Sağlıklı Bir Yaşam İçin Akupunktur
Akupunktur

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Akupunktur

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Akupunktur

 Akupunkturun kökeni Çin’den gelmektedir. İnsan vücudunun belirli yerlerine ince iğnelerin sokulmasını içerir. Bu yerler genellikle akupunktur noktaları olarak adlandırılır ve akupunktur tedavisinin ana odağını oluşturur. Prosedür ayrıca akupunktur noktalarına basınç, ısı veya lazer ışığı uygulanmasını içerebilir.

Uygulama şekli ülkeden ülkeye değişirken, temel ilke aynı kalmaktadır. Akupunktur teorisine göre vücutta belirli enerji akışı modelleri vardır ve bu enerji akışları sağlık için önemlidir. Hastalık, bu enerji akışlarının bozulmasına neden olur ve akupunktur, enerjinin tanımlanabilir noktalardaki dengesiz akışını düzeltmeyi içerir.

Akupunkturun İyileştirici Gücü

Son zamanlarda akupunktur dünya çapında birçok insanın ilgisini çekmektedir. Daha az yan etkiye sahip tedavinin non-invaziv doğası, popülaritesine bağlanmıştır. Tedavi sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda bir hastalıkla ilişkili bir sorunun temel nedeni üzerinde de çalışır.

Akupunktur uygulanan hastalar bir tatmin ve rahatlama duygusu hissederler. Mide bulantısı, kusma gibi çeşitli rahatsızlıklar akupunktur teknikleri ile tedavi edilmiştir. ABD genelinde terapötik müdahaleler olarak yaygın şekilde uygulanmaktadırlar. Ameliyat sonrası oluşan diş ağrıları birçok kişi için akupunktur tedavilerinin adaptasyonu ile tedavi edilmektedir.

Bağımlılık, baş ağrısı, bel ağrısı, inme rehabilitasyonu, astım gibi bazı durumlar da akupunktur tarafından ele alınır ve birçok insan için olumlu sonuçlar ürettiği gösterilir.

Akupunkturun inanılmaz faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Elektro-akupunktur ile aylık migren sayısını azaltmaya yardımcı olur.
  2. Mevsimsel alerjileri giderir.
  3. Beyindeki nörotransmiterleri düzenleyerek ruh halini iyileştirir.
  4. Bağışıklık hücrelerinin aktivitelerini artırabilir.
  5. Obeziteyi iyileştirmek için kilo vermeye yardımcı olur.
  6. Vücut ısısının dengede tutulmasına yardımcı olur.
  7. Uyku problemlerini giderir ve uykusuzluğa çare olur.
  8. Düzenli akupunktur seansları stres seviyesini ve kan basıncını azaltabilir, böylece kalbi sağlıklı tutar.
  9. Bel rahatsızlığı ile ilgili sorunları çözebilir.

Olası Yan Etkiler

Akupunktur tedavi sürecinde kullanılan iğnelerin akciğerlerde kazara delikler oluşturduğu gösterilmiştir. Bu ciddi olabilir çünkü akciğerlerin kısmen çökmesine neden olur. Enfeksiyöz yan etkiler, hepatit ve iğne giriş yerlerinde bazı bakteriyel enfeksiyonları içerir. Akupunkturu yapan kişi uygun önlemleri alırsa bu yan etkiler ortadan kaldırılabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *