Taşıyıcı Yağlar ve Uçucu Yağlar Arasındaki Fark
Aromaterapi

Taşıyıcı Yağlar ve Uçucu Yağlar Arasındaki Fark

Taşıyıcı Yağlar ve Uçucu Yağlar Arasındaki Fark

Her ikisi de aromaterapide önemli rol oynar ve her ikisi de terapötik fayda sağlar. Hatta birkaç tanesi aynı görünüyor.

Ama aynı değiller. Aslında aralarında benzerliklerden çok farklılıklar var.

İşte ikisinin nasıl farklı olduğu.

Fark 1: Ekstraksiyon kaynağı

Taşıyıcı yağlar, bitkilerin tohum, kabuklu yemiş veya çekirdek gibi “yağlı” kısımlarından elde edilir.

Havuç tohumu ve rezene gibi birkaç istisna olmasına rağmen, uçucu yağların büyük çoğunluğu bitkilerin çiçekleri, yaprakları, gövdeleri veya kabukları olma eğiliminde olan aromatik kısımlarından elde edilir.

  1. Fark: Besinlerin varlığı

Uçucu yağların proteinler, enzimler ve vitaminler gibi zengin bir besin kaynağı olduğuna dair yaygın bir efsane vardır. değiller

Neden olmasın?

Pekala, proteinler ve enzimlerle başlayalım. Protein ve enzim molekülleri, buharla damıtmayla ekstrakte edilemeyecek kadar ağırdır (esansiyel yağların çoğu bu şekilde ekstrakte edilir). Ek olarak, damıtma işleminden gelen ısı proteinleri ve enzimleri parçalar.

Vitaminler için, bazı vitamin molekülleri, buhar damıtma yoluyla da ekstrakte edilemeyecek kadar ağırdır. Yeterince hafif olanlar teorik olarak çıkarılabilir. Ama eğer öyleyse, mevcut miktarlar o kadar küçüktür ki, vitaminler kimyasal analiz profillerinde bile görünmezler.

Öte yandan, taşıyıcı yağlar, soğuk presleme yoluyla düzgün bir şekilde çıkarılırsa, bu tür besin maddelerine bol miktarda sahip olacaktır.

  1. Fark: Yağ asitlerinin varlığı

Taşıyıcı yağlar, yağ asitleri içerir ve kağıt veya kumaş üzerinde yağ lekesi bırakır.

Uçucu yağlar, yağ asitleri içermez ve genellikle kağıt veya kumaş üzerinde leke bırakmaz. (Not: Daha viskoz, daha koyu renkli olanlar renklerinden dolayı olabilir.)

Fark 4: Plastik ile reaksiyon

Taşıyıcı yağlar genellikle plastik şişelerde satılır. Çok uzun süre saklanmazlarsa bu genellikle iyidir.

Bununla birlikte, uçucu yağlar plastiği çözecektir. Saygın satıcıların asla plastik ambalaj kullanmamalarının bir nedeni de budur. Petrol kirlenmesini önlemek için bunun yerine cam veya metal kullanacaklar.

Fark #5: Buharlaşma oranı

Taşıyıcı yağlar, sabit yağlar dediğimiz yağlardır. Oda sıcaklığında gerçekten buharlaşmazlar.

Uçucu yağlar uçucu yağlardır. Oda sıcaklığında buharlaşırlar (yayılırlar).

Fark #6: Aroma gücü

Taşıyıcı yağlar bitkilerin “yağlı” kısımlarından elde edildiğinden, çok az aromaya sahiptirler veya en fazla, sadece hafif bir ceviz kokusuna sahip olurlar. Taşıyıcı yağ şişenizde güçlü (ve oldukça hoş olmayan) bir koku algılarsanız, bu muhtemelen kötüleştiği anlamına gelir (bkz. aşağıda #7).

Nispeten uçucu yağlar, bitkilerin aromatik kısımlarından elde edilen uçucu bileşiklerden oluşur. Bu nedenle çok daha güçlü ve genellikle çok daha hoş kokulara sahiptirler.

Fark #7: Kötüye çevirme kapasitesi

Taşıyıcı yağları zamanla ekşir. Ve kokudan kötüleştiklerini kolayca anlayabilirsiniz.

Uçucu yağlar kokuşmaz. Ancak zamanla oksitlenirler.

Oksidasyon, tüm yağların terapötik değerlerini kademeli olarak kaybetmesine ve daha az etkili hale gelmesine neden olur. Bazı yağlar ayrıca oksidasyon nedeniyle daha toksik hale gelebilir.

Bu nedenle, her iki yağ türü de uygun şekilde saklanmalı ve raf ömürleri içinde kullanılmalıdır.

güvenle kullanılabilir

Taşıyıcı yağlar, uçucu yağlardan çok daha büyük miktarlardaİlkinin ikincisini seyreltmek için kullanılmasının nedenlerinden biri de budur.

Çoğu satıcı tarafından önerilen seyreltme oranı kılavuzu, yetişkinler için yaklaşık %2’dir. Bu, uçucu yağın, kullanılan taşıyıcı yağ hacminin %2’sinden fazlasını içermemesi gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, uygun seyreltme oranının çocuklar için daha düşük olacağını unutmayın.

%2 oranı ayrıca tek bir esansiyel yağı bir taşıyıcı yağda seyrelttiğinizi varsayar. Bunun yerine iki veya daha fazlasını seyreltirseniz, yağların benzer kimyasal bileşenlere sahip olup olmamasına bağlı olarak önerilen seyreltme oranı %2’den düşük olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *