Stres ve Akupunktur
Akupunktur

Stres ve Akupunktur

Stres ve Akupunktur

 Tüm canlıların bir miktar stresi vardır. Bu, yaşamın doğal sürecinin bir parçasıdır. Zihniniz ve bedeniniz, stres için hem olumlu hem de olumsuz tetikleyicilere tepki verir. Doğası gereği olumlu ya da olumsuz, belirli deneyimler, daha sonra vücut üzerinde doğrudan etkisi olan bir stres tepkisi oluşturur.

Stresin Yararları ve Zararları

Vücudunuzun kısa vadede strese verdiği tepki, zor durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Vücudunuz hormonları serbest bırakır, kalp atış hızınızı yükseltir ve nefesinizi artırır. Sonuç olarak, beyniniz daha fazla oksijen alır ve bu da stresinizin kaynağıyla başa çıkmada size kesin bir avantaj sağlar.

Bu nedenle, anlık stres faydalıdır çünkü daha iyi işlev görmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, sürekli ve kronik stres birçok olumsuz belirtiye neden olur ve genel sağlığınız için zararlıdır.

Stresi

Azaltmak İnsanlar stresi azaltmak deyince genellikle uzun sıcak banyolar, ılık yağ masajları, rahat şekerlemeler, meditasyon veya büyük bir kadeh şarap gibi şeyleri düşünürler. Genellikle akupunktur düşünmezler.

Bununla birlikte, yüzyıllar boyunca akupunktur, vücuttaki kaygı, ağrı, stres ve diğer rahatsızlık ve hastalık biçimlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Akupunktur binlerce yıldır var ve hala dünyadaki birçok, hatta birçok yüksek profilli insan tarafından kullanılıyor.

Stres Giderici Akupunktur

Geleneksel Çin Tıbbının merkezi akupunkturdur. Ağrı tedavisi başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Cildinize iğnelerin yerleştirilmesi fikri başlı başına bir stres kaynağı olabilir, ancak aslında, özel akupunktur iğnelerinin vücudun enerji düğümlerine yerleştirilmesi, qi (telaffuz edilen chee) akışını engelleyen tıkanıklıkları giderir. yaşam gücü.

Pek çok tanınmış aktör, sporcu, politikacı, şarkıcı ve model, stresi yönetmelerine ve genel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için düzenli akupunktur tedavileri alıyor, sadece düzenli akupunktur tedavisi gören süper model Elle Macpherson’a sorun. Aslında, hayatın her kesiminden birçok insan, stres ve stres semptomlarından kurtulmak için akupunkturun faydalarını bulmuştur.

Yeni bilimsel çalışmalar, akupunkturun gerçekten de insan vücudunda biyolojik bir tepkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bu son çalışmalarda, akupunktur tedavisi verilen laboratuvar hayvanlarında stres hormonu düzeylerinin önemli ölçüde azaldığı gösterilmiştir.

Geleneksel Çin Tıbbı doktorları, akupunkturun iyileştirici uygulamasının, onu alan hastalarda genel sağlık ve esenliklerini desteklerken stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu uzun, çok uzun zamandır biliyorlar.

Şu anda tedavi seçeneklerinin bir parçası olarak akupunktur sunan bazı sağlık merkezleri, ruh sağlığı klinikleri ve rehabilitasyon merkezleri var ve hatta sigortanız tarafından karşılanıyor olabilir. İnsanların modern çağın birçok stres kaynağıyla başa çıkabilmeleri için akupunkturun herkes için giderek daha erişilebilir hale gelmesini umabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *