Sağlıklı Uyku Sağlamak İçin Yararlı 7 Uçucu Yağ
Aromaterapi

Sağlıklı Uyku Sağlamak İçin Yararlı 7 Uçucu Yağ

Sağlıklı Uyku Sağlamak İçin Yararlı 7 Uçucu Yağ

 Uyku, uzun bir günlük aktiviteden sonra tüm vücut organlarının dinlenmesini sağlayan vücudun bir gerekliliğidir. Bir kişi, en az 6 ila 8 saatlik bir gece uykusu ile fiziksel enerjisini tazeleyebilir. Ancak can alıcı gerçek şu ki, yalnızca mükemmel bir uyku, bir kişinin fiziksel ve zihinsel dengesi için istenen sonucu sağlayabilir. Aksine, rahatsız uyku, vücudun gün boyunca korkunç bir yorgunluk yaşamasına neden olabileceği gibi, konsantrasyon eksikliği ve sinirli bir ruh hali ile sonuçlanabilir.

Ancak derin uyku yaratmada etkili olduğu ve tüm uyku bozukluklarını iyileştirdiği bilinen birkaç uçucu yağ vardır. Bu doğal yağların tümü çiçeklerden, meyvelerden ve çeşitli ağaç ve bitki türlerinin odunlarından çıkarılır.

  1. Lavanta Yağı – Bu tatlı kokulu yağ, endişeli duyguları yatıştırmak için mükemmel bir etkiye sahip olan lavanta çiçeklerinden elde edilir. Bu nedenle, herhangi bir rahatsızlık olmadan sağlıklı bir uyku sağlamak için bu yağı gece yatmadan önce uygulamak en iyisidir. Yastığa veya doğrudan kullanıcının alnına, bileklerine ve ayaklarına sadece 1-2 damla lavanta yağı eklenmelidir, böylece yatıştırıcı özünün çok hızlı uykuya dalmasına yardımcı olabilir.
  2. Roma Papatyası – Birçok kişi sağlık nedenleriyle düzenli olarak papatya çayı tüketiminde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Roma papatya bitkisinden elde edilen bu uçucu yağ, kullanıcının vücudunu ve zihnini rahatlatmada faydalıdır. Bu yağın yumuşak bitkisel özü, bir dereceye kadar elma kokusuna benzer. Bu tatlı koku, stres giderici görevi görür ve öfke, acı ve tahriş gibi tüm olumsuz duyguları azaltır.
  3. Sedir Ağacı Yağı – Bu yağ, sedir ağacının kabuğundan elde edilir. Doğal sakinleştirici etkisinden dolayı gergin sinirleri gevşetmek için kullanılır. Bu uçucu yağdan birkaç damla uykusuzluk çeken bir hastanın yastığına eklenebilir ve farkı anında görebilir. Bir huzur hissi yaratmanın yanı sıra, bu yağ soğuk algınlığı ve farklı ev zararlılarıyla savaşmaya yardımcı olur.
  4. Vetiver – Bu yağ, birçok Asya ülkesinde khus-khus olarak da adlandırılan vetiver otundan elde edilir. Zihinsel stresi azaltmak ve geceleri derin bir uykuya yol açmak için doğrudan vücut cildine uygulanabilir. Aynı zamanda yatıştırıcı zihinsel travmalarda ve duygusal şoklarda da hızlı çalışır. Sinirleri gevşetmek ve vücudun dolaşım sistemini uyarmak için ilaç olarak kullanılır.
  5. Cesaret – Bu esansiyel yağ, gül ağacı yağı, buhur yağı, kara ladin yağı ve mavi solucan otu yağı karıştırılarak yapılır. Odunsu kokusu sinir sisteminde dengenin sağlanmasına yardımcı olarak kullanıcının fiziksel ve zihinsel gücünü artırır. Dahası, cesaret, özgüven ve konsantrasyon sağlar. Aynı zamanda kaygı düzeyini azaltır, duygusal çalkantıyı dengeler ve hatta bel ağrısını azaltır. Bu nedenle yatmadan önce bu yağdan birkaç damla bileklere, ayaklara, göğse ve boyuna masaj yapılmalı veya tüm vücut masajı için masaj yağına eklenebilir.
  6. Portakal – Bu yağ, rahatsız bir zihni sakinleştiren tatlı, meyvemsi bir kokuya sahip olduğu taze portakalın kabuklarından elde edilir. Kullanıcının moralini yükseltip, antidepresan görevi görürken; Bu uçucu yağın ayrıca antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda bir antioksidan olan ve dolayısıyla vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan d-limonen içerir.
  7. Stresten Uzak Durun – Bu esansiyel yağ, limon esansiyel yağı ve vanilya özü karıştırılarak yapılır. Bazen bu yararlı yağa lavanta yağı ve sedir ağacı yağı gibi diğer saf esansiyel yağlar eklenir ve bu yağ daha güçlü bir uykuya neden olur. Bu yağın tatlı narenciye aroması, duyguları sakinleştirir ve kullanıcıyı zihninden tüm gerilimleri ve zor duyguları uzaklaştırarak zihinsel olarak huzurlu hale getirir.

Bu uçucu yağları kullanmanın en iyi yolu, küçük bir ev tipi difüzör yardımıyla burun deliklerine püskürtmektir. Böyle bir aletin yokluğunda, bu yağlardan herhangi birinden birkaç damla avuç içine sürülebilir ve elleri burnun önünde kavuşturarak esansı soluyabilirsiniz. Bu yağlar ayrıca daha hızlı ve daha sağlıklı bir uykuya neden olmak için boyuna, göğse, ellere ve ayaklara hafifçe masaj yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *