Nöropati için Akupunktur Tedavisinden Maksimum Fayda Nasıl Elde Edilir?
Akupunktur

Tedavisinden Maksimum Fayda Nasıl Elde Edilir?

Nöropati için Akupunktur Tedavisinden Maksimum Fayda Nasıl Elde Edilir?

 Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Vücudun zinde olması için kişinin iyi dinlenmesi, düzenli egzersiz yapması, dengeli ve besleyici beslenmesi, altı ila sekiz saat arası uyuması, sigara, içki ve fast food gibi alışkanlıklardan uzak durması şarttır.

Bir kişinin ellerinde, bacaklarında veya vücudun diğer kısımlarında uyuşma veya güçsüzlük yaşaması veya reflekslerinde bozulma olması, bu periferik nöropatinin bir işareti olabilir.

Periferik nöropati, duyu sinirleri, motor sinirler ve otonom sinirler dahil olmak üzere sinir gruplarının herhangi birini veya tamamını etkileyebilir. Periferik nöropatili kişilerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Ellerde veya ayaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi,
 • Akut bıçak saplanır gibi ağrı
 • Tansiyonda düşme
 • Kollarda ve bacaklarda
 • ağırlık Ellerde ve bacaklarda güçsüzlük

Sinir hasarına yol açan çeşitli faktörler şunlardır:

 • disk veya kas spazmı nedeniyle sinir sıkışması
 • Glikoz intoleransı
 • Reynaud hastalığı
 • Lupus
 • Diyabet
 • Böbrek bozuklukları
 • Hipotiroidizm
 • Vitamin eksikliği, özellikle C, B-1, B-6 veya B-12

Mevcut durumunuzu değerlendirecek bir nörolog veya beyin cerrahına danışmak sağlık durumunuz ve sinir bozukluğunuzu teşhis etmek, prognozunuzun bir resmini çekmenize yardımcı olacaktır.

Periferik Nöropati Tedavisi Periferik nöropati

için doğru tedavi sürecini tamamlamadan önce, bu bozukluğa yol açan kesin nedeni bulmak önemlidir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, vitamin tedavisi ile birlikte diyet değişikliği yararlı olacaktır.

Aynı şekilde, sinir hasarı alkol kötüye kullanımından veya belirli bir ilaç veya zehirli madde almaktan kaynaklanıyorsa, maddeden kaçınmak sinirlerin sağlığını geri getirebilir. Sinir iltihabına katkıda bulunan ana faktörlerden biri, yüksek şeker ve yüksek tuz diyetidir.

Şeker hastası olmasanız bile işlenmiş gıdalardan ve tatlılardan uzak durmak sinir fonksiyonunuzu koruyacaktır, böylece 90 yaşına geldiğinizde hala normal bir şekilde yürüyebilir ve düşünebilirsiniz.

Periferik Nöropati için Alternatif Tıbbi Tedavi

Akupunkturun periferik nöropatisi olan hastalarda oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Akupunktur uzmanı tarafından belirlenen akupunktur kursunu tamamlayan hastalar, ağrının giderilmesinin yanı sıra sinir iletiminde de belirgin bir iyileşme yaşarlar.

Tedavi sayısı, her kişinin tıbbi durumuna bağlıdır; kronik bir durum için sinir fonksiyonunun düzelmesi için birkaç ay gerekecektir.

Araştırmacılar, elektro-akupunkturun omurilik zedelenmesinden muzdarip farelerde sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Akupunkturun el ve ayaklardaki sinirlerin normal hissini geri getirebileceğini gösteren insan çalışmaları da vardır.

Ayrıca akupunktur, ellerin gücünü yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Bir sinir yaralanmasından sonra, birkaç ay fizik tedavi uygulamanıza rağmen hala kas atrofiniz varsa, sinirlerin bir an önce yenilenmesine yardımcı olmak için akupunktur tedavisine başlamanın tam zamanı.

Akupunkturun düzeltebileceği sinir bozuklukları

Alkol, tütün veya abur cubur bağımlılığı, Bell’in felci, bunama, baş ağrısı veya migren veya inme olsun, bir uzmandan akupunktur tedavisi almak ve 12 ila 24 kür tedaviyi tamamlamak yeterli olacaktır. sinirlere kan akışı.

Diyabet sinir hasarının ana nedeni ise, akupunktur tedavisi ayrıca şeker alımının neden olduğu kan şekeri seviyesindeki ani artışı önleyebilir ve kandaki şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Periferik nöropatinin komplikasyonları arasında düşmeler, enfeksiyon, yanıklar ve cilt travması bulunur. Özel akupunktur tedavisi almanın yanı sıra, hastalar beslenmeleri, egzersizleri ve yaşam tarzları ile ilgili sağlıklı seçimler yapmalıdır.

Bu, risk faktörlerini en aza indirmelerine ve daha fazla sinir hasarını önlemelerine yardımcı olur, böylece uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar.

Dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden bazıları şunlardır: –

 • Sağlıklı sinirler için diyetinize meyve, yeşil sebze, tam tahıl ve protein ekleyin
 • Periferik sinirlere dolaşımı iyileştirmek için haftada üç kez 30 dakika-1 saat egzersiz yapın
 • . sigara veya aşırı içki, baharatlı yiyecekler, ilaçlara veya toksik kimyasallara maruz kalma.

Dr. Li Zheng, PhD, lisanslı bir akupunktur uzmanı ve şifalı bitki uzmanıdır ve tıp biliminde doktorası vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *