Safra Kesesi Sonrası Ameliyat İçin En İyi Sindirim Enzimleri
Enzim Çeşitleri

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İçin

Safra Kesesi Sonrası Ameliyat İçin En İyi Sindirim Enzimleri

Yeni safra kesesi ameliyatı olduysanız, ameliyat sonrası en iyi sindirim enzimlerinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Safra kesesi sonrası enzimlerin birkaç türü ve markası vardır, ancak hangileri en iyisidir? Bu makale sindirim enzimlerine, ameliyat sonrası yiyeceklere ve öküz safrasına bakacaktır. Safra kesesi ameliyatından sonra sindirim enzimlerini kullanmayı düşünüyorsanız, ne bekleyeceğinizi ve bunları nasıl alacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Safra kesesi ameliyatından sonra

sindirim enzimlerinin alınması Safra kesesi ameliyatından sonra sindirim enzimlerinin alınması, ameliyatın ardından mide-bağırsak rahatsızlıklarının birçok semptomunu hafifletebilir. Özellikle tam pankreatik sindirim enzimleri, zayıf yağ emiliminden kaynaklanan steatore ve ishale yardımcı olabilir. Safra kesesi ameliyatından sonra sindirim problemlerinin sonuçları hala bilinmemekle birlikte, sindirim enzimlerinin yardımcı olabileceğine dair umut verici bazı işaretler vardır. Aşağıda, sindirim enzimlerinin arkasındaki kanıtlara ve faydalarına bakıyoruz.

Safra kesesi çıkarılmış çoğu insan, uzun süredir zayıf sindirimden muzdariptir. Bu durum safra kesesinin kasılmasını ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Sindirim sorunları ayrıca sindirim enzimlerinin düşük seviyelerine yol açabilir. Sindirim enzimi takviyeleri, sindirim sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve hazımsızlık ve diğer sindirim semptomlarının rahatsızlığını hafifletebilir. Piyasada birkaç çeşit sindirim enzimi takviyesi bulunmaktadır. Kendiniz ve koşullarınız için en iyi türü seçebilirsiniz.

Safra kesesi ameliyatından sonra sindirim enzimlerinin alınması doktor tarafından tavsiye edilir. Karaciğer, safra kesesi ameliyatından sonra bile safra üretmeye devam eder. Sonunda ortak safra kanalı yoluyla ince bağırsağa doğru yol alır. Çoğu insan safra kesesinin yokluğuna uyum sağlarken, hastaların yaklaşık %25’i safra kesesinin çıkarılmasından sonra tekrarlayan ishal yaşar. Bu durum postkolesistektomi ishali olarak bilinir.

Safra, karaciğer tarafından üretilen ve yağların sindirilmesine yardımcı olan bir maddedir. Bu madde olmadan, yağ sindirimi daha zahmetlidir. Yağ damlacıklarını parçalayan ve karışmasını sağlayan bulaşık sabununun aksine, safra yağları parçalamak için gereklidir. Safra olmadan sindirim süreci daha zor ve yavaştır. Safra kesesi ameliyatından sonra sindirim enzimleri almak iyileşmenizi hızlandırabilir ve sindirim sağlığınızı normale döndürebilir.

yenecek yiyecekler Safra kesesi ameliyatından

sonra vücudunuz, karın rahatsızlığına, yağlı dışkıya ve hazımsızlığa neden olabilen yağları sindirmede eskisi kadar verimli olmayabilir. Yiyecekleri daha kolay sindirmenize yardımcı olmak için vücudunuz safra asitleri salgılamaktadır. Safra asitleri sindirim için gereklidir ve safra kesesi bunları üretir. Yeterince üretmezseniz, vücudunuz çeşitli yiyecekleri işleyemez. Bu, ishale ve yağlı dışkıya neden olabilen safra asidi eksikliği olarak bilinen bir duruma neden olur. Safra kesesi ameliyatından sonra birkaç haftadan bir aya kadar ishal yaşayabilirsiniz, ancak diyet değişiklikleri ile riskinizi azaltabilirsiniz.

Safra keselerini aldırmış kişiler genellikle sindirimlerinde devam eden problemlerden muzdariptir. Safra kesesinin çıkarılmasıyla ilişkili ağrı, üstesinden gelinemeyecek kadar fazla olabilir. O kadar yoğun olabilir ki yemekten hemen sonra tuvalete gidersiniz. Neyse ki, bu prosedür nispeten güvenlidir, ancak birçok hasta doğal ilaçlar gerektirebilecek devam eden sindirim sorunları yaşar. Sindirim enzimlerini kullanmak, bu rahatsız edici yan etkilerden bazılarından kaçınmanıza yardımcı olabilir ve vücudunuzun daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir.

Safra kesesi ameliyatından sonra sindirim enzimleri almak, sağlıklı karaciğer fonksiyonunu desteklemenin etkili bir yoludur. Safra kesesi safrayı çok kalın yaptığı için taşlara ve çamura karşı savunmasızdır. Bu devam ederse, karaciğerinizin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bunu önlemek için buğday, pirinç veya glüten içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Süt, süt ürünleri ve işlenmiş et içeren yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Glüten intoleransınız varsa, buğday, glüten ve yulaftan da kaçınmalısınız.

Safra kesesi ameliyatından sonra safra tuzları alınması Safra kesesi ameliyatı

olanlar için safra tuzları çok faydalıdır. Safra tuzları, vücudun bilirubini ortadan kaldırmasına ve safra kesesi işlevini geliştirmesine yardımcı olur. Safra tuzları ayrıca safra akışını düzenlemeye ve safra kesesi sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Bu madde ayrıca yağlı karaciğer hastalığını, sirozu ve kistik fibrozu tedavi eder. Safra tuzu takviyeleri, kristalleşmeden önce yağları parçalayarak safra taşlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Safra kesesi ameliyatından sonra iyileşmeye yardımcı olmanın yanı sıra, safra tuzları bağırsak sağlığı ve sindirim için faydalıdır. Bazı safra tuzları, istenmeyen yan etkilere sahip olabilecek başka bileşenler içerir. Safra kesesi ameliyatından sonra safra tuzlarına başlamadan önce sizin için doğru olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun. Kanatlardan kaynaklanan sonuçlardan kaçınmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilirler.

ABD’de yapılan bir araştırma, safra tuzlarının sindirime yardımcı olduğunu ve bağırsaktaki bakterilerin büyümesini kontrol ettiğini buldu. Ayrıca sindirim sistemindeki virüslerin duvarlarını yıkmaya da yardımcı olurlar. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırma, karaciğer sorunu olan hastaların sağlıklı bireylere göre daha az safra tuzu salgıladığını buldu. Bu, bağırsaklarında sağlıklı insanlardan daha fazla bakteri olduğu anlamına gelir ve bu da onları sistemik enfeksiyonlar için daha yüksek risk altına sokar. Sirozlu farelere verilen safra tuzları bakterileri azalttı ve hayatta kalmalarını artırdı. Bunun nedeni safra tuzlarının bakteriler üzerinde çamaşır suyu benzeri fizyolojik etkilere sahip olmasıdır.

Safra kesesi ameliyatından sonra safra tuzları almak yaygın olsa da, safra kesesinin alınmasının soruna çözüm olmadığını unutmamak önemlidir. Çoğu zaman, safra kesesinin çıkarılması bir karaciğer sorununu maskeler. Karaciğer düzgün çalışmıyorsa, karaciğer içinde safra taşları oluşur. Safra kesesi ameliyatından sonra safra tuzları almak, bunun tekrar olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Safra kesesi ameliyatından sonra öküz safrası

alınması Safra kesesi ameliyatından sonra öküz safrası alınması ameliyattan sonra size fayda sağlayabilir ancak bununla ilgili unutulmaması gereken bazı şeyler vardır. Safra kesenizin sağlığını desteklemek için doğru türde yağları tüketmek önemlidir. Bununla birlikte, aşırı aktif bir tiroidiniz varsa veya buna kötü bir tepki verdiyseniz, almamalısınız.

Safra kesesi ameliyatı geçirdiyseniz, muhtemelen safra kesesi ameliyatından sonra öküz safrası almanın sindirim problemlerine yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur. Ancak, bu mutlaka böyle değildir. Safra kesenizi aldırmak sizi safra taşlarından kurtarmış olsa da, özellikle ameliyatı takip eden ilk birkaç gün içinde muhtemelen bir miktar sindirim rahatsızlığı yaşayacaksınız. Bu, öküz safrası da dahil olmak üzere safra takviyeleri alarak önlenebilir.

Safra kesesi ameliyatının bir diğer yan etkisi de ishaldir. Sindirime yardımcı olan safra, yemek yediğinizde safra kesesinden salınır. Ancak safra kesesinin alınması safranın daha sürekli akmasına neden olarak kabızlık, gaz ve şişkinliğe neden olur. Bu, ameliyatın en yaygın yan etkisidir ve safra kesesi ameliyatından sonra öküz safrası alıyorsanız, ishal yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Ameliyattan sonra kabızlık çekiyorsanız, öküz safra takviyeleri de iyi bir seçenek olabilir. Ek, yaklaşık% 40 saf safra asitleri içerir. Bu, gelecekte safra kesesi ameliyatına ihtiyaç duymamanıza yardımcı olabilir. Onaylanmış bir etikete sahip yüksek kaliteli bir takviyeyi de düşünmeniz yardımcı olacaktır. Piyasada birkaç yüksek kaliteli marka var, ancak diğerlerinin ne söylediğini görmek için incelemeleri okuyun.

Safra kesesi ameliyatından sonra ursodeoksikolik asit

almak Safra kesesi ameliyatından sonra ursodeoksikolik asit almak safra taşlarının tekrarını önlemenin etkili bir yolu olabilir. Eyleminin safra kesesi safra viskozitesini ve çökelebilir fraksiyonları azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca safra taşı oluşumunun ana nedeni olan safra asidi ve kolesterol sentezini de inhibe eder. Ayrıca kas kasılmasını iyileştirir ve zaten semptomatik olan safra keselerinde iltihaplanmayı önler.

1990’larda Urso, safra kesesi ameliyatı olamayan küçük safra taşı olan hastaları tedavi etmek için kullanıldı. Ayrıca, safra taşı oluşumunu önlemek için hızlı kilo kaybı yaşayan hastalara yardımcı oldu. Bu ilaç aynı zamanda primer biliyer siroz tedavisinde de kullanılır. Faydaları birçok klinik çalışmada belirtilmiştir. Ursodeoksikolik asit, safra taşlarının tedavisindeki rolüne ek olarak atrofik ve duodenal-gastrik reflüyü de önler.

Amerikan Metabolik ve Obezite Cerrahları Derneği, 2013 yılında kolesistektomi için profilaktik UDCA öneren bir kılavuz yayınladı. Ancak, bu kılavuz herhangi bir kesin ifadede bulunmaz. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, UDCA’nın profilaktik olarak ve safra kesesi ameliyatından sonra alınabileceğini kanıtlıyor. Safra kesesi ameliyatından sonra ursodeoksikolik asidin etkili bir tedavi olup olmadığını belirlemek için henüz çok erken olsa da denemeye değer.

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, hasta doktorun talimatlarına göre ursodeoksikolik asit almalıdır. Tedavi edilmekte olan duruma bağlı olarak, reçete edilen ursodeoksikolik asit miktarı değişecektir. Doz hastalığa bağlı olarak değişir, ancak genellikle yatmadan önce tek bir doz alınmalıdır. Birincil biliyer kolanjit için, ursodeoksikolik asit günde iki ila dört doz halinde reçete edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *