Turşu Fermente Bir Gıda mı?
Maya Fermentasyonu

Turşu fermente edilmiş bir gıda mıdır?

Turşu Fermente Bir Gıda mı?

Kendinize “Turşu fermente edilmiş bir besin midir?” birçok seçeneğiniz var. Bakteriler veya asetik asit ile fermente edilebilirler. Sirke turşusu fermente edilmez; lahana turşusu. Turşu gibi fermente gıdalar raf ömrünü uzatabilir, sağlıklı probiyotikler içerebilir ve besin değeri katabilir. Fermente gıdalardaki dikkate değer bir besin maddesi B12 vitaminidir. Fermente gıdalar, antibiyotik aldıktan sonra bağırsak sağlığını iyileştirmek için de faydalıdır.

Bakteriler sirke turşusunu fermente

etmez Bakterilerin sirke turşusunu fermente edip etmediğinden emin değilseniz, bu yöntemin üstün sonuçlar verebileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Tuzlu salamura ile karşılaştırıldığında, sirke turşuları bozulmaya daha az eğilimlidir. Sirkenin kendisi bakteri içermez ve bu nedenle daha kusursuzdur. Bakterilerle ilişkili risklerden kaçınmak istiyorsanız, tuzlu su asitlemesinden kaçınmalısınız.

Turşu seçerken daima etiketini sorun. Etikette “fermente edilmiş” yazıyor mu? Eğer öyleyse, muhtemelen bakteriler tarafından fermente edilmemiştir. “Fermente” yazmıyorsa, muhtemelen fermente edilmemiş demektir. Bakteriler sirke turşularını fermente etmese de probiyotik içerirler. Bu faydalı bakteriler sindirime yardımcı olur ve bağırsaklarınızdaki bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Sirke turşularını seçerken çok şekerli veya çok asitli olanlardan kaçının. Turşu yemeyi zorlaştırabilecek şeker oranı düşük bir tür seçmek en iyisidir. Bunun yerine, uzun fermantasyon süresine ihtiyaç duymayanları tercih edin. Dereotu turşuları yarı ekşi çeşitler için üç ila dört gün, tam ekşi olanlar için beş ila altı gün mayalanır. Bu aralığın üzerindeki fermantasyon süreleri, gevreklik kaybıyla daha yumuşak turşulara neden olabilir.

Tuz bazlı turşular bakteriler tarafından fermente edilmez, laktik asit fermantasyonu ile oluşturulur. Bu süreç, sebzenin yüzeyinde trilyonlarca bakterinin büyümesini içerir. Bu bakteriler, sağlıklı insan bağırsaklarında bulunanlarla aynıdır. İnce bağırsaktaki laktik asit bakterileriyle aynı işlevleri yerine getirirler. Sirke turşularındaki laktik asit bakterileri, sağlıklı bir insan bağırsağında bulunanlarla aynıdır.

Fermente olmayan turşuların kokusu, duygusallığı veya bulanıklığı vardır, ancak yine de yemek için güvenlidirler. Sofra tuzundaki topaklanmayı önleyici maddeler bulanıklığa neden olur. Sert su da bulanıklığa neden olabilir. Her iki durumda da turşu tuzu kullanmalısınız. Bunu bulmak zor olabilir, ancak turşularınızın kalitesini garanti eder.

Lahana turşusu asetik asitle fermente edilir

Lahana turşusundaki fermantasyon işlemi, oksijen mevcut olduğunda karbonhidratları laktik aside parçalayan anaerobik bakterileri içerir. Bu bakteriler tarafından oluşturulan laktik asit, istenmeyen mikroorganizmaları öldürdüğü için fermantasyon işlemi için gereklidir. Bozulmayı önlemek için lahana turşusunu hava geçirmez bir kavanozda paketlemek çok önemlidir. Diğer fermente sebzelerin aksine lahana turşusu uzun süre saklanabilir.

Lahana turşusundaki ilk fermantasyon süreci, kıyılmış lahanada yetişen bir bakteri olan Leuconostoc mesenteroides kültürünü içerir. İstenmeyen bakterilerin büyümesini önleyen laktik asit ve karbondioksit üretir. Lahana turşusundaki laktik asit ve diğer bakteriler, tutarlı bir asitlik seviyesinin korunmasında kritik bir rol oynar. Bununla birlikte, çok fazla tuz, yararlı bakterilerin büyümesini engelleyebilir ve krautun olması gerekenden daha yumuşak olmasına neden olabilir.

Lahana turşusu fermantasyonunun ilk aşaması en önemlisidir çünkü bitmiş ürünün tadı için en önemli aşamadır. Bu asit, fermantasyonun erken aşamalarında mevcut olduğunda, lahana turşusu kendine özgü bir tada sahip olacaktır. Fermantasyonun ikinci aşaması “kurutma” aşaması olarak bilinir ve fermantasyon işlemi için kullanılan tuzlu su asitliği zamanından önce düşürür. Lahana turşusunu korumak için iyi bir tuzlu su da kullanılır.

Lahana turşusu fermantasyonu için optimum sıcaklık 21oC’dir ve birkaç derece daha yüksek veya daha düşük, fermantasyon sürecini büyük ölçüde değiştirebilir ve nihai ürünü etkileyebilir. Lahana turşunuzun güvende olduğundan emin olmak için onu saklamak için serin bir yer seçin. Bu, daha fazla fermantasyonu yavaşlatacak ve ürünün bozulmasını önleyecektir. Ve kalıbı beğenmezseniz, her zaman kazıyabilirsiniz.

Fermentasyon işlemi sırasında laktik asit bakterileri burukluk oluşturur. Ancak sirke kullanmak, laktik asit bakterilerinin büyümesini engelleyerek bu süreci engeller. Bununla birlikte, uygun sindirim için turşulardaki asitlik gereklidir. Bu yüzden sirkesiz turşular çok seviliyor. Peki lahana turşusu yapmanın en iyi yolu nedir? Peki ya lezzet?

Çiğ fermente edilmiş turşular kanser önleyici özelliklere sahiptir

Turşu, sandviçlere geleneksel olarak eşlik eder, ancak diğer sağlık yararları fermente gıdalarla ilişkilidir. Fermente turşular, kemik sağlığı için önemli olan mükemmel bir K vitamini kaynağı sağlamanın yanı sıra, iltihap önleyici ve bağırsak dostudur. Ayrıca sirke içeriğinden dolayı kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilirler. Mağazadan satın alınan çeşitler tipik olarak mide kanseri riskini artıran, kan basıncını yükselten ve şişkinliğe neden olan sodyum açısından zengindir.

Turşu yüksek miktarda sodyum içermesine ve kalorisi yüksek olmasına rağmen, mide kanseri ve diyabet riskini azaltmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Ancak turşu çeşitleri seçerken dikkatli olun. Turşulardaki sodyum içeriği markalar arasında değişmektedir. Sekiz onsluk bir kavanoz, önerilen günlük limitten daha fazla sodyum içerir. Yalnızca en kaliteli markaları satın alarak bunu önleyebilirsiniz.

Fermente turşuların birçok sağlık yararı, onları yapmak için kullanılan süreçten elde edilir. Turşu, ekşi bir tat geliştirmek için birkaç gün tuzlu suda bekletilir. Bu işlem lezzeti koruyarak daha uzun süre dayanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda yararlı probiyotikleri de korur. Bu probiyotiklerin sayısız sağlık yararı vardır. Sağlıklı beslenmenin yeni bir yolunu arıyorsanız fermente turşuları deneyin.

Çiğ fermente turşular her damak zevkine hitap eden bir lezzet olmasının yanı sıra sindirim sistemine de iyi geliyor. İyi bir lif ve su kaynağı olan salatalık, sindirimi ve yararlı bağırsak florasının büyümesini destekleyen probiyotik bakteriler içerir. Bununla birlikte, mağazadan satın alınan turşular, bakteriler tarafından kaynatılarak uzaklaştırılmıştır. Ayrıca, yüksek miktarda sodyum ve tuz içerirler.

Çiğ fermente turşuların tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri, kendinizinkini yapmaktır. Ev yapımı turşular koruyucu içermez ve raf ömrü 7-8 gündür. Damak tadınıza en uygun olanı bulana kadar ev yapımı turşularınızın tatlarını ve dokularını da deneyebilirsiniz. İşlem nispeten kolaydır ve sizi memnun bırakacaktır. Çoğu sebzeyi, steril kavanozları ve birkaç gün kullanarak turşularınızı yapabilirsiniz.

Mağazadan satın alınan turşular fermente edilir

Büyük markalı mağazalardan satın alınan turşuların çoğu fermente edilmemiş olsa da, başka bir turşu türü olan lahana turşusuna benzerler. Fermente turşular, salatalıkları korumak için bir salamura sirke ve baharat kullanır. Fermente turşuların klasik göstergeleri, ekşi bir tat ve iyi bakterileri besleyen deniz tuzu ve su çözeltisini içerir. Ancak bu besinler aynı probiyotik faydalara sahip değildir.

Fermente gıdalar sebzelerden, etlerden, süt ürünlerinden ve hatta biradan yapılabilir. Fermente terimi turşu anlamına gelse de fermente olabilen diğer besinler yoğurt ve ekşi mayalı ekmektir. Başka bir turşu türü, salamura değil sirke kullanan hızlı turşudur. Fermente turşular daha besleyicidir ve mağazadan satın alınan turşulardan daha lezzetlidir.

Doğal olarak fermente edilmiş turşular, mağazadan satın alınan çeşitlere kıyasla en fazla probiyotiği içerir. Bu turşular sirke ve ilave şeker içermez. Whole Foods’tan satın aldığım veya internetten sipariş ettiğim Sonoma Brinery turşularının lezzetini tercih ediyorum. Ayrıca birçok markette bulunurlar. Bu tür turşu, şeker ve tuz tüketmekten çekinmeyenler için daha sağlıklı bir seçimdir.

Ev yapımı turşular zararlı bakteri içerebilir. Hastalığa yatkınsanız, yalnızca sıkı düzenlemeler altında üretilmiş yiyecekleri yiyin. Fermente gıdalar sizin için sağlıklıdır, ancak birden fazla sağlık sorununu tedavi edemezler. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Fermente gıdaları düzenli olarak yemek güvenli olsa da, herhangi bir enfeksiyon riskinden kaçınmak için mağazadan satın alınan çeşitleri satın almak en iyisidir.

Ev yapımı turşuları yaptıktan sonra buzdolabına taşıyabilirsiniz. Turşuları günlük olarak gazdan arındırırsanız yardımcı olur. Kapakları çıkarın ve kavanozları havanın çıkmasına izin verecek kadar gevşetin. 24 saati geçmesine izin vermeyin çünkü küflenirler. O halde bağışıklık sisteminiz zayıfsa ev yapımı turşu yapmaktan kaçının. Soğuk algınlığı veya diğer rahatsızlıklarınız olduğunda bunları tüketmemeniz gerektiğini unutmayın.

Mağazadan satın alınan birçok turşu fermente edilmemiştir. Şeker ve sirke salamurasında marine edilirler. Bu, oksijeni uzaklaştırır ve probiyotik bakterilerin büyümesini destekler. Bu süreç, rafa dayanıklı bir turşu markasına izin veren şeydir. Bunlar, bir salamuraya tuz eklenerek, turşuların birkaç gün marine edilmesiyle ve daha sonra onları korumak için kavanozlara konularak yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *