akan bir nehir hayal edin, akıntı suyu iyi oksijenli ve temiz tutuyor, kayalar suyu filtrelemeye yardımcı oluyor. Şimdi devrilmiş bir ağaç gövdesinin veya dalının kısmi bir baraj gibi bir tıkanıklık oluşturduğunu hayal edin.

Bölgedeki su havuzları, hiç değilse çok yavaş akıyor. Algler durgun suda ve kayaların üzerinde büyür. Enkaz ve döküntüler nehrin barajlı kısmında yakalanır ve sonunda nehirden aşağı akan bakteri üremesine neden olur.

Dahili

Daha önce bir TCM Doktoru tarafından muayene edildiyseniz, bunun biraz farklı olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Nabzınızdan (dolaşımı yansıtan) bahsetmediğiniz sürece kan testi yoktur. Görünüşünüz (dilinizin durumu, cildinizin durumu vb.), ağrılarınız ve nabzınız fazlasıyla yeterli.

Hem akupunktur hem de bitki bilimi, herhangi bir sayıda rahatsızlığın (ağrı dahil) kökü olabilen qi blokajlarını ve durgunluğunu gidermeye hizmet eder ve birden fazla durumu tedavi etmek için birlikte kullanılabilir. Örneğin, akupunktur iğneleri tıkanıklık nokta(lar)ında kullanılırken, size verilen otlar dolaşımı ve qi’nin hareketini destekler.

Otlar hap, çay veya merhem şeklinde olabilir ve GÇT Doktorunuz aynı zamanda bir şifalı bitki uzmanıysa, bunları nasıl birleştireceğini tam olarak bilir. Bir Çin eczanesinde Tylenol yoktur. Göreceğiniz şey bitkiler duvarları. Batı tıbbında bile ilk “farmasötik ilaçlar” otlardı.

Ne yazık ki, Batı tıbbının çoğu, özellikle “Büyük İlaç” ile ilgili olarak, yalnızca semptomları tedavi etmekle aşırı derecede ilgileniyor gibi görünüyor. Hala yardımcı olsa da, yalnızca geçici bir düzeltmedir.

Dışsal (Ayrıca İçseldir)

Bazen, ağrınızın kökü bir yaralanma veya kronik bir fiziksel durumdur. Akupunktur, bitki bilimi ve tui na (fizik tedaviyi düşünün) ortopedik travmanın tedavisinde aynı derecede etkilidir. Birçok sporcu ve özellikle kung fu uygulayıcıları bu tedavilere yemin eder.

Yaralanmalar özellikle dolaşım açısından tıkanıklıklara ve durgunluğa neden olabilir. Bahsettiğimiz merhemi hatırlıyor musun? Diyelim ki burkulan bir bilekte kullanacaksınız. Bu tür merhemlerdeki şifalı otların her birinin kendine has özellikleri vardır.

Örneğin zerdeçal, dolaşımı teşvik eder ve iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Daha az iltihaplanma daha az ağrı demektir. Bu nedenle zerdeçal, ağrı kesici merhemlerde kullanılabilir.

Tui Na temelde terapötik masajdır. Buradaki amaç aynı… eklemler, kaslar ve meridyenler (temelde qi’nin aktığı kanallar nehri tekrar düşünün) yoluyla qi akışını teşvik ederek dengeyi yeniden sağlayın.

Her İki Dünyanın En İyisi

Hem Doğu hem de Batı tıbbının entegrasyonu, iyileşmeyi en üst düzeye çıkarır ve pratiğimizde dengeyi sağlamak için her ikisinin özelliklerini de dahil ederiz. Çoğu durumda, ameliyat cevap değildir, ömür boyu ilaç kullanmak da değildir. TCM, Batı tıbbı ve biliminin sunduğu en iyi uygulamalarla (beslenme dahil) birleştiğinde, sağlık ve zindeliğe ulaşmak için gerekli araçları sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *