Rozaseayı Taşıyıcı Yağlarla İyileştirme Üzerine Bir Vaka Çalışması
Aromaterapi

Rozaseayı Taşıyıcı Yağlarla İyileştirme Üzerine

Rozaseayı Taşıyıcı Yağlarla İyileştirme Üzerine Bir Vaka Çalışması

Emmy, mezun olduğunda kozmetik hemşiresi olarak çalışma umuduyla hemşirelik diplomasına devam ediyor. Şu anda bir dermatolog ofisinde yönetici asistanı olarak yarı zamanlı çalışıyor. Elmacık kemiklerinin her iki tarafında da rosacea var. Rosacea, güvenini önemli ölçüde baltalıyor. Belirtiyi maskelemek için makyaj kullanıyor. Makyaj, mevcut durumuna katkıda bulunan faktörlerden biri olabilir.

Çocukluğundan beri bu sorunu yaşıyor. Annesi tıbbi bir kaplıcada çalışıyor. Kızının derdini hafifletmek için birçok yöntem denemiş ama bir türlü çare bulamamış. Emmy’nin abur cubur yemeyi ve elini yüzünü kaşımak için kullanmayı sevmesi sorunu daha da kötüleştiriyor. Genellikle, uzun süreli hastalığı olan kişilerde sağlıksız bir diyet veya alışkanlık edinme eğilimi vardır.

Şifa Protokolleri

Annesinin tıbbi kaplıcasının müşterisiyim. Bir öğle yemeği toplantısında onun sorununu öğrendim ve yardım teklif ettim.

Sorununu tedavi etmek için uçucu yağlar kullanmayı düşündüm. Ancak uçucu yağların yan etkileri konusunda endişeliydim. İyileşme sürecindeki tahriş ne kadar azsa, iyileşme protokolleri o kadar etkili olduğundan, “Az çoktur” bu durum için doğru motto olarak ortaya çıktı.

Etkilenen bölgelere sürmesi için ona bir merhem verdim. Merhem sadece taşıyıcı yağlar içeriyordu.

  • Balmumu: 1 oz
  • Kahve infüzyonlu zeytinyağı: 0,5 oz
  • Aynısefa infüzyonlu zeytinyağı: 2,5 oz

Kolay uygulama ve hijyen açısından yukarıdakileri dudak kremi formunda yaptım.

Taşıyıcı yağların iyileştirici ajan olarak kullanılmasına ilişkin araştırma verileri eksiktir; bu nedenle, nispeten güvenilir kaynakların bilgilerinden sonuç çıkardım. Lütfen her bir bileşenin uygulanmasıyla ilgili daha fazla araştırma verisine ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Balmumu, cilt bakımı ve kozmetik endüstrisinde kullanılan yaygın bir koyulaştırıcı madde ve emülgatördür. Ayrıca webMD’ye göre hafif anti inflamasyon özelliklerini de taşır. Aynı zamanda yatıştırıcı ve yumuşatıcıdır.

WebMD tarafından yayınlanan bir makalede, bazı araştırmacıların kahvenin serbest radikallerin [anti-inflamasyon] verdiği zararı azaltabilen antioksidan kapasitesine sahip olduğu yorumlarından alıntı yapıldı.

Zeytinyağı ise çok yumuşatıcı ve iltihap önleyicidir. cilt tahrişini gidermeye yardımcı olur.

WebMD’ye göre Calendula, anti-enflamatuar özellikleri ve yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olma yeteneği ile iyi bilinir.

Cesaret Verici Raporlar

Merhemi aldıktan sonra Emmy günde bir kez uyguladı. Bir hafta sonra yanağında ki kızarıklık geçmeye başladı. Kullanmaya devam etmesini tavsiye ederim. Bir ay sonra kızarıklığının 1/2’sinden fazlası gitmişti.

haftada bazı alevlenmeler (rosacea’nın neden olduğu akneler) oldu ve kızarıklığı geri gelmiş gibiydi ama bu kızarıklık kontrol altındaydı. Annesi, semptomların sağlıksız beslenme alışkanlığı ve yüzünü kaşıma sonucu olduğundan şüpheleniyordu.

Daha sonra ona akneler için başka bir merhem verdim:

  • 15 ml Balmumu
  • 45 ml Hindistan Cevizi Yağı
  • 10 damla Zencefil esansiyel yağı
  • 10 damla Çay Ağacı esansiyel

yağı dudak kremi başına sadece %2 idi.

Nemlendirici ve iltihap önleyici özellikleri için Hindistan Cevizi Yağı kullanıyorum. Enflamasyona yol açan cilt tahrişini azaltır. Uçucu yağ(lar)ı doğrudan etkilenen bölgelere uygulamak yerine, müşteri uçucu yağlar bazı taşıyıcı yağlarla tampon olarak karıştırıldığında daha rahat hisseder, ancak bunu yapmak uçucu yağların gücünü azaltır. Balmumu, katılaşma amacı ve anti-inflamatuar özelliği için eklenir.

Zencefil esansiyel yağı ve çay ağacı yağı, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyeldir.

Merhem alevlenmelerini iyileştirmede çok etkili oldu. Bir hafta içinde tüm kızarıklıkları ve sivilceleri gitmişti.

Sonrasında

Emmy, müşterilerinden muhteşem teniyle ilgili övgüler aldığı için artık görünüşüne daha fazla güveniyor. Rozaseası iyileştikten sonra sağlıklı beslenmeye ve alışkanlığa başladığını belirtmekte fayda var.

Sonuç

İnsanlar eskiden uçucu yağların aromaterapinin temel bileşenleri olduğunu düşünürdü. Aslında, taşıyıcı yağlar doğru kullanıldığında tahriş olmuş cildi iyileştirmede çok iyidir. Diğer uygulamalardaki etkinliklerini belirlemek için taşıyıcı yağların kullanımına ilişkin daha fazla araştırma verisine ihtiyaç vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *